Kύπρος 1η Κατηγορία

4/2 19:00 Παραλίμνι – Ερμής Αραδίππου
Έντονα παράπονα στην Ένωση για τη διαιτησία του αγώνα με τη Δόξα στο «Μακάρειο», με την ομάδα του Παραλιμνίου να ηττάται με 1-0. Γκολ που δέχθηκε από την «άσπρη βούλα» στο 37′, φάση που έφερε και την αντίδραση των «βυσσινί» με τις επαναληπτικές προβολές να δικαιώνουν αυτό το γεγονός. Παρά το ότι ο διαιτητής είδε ξανά τη φάση μέσω on-field review, η οποία δεν δείχνει καμία παράβαση, έδειξε το σημείο του πέναλτι. Μάλιστα, έχει ήδη προχωρήσει σε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα και τονίζεται στην επιστολή πως το διαιτητικό λάθος ήταν εσκεμμένο. Γενικότερα στο παιχνίδι, πλην του α’ ημιχρόνου, ήταν εμφανώς καλύτερη η απόδοση μετά την ανάπαυλα, καταγράφοντας σημαντικές τελικές (59′, 68′, 75′). Κορυφαία όμως αυτή στο 84′ με την κεφαλιά του Μπάλαζιτς να σταματά στο δοκάρι. Με αυτό το αποτέλεσμα έμεινε στους 21 βαθμούς και στην 11η θέση.
Αγωνιστικά Νέα:Ενισχυμένη η Ένωση στη σημερινή αναμέτρηση καθώς στην φαρέτρα του Κάρλος Φερέρ προστίθεται ο Μαροκινός χαφ Τζουνς Μπάρνι που αποτέλεσε το 3ο απόκτημα στην χειμερινή μεταγραφική περίοδο και αναμένεται να πάρει χρόνο συμμετοχής. Αμφίβολοι είναι ο μεσοαμυντικός Βαν Άνχολντ (13/0) και ο χαφ Μπελόνε (16/0). Επιστρέφει σε σχέση με το παιχνίδι στη Λευκωσία ο χαφ Κοσμά (12/0) που λογικά θα πάρει φανέλα βασικού.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκατσέφσκι – Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα – Λουσέρο, Κοσμά, Ντένινγκ, Φελίπε, Πανός – Ενγκό, Θεοδώρου
Ο Ερμής πραγματοποίησε μία από τις καλύτερές του εμφανίσεις κόντρα στην ΑΕΛ, όμως το τελικό 2-2 έφερε απογοήτευση στις τάξεις του, γνωρίζοντας πως άξιζε κάτι περισσότερο στο ματς. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε ευκαιρίες (3′, 11′, 33′) όμως η ΑΕΛ ήταν αυτή που βρήκε το γκολ στο 35′. Με δράστη τον Ρουσιά στην επανάληψη, έφερε τούμπα το ματς σε ένα 5λεπτο (54′, 59′). Έπειτα, αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και το πλήρωσε σε μία αδράνεια της άμυνας στο 70′ για να πάρει με αυτό τον τρόπο τον έναν βαθμό από το παιχνίδι. Ισόβαθμος με την Ένωση στους 21, θέλει μόνο τη νίκη στη σημερινή αναμέτρηση για να ανέβει βαθμολογικά και να βάλει περισσότερη πίεση στις υπόλοιπες ομάδες που αγωνίζονται… μεταξύ τους τις επόμενες ημέρες.
Αγωνιστικά Νέα:Επιστρέφει στη διάθεση του Μαρίνου Σατσιά ο βασικός πορτιέρε Καϊκέ (21 συμ.) και θα βρίσκεται στην εστία. Αμφίβολος είναι ο ακραίος μπακ-χαφ Πέδρο Λέμος (15/0), πιο έτοιμος ο μέσος Ραφίνια (8/1) που πήρε χρόνο στο τελευταίο ματς και ίσως να βρίσκεται στην 11άδα. Εξέτισε και επιστρέφει ο μεσοαμυντικός Γαβριήλ (18/1) που αποτελεί βασικό στέλεχος στο 3-5-2 που χρησιμοποιεί ο Κύπριος τεχνικός.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Καϊκέ – Κυριακίδης, Χολτ, Ντίας – Δημητρίου, Φόλπρεχτ, Γαβριήλ, Ραφίνια, Μέιρα – Βάλπορτ, Ρουσιάς
Παιχνίδι έξι βαθμών και καθαρά τριπλής παραλλαγής, εξ’ ου και το σετ αποδόσεων. Η εξέλιξη του τελευταίου αγώνα για τους γηπεδούχους τους φέρνει πιο πεισμωμένους στη σημερινή αναμέτρηση, γι’ αυτό και τους δίνω το προβάδισμα. Υπάρχει αξία στον «άσο» με κάλυψη στην ισοπαλία ,όχι όμως ως κορυφαία επιλογή.