KPV Kokkola VPS Vaasa Φινλανδία Veikkausliiga

Κόκολαν Παλοβέικο

Όταν αγωνίζεσαι με αριθμητικό πλεονέκτημα για πάνω από μια ώρα και αστοχείς σε πέναλτι, τότε δεν μπορείς να κατηγορείς κανέναν άλλο παρά μόνο τον εαυτό σου για τη χαμένη ευκαιρία. Η ομάδα του Νίκο Καλιοκόσκι έφυγε με τη «λευκή» ισοπαλία από το μακρινό Ροβανιέμι σε ένα παιχνίδι που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 29’, ενώ στο ίδιο λεπτό είδε τον Σίμο Ρόιχα να αστοχεί στο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά κινδύνεψε σοβαρά να δεχτεί γκολ, οπότε θα πρέπει να είναι ευχαριστημένη με το βαθμό της ισοπαλίας. «Είμαστε απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα. Υπήρχαν 3 καλές ευκαιρίες να κάνουμε γκολ» τόνισε ο Καλιοκόσκι. Εκτός ο βασικός μέσος Σεμπάστιαν Μάνστρεμ (13/0) που τραυματίστηκε στο Ροβανιέμι. Αμφίβολοι είναι ο μέσος Πάτρικ Μπίσκατα (2/0) και ο επιθετικός Φίλιπ Ιβανόφσκι (3/0).

Βάασα

Ούτε τώρα μπόρεσε να φτάσει στην πρώτη νίκη της σεζόν η ομάδα του Πέτρι Βουορίνεν, καθώς υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από την Ίλβες με 1-2. Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό, καθώς προηγήθηκε με σουτ του Εμπουέλε εκτός περιοχής, όμως η λήξη του ημιχρόνου τη βρήκε πίσω στο σκορ με 2-1. Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να φτάσουν στην ισοφάριση και τους φιλοξενούμενους να θέλουν το γκολ που θα «σφράγιζε» το τρίποντο.  Τελικά καμία από τις δυο δεν το κατάφερε με τον δικό μας Σταυροθανασόπουλο να χάνει καλή ευκαιρία για λογαριασμό των γηπεδούχων, οι οποίοι άγγιξαν την ισοφάριση και στην τελευταία φάση του αγώνα. «Το φυσικό περιβάλλον του Παλοσάαρι με τα δέντρα και την άγρια φύση ήταν μια καλή αλλαγή για την ομάδα. Οι συνθήκες μπορεί να είναι διαφορετικές αύριο με βροχή, αλλά είμαστε έτοιμοι για όλα» τόνισε ο Βουορίνεν μετά την προετοιμασία της εβδομάδας. Εξέτισε μέσος Τζέρι Βουτιλάινεν (11/0). Εκτός παραμένει ο μέσος Αάτου Κουγιάνπαα.

Ουραγός και με μόλις 1 νίκη στο πρωτάθλημα η KPV φιλοξενεί τη Βάασα που δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης και είναι ισόβαθμή αλλά μια θέση πιο πάνω. Παιχνίδι εξαιρετικής σημασίας που μπορεί να φύγει σε οποιοδήποτε σημείο. Η ισοπαλία «λογικά» δε βολεύει καμία από τις δυο, οπότε από κάποιο σημείο και μετά θα «ανοιχτούν». G/G