Kύπρος 1η Κατηγορία

Δυο παιχνίδια διεξάγονται σήμερα για τα πλέι οφ, ένα για τις θέσεις 1-6 και ένα για τις θέσεις 7-14,με χρήση VAR και βέβαια χωρίς θεατές.Αναλυτικά τα τελευταία αγωνιστικά νέα ,οι συνθέσεις και η εκτιμήση των αγώνων.

25/4 17:00 Εθνικός Άχνας – ΑΠΟΕΛ
Στοπ στο τρομερό σερί του Εθνικού (5 νίκες στο πρωτ.) έβαλε η Πάφος στην τελευταία αγωνιστική, μέσα στην έδρα του μάλιστα (0-2). Η ποιότητα αλλά και η αποτελεσματικότητα του αντιπάλου έβαλαν αρκετές δυσκολίες στους παίκτες του Ηλία Χαραλάμπους. Η πίεση του αντιπάλου στα πρώτα λεπτά, που βρήκε κλασσικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ (10′, 19′, 38′), δεν είχε αντίκρισμα, αφού είτε η αστοχία του είτε ο Μπογκατίνοφ με τις επεμβάσεις του κράτησαν το μηδέν. Δεν είχε όμως απάντηση ο έμπειρος πορτιέρε και στο πλασέ του Μπεριγκό στο 54′ και αν και υπήρχε χρόνος, ο Εθνικός δεν το εκμεταλλεύτηκε. Ουσιαστικά είχε ανούσια κατοχή με τον αντίπαλο να έχει εκ νέου τις φάσεις (69′, 80′) για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στο 90+2′. Παρ’ όλα αυτά, με τη χθεσινή ισοπαλία μεταξύ του Παραλιμνίου και της Νέας Σαλαμίνας έχει την ευκαιρία να ανοίξει τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη, ούσα αυτή τη στιγμή στο +2.
Αγωνιστικά Νέα:Την προηγούμενη βδομάδα, αγωνιστικά προβλήματα δεν υπήρχαν. Προέκυψαν όμως από το παιχνίδι με την Πάφο και η συμμετοχή τόσο του Ντόλεζαλ (ΜΕ, 25/3), αλλά και του Μαΐντεβατς (Ε, 11/5) που αποτελούν βασικά στελέχη της εντεκάδας, θεωρείται αμφίβολη. Εάν δεν αγωνιστούν αυτοί οι δύο, τότε τη θέση τους διεκδικούν οι Κοστόφσκι (Ε, 18/1) και Μ. Ηλία (Ε, 29/7), αντίστοιχα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπογκατίνοφ – Ντεϊβίσον, Ταράσοφς, Περατικός, Κυπριανού – Μιγκελίτο, Κουντόμπιακ – Ζάκπα, Ουαλί, Κοστόφσκι (Ντόλεζαλ) – Μ. Ηλία (Μαΐντεβατς)
Αποτυχία. Αυτή η λέξη συνάδει αυτή τη χρονική περίοδο με τον ΑΠΟΕΛ που γνώρισε μεσοβδόμαδα τον αποκλεισμό από τον θεσμό του Κυπέλλου με δεύτερη ήττα (1-3) από την Ανόρθωση (τρίτη συνεχόμενη μαζί με το πρωτ.). Από το 25′ δέχθηκε το γκολ, σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου αγώνα που είχε χάσει με 1-0, έμοιαζαν χαμένοι οι παίκτες του Σάββα Πουρσαϊτίδη. Παρ’ όλα αυτά μπήκαν εκ νέου στο ματς στο 37′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάρνερ. Μέχρι το 45+3′ βέβαια, που σε αδράνεια της άμυνας δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Χωρίς συγκέντρωση στο β’ ημίχρονο, σταδιακά ύψωσε «λευκή» πετσέτα και δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 75′ από στατική φάση. Αποτέλεσμα που «έσβησε» τις ελπίδες για ευρωπαϊκό εισιτήριο με τον ΑΠΟΕΛ να μένει εκτός Ευρώπης μετά από 20 χρόνια. Είναι αντιληπτό δηλαδή πως κίνητρο δεν υπάρχει στο πρωτάθλημα, παρά μόνο για το γόητρο.
Αγωνιστικά Νέα:Πρόβλημα από τον επαναληπτικό αποκόμισε ο Γκάρνερ (Ε, 10/8) όμως συμπεριλήφθηκε στην αποστολή. Αντίθετα, εκτός έμειναν οι Ντογκαλά (ΜΕ, 23/2) και Κλωναρίδης (27/6) και αυτόματα δημιουργούνται ερωτηματικά για το πώς θα παραταχθεί η ομάδα της Λευκωσίας στα επιθετικά άκρα. Μπεν Σαχάρ (Ε, 30/5) και Κατσαντώνης (ΜΕ, 16/0) διεκδικούν τις δύο θέσεις. Σταθερά εκτός οι Γαβριήλ (M, 17/1), Σατσιάς (Μ, 17/1), Εφραίμ (ΜΕ, 17/1) και Μπερν (Μ, 5/0)
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ουζόχο – Νσούε, Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα – Λουντέμο, Ανουάρ, Ζαχίντ – Κατσαντώνης, Μπεν Σαχάρ, Γκάρνερ
Μοιρασμένο το σετ, αν και περίμενα τον ΑΠΟΕΛ να είναι ελαφρώς φαβορί και όχι ο Εθνικός. Πιθανή αιτία για το αντίθετο οι απουσίες του στην επίθεση. Έχει όμως 14 χρόνια να κερδίσει ο Εθνικός στα μεταξύ τους εντός έδρας. Έφτασε η ώρα;Αυτό που ξέρω είναι ότι ο φετινό ΑΠΟΕΛ έχει σπάσει όλα τα αρνητικά ρεκόρ….γιατί όχι και το φετινό !!!

