Japan J-League

C-OSAKA v TOSU:Κόστισαν στην Τσερέζο τα τραγικά λάθη του γκολκίπερ Κιμ Τζιν – Χγιέον, κόντρα στην πρωτοπόρο Τόκιο (3-0 εκτός). Στάθηκε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο και είχε τις ευκαιρίες της για να προηγηθεί, εντούτοις βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στις αρχές της επανάληψης μετά από τραγική έξοδο του Ν.Κορεάτη τερματοφύλακα, που φέρει ευθύνη και στο δεύτερο τέρμα που δέχτηκε στο 68’. Προσπάθησε να αντιδράσει μέχρι και τη λήξη, αλλά έπεσε πάνω στην καλοστημένη άμυνα των αντιπάλων της και στις καθυστερήσεις ο Κιμ είχε νέα κακή τοποθέτηση στο τετ α τετ. Αυτό ήταν και το δεύτερο διαδοχικό ματς που έμεινε «άσφαιρη», όμως αν κερδίσει την Τόσου θα πιάσει στην έκτη θέση την Όιτα. Χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο φορ Τουκούρα (11/1).
Η κατάσταση για την Τόσου είναι πολύ δύσκολη, αφού βρίσκεται στο -5 από τη σωτηρία μετά τα χθεσινά παιχνίδια της αγωνιστικής. Παρότι προηγήθηκε απέναντι στην Όιτα με το κοντινό πλασέ του Αν στο 47’, κατάφερε μόλις στο τέλος να σώσει το βαθμό (2-2 εντός). Ισοφαρίστηκε στο 63’ μετά από αδράνεια της άμυνας και στο 82’ δέχτηκε την ολική ανατροπή και ενώ λίγο νωρίτερα είχε γλυτώσει από το δοκάρι. Τελικά στο 90’ ο Καναζάκι δεν άφησε να πάει στράφι το τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ και ισοφάρισε. Αυτό ήταν και το τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι που αγνοεί τη χαρά της νίκης (0-2-2). Τίποτα απολύτως για πολλοστή φορά από τον Φερνάντο Τόρες (16/2). Τιμωρημένος ο βασικότατος στόπερ Τακαχάσι (19/1), θα λείψει και πάλι ο νεαρός μπακ Ισικάβα (0/0).
H Τσερέζο είναι σοβαρή φέτος και στο «σπίτι» της παίρνει αυτό που θέλει με αντιπάλους στα μέτρα της. Προέρχεται από δύο μέτριες εμφανίσεις, όμως θεωρούμε ότι μπορεί να βγάλει αντίδραση απέναντι στην αδύναμη και προβληματική επιθετικά Τόσου.
IWATA v SHONAN:Άργησε να «ξυπνήσει» η Γιούμπιλο στο «εξάποντο», κόντρα στη Σεντάι (2-1 εκτός). Από το 8’ κιόλας βρέθηκε με δύο τέρματα στην πλάτη, ωστόσο μείωσε με την κεφαλιά του Κόνο στο 32’. Μέχρι και τη λήξη πίεσε πάρα πολύ για να πετύχει ένα γκολ και τουλάχιστον να αποφύγει τα χειρότερα, εντούτοις ήταν εντελώς άστοχη στην τελική προσπάθεια και έπεσε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Παράλληλα είδε τη διαφορά από τη σωτηρία να αυξάνεται στο -6 και όπως είναι λογικό το αποψινό παιχνίδι απέναντι στη Σόναν έχει χαρακτήρα τελικού. Καλείται να εκμεταλλευτεί το «σπίτι» της αν θέλει να αντιστρέψει την κατάσταση, όπου και αγνοεί τη χαρά της νίκης στους τέσσερις πιο πρόσφατους αγώνες (0-2-2). Αποχώρησε για την Ντιναμό Κιέβου ο φορ Ροντρίγκες (15/5), θα λείψει μόνο ο μακροχρόνια τραυματίας φορ Καβαμάτα (5/1).
Πέτυχε πολύτιμη νίκη η Σόναν στην προσπάθεια που κάνει για να σώσει την κατηγορία. Έβγαλε πάθος, πίστη, θέληση κόντρα στην Κασίμα και με την κεφαλιά του Σάκα σε «νεκρό» χρόνο επικράτησε 3-2. Δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, όμως γλύτωσε από το δοκάρι και τις επεμβάσεις του γκολκίπερ Ακιμότο. Στις αρχές της επανάληψης πέτυχε δύο μαζεμένα τέρματα με τους Γιαμασάκι και Νόντα, εντούτοις μέχρι και το 73’ είχε ισοφαριστεί και από καθαρή τύχη γλύτωσε την ολική ανατροπή. Στις καθυστερήσεις βρήκε κενούς χώρους και άξιζε το γκολ. Έτσι, αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στο +7 και θα παίξει για δύο αποτελέσματα. Μεσοβδόμαδα διασύρθηκε χάνοντας 4-0 από την Ατλέτικο Παρανένσε σε φιλικό αγώνα. Παραμένει μακροχρόνια εκτός ο χαφ Οχάσι (5/1). Αμφίβολος ο επιθετικός Ουμεσάκι (13/1), αμφίβολος ο χαφ Σαουάντα (0/0).
«Τελικός» για την Ιβάτα που πρέπει να κερδίσει το αποψινό παιχνίδι, αν θέλει να έχει ρεαλιστικές ελπίδες για να κρατηθεί στην κατηγορία. Η Σόναν έβγαλε ενέργεια την προηγούμενη βδομάδα και θα παίξει για δύο αποτελέσματα. Προτιμότερη λύση δείχνει το goal/goal.