25/4 19:30 Απόλλων Λεμεσού – ΑΕΚ Λάρνακας
Με την ψυχολογία στα ύψη πηγαίνει στο σημερινό παιχνίδι ο Απόλλωνας, αφού έσπασε αρνητική παράδοση στο τοπικό ντέρμπι με την ΑΕΛ μετά από δύο χρόνια (0-2-5) με τη νίκη του με 2-1 ως τυπικά φιλοξενούμενος. Ήταν ένα παιχνίδι κέντρου κυρίως, δίχως πολλές φάσεις. Μέχρι και το 30′ δηλαδή όπου ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα. Ακολούθησε σωρεία ευκαιριών για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη (32′, 38′, 44′) για να διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως το γκολ δεν ήρθε πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη, με τον Μπίσεσβαρ να εκμεταλλεύεται λάθος του αντίπαλου πορτιέρε στο 73′ και να πλασάρει σε κενή εστία. Δεν πήρε όμως εύκολα το τρίποντο, αφού μετά τη μείωση του σκορ στο 88′, χρειάστηκε μία τρομερή επέμβαση του Γιοβάνοβιτς για να κρατήσει τους τρεις βαθμούς. Είναι στο -3 από την Ομόνοια (υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας).
Αγωνιστικά Νέα:Πριν από το ντέρμπι με την ΑΕΛ προέκυψαν δύο κρούσματα Covid-19 στην ομάδα. Αυτά, όπως γνωστοποιήθηκε λίγο πριν το παιχνίδι, αφορούν τους Πίττα (Ε, 32/12) και Γιαννιώτα (ΜΕ, 25/3). Αμφότεροι θα απουσιάσουν και σήμερα. Ερωτηματικό υπάρχει για τη θέση του επιτελικού μέσου με τον Μπίσεσβαρ (ΜΕ, 12/2) όμως να έχει περισσότερες πιθανότητες αντί του Ματέι (ΜΕ, 25/6). Σταθερά εκτός οι Δημητρίου (Τ, 23 συμ.) και Βασιλείου (A, 17/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Γιοβάνοβιτς – Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Γκεριέ – Κυριάκου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς – Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί, Νταμπό
Νέα ήττα για την ΑΕΚ, αυτή τη φορά από τον Ολυμπιακό στη Λευκωσία (2-1). Εξέλιξη που έφερε και την απομάκρυνση του Σωφρόνη Αυγουστή από τον πάγκο, η οποία είναι η δεύτερη τη φετινή περίοδο. Ο Τσάβι Ρόκα, που έχει αναλάβει το πόστο του τεχνικού διευθυντή, δεν θα βιαστεί να φέρει τον επόμενο προπονητή, γι’ αυτό και σήμερα στον πάγκο θα είναι ο Παναγιώτης Γιάννου, που είναι υπεύθυνος των ακαδημιών. Στόχος στο πρωτάθλημα δεν υπάρχει, εξ’ ου και η προσοχή στρέφεται αποκλειστικά στον προγραμματισμό της νέας περιόδου. Όσο αφορά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, αν και προηγήθηκε με τον Τρισκόφσκι στο 11′ δεν είχε τίποτα άλλο να δείξει στον αγωνιστικό χώρο. Κράτησε το μηδέν στην άμυνα μέχρι το 62′ και κατάρρευσε με δύο γκολ σε 7 λεπτά (το δεύτερο επετεύχθη στο 69′).
Αγωνιστικά Νέα:Με έξι απουσίες και δίχως κίνητρο πάει σήμερα στη Λεμεσό η ΑΕΚ. Ο λόγος για τους Τάντι (A, 17/1), Μακρή (E, 28/4), Χάουγκεν (M, 9/0), Κωνσταντίνου (ME, 6/0), Τρουγιόλς (A, 22/1 και Μοϊσόφ (A, 19/0). O τελευταίος είχε κάποιες πιθανότητες να προλάβει όμως δεν ακολούθησε φουλ πρόγραμμα στις τελευταίες προπονήσεις και κρίθηκε πιο φρόνιμο να απουσιάσει.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μολ – Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Αντωνιάδης, Ιωάννου – Σπόλιαριτς, Ναούμ – Ακοράν, Τρισκόφσκι, Νάντο – Φλοριάν
Τα μεταξύ τους παιχνίδια ως συνήθως προσφέρουν θέαμα και γκολ. Από πλευράς γηπεδούχων, που ουσιαστικά θα είναι η μόνη ομάδα με κίνητρο στον αγωνιστικό χώρο, μετρά μόνο η νίκη και ας έρθει με… μισό-μηδέν. Εξ’ ου και ο φαβοριτισμός. Από στοιχηματική αξία ,το μόνο που δείχνει να έχει ενδιαφέρον είναι o άσσος και να σκοράρουν και οι δυο ,σε combo 1+GG με απόδοση 3,05.