Lillestrom SK vs Stromsgodset IF Νορβηγία Tippeligaen

Lillestrom SK

Βαριά ήττα για την ομάδα του Γιούργκεν Λέναρντσον, έχασε καθαρά και δίκαια με 5-2 στο Κρίστιανσουντ. Ωσεί παρούσα στο α’ μέρος, παρέπαιε στον αγωνιστικό χώρο και δεν προλάβαινε να μετράει λάθη. Έμεινε πίσω μόλις στο 6’, γλίτωσε την παραβίαση σε δύο ακόμη περιπτώσεις, όχι όμως και στο 23’. Δεν πέρασαν περισσότερα από 12 λεπτά για να δεχθεί και 3ο τέρμα, ενώ στο 40’ μείωσε, στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία, με σουτ του Αλεξάντερ Μεγκάλβις. Στην επανάληψη συνέχισε να δέχεται πίεση και στο 60’ το σκορ πήρε διαστάσεις. Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να το παίρνουν απόφαση, εκτός του Μεγκάλβις, ο οποίος και «σπρώχνει» την ομάδα μπροστά, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Μόουζες Εμπιέ, στο 73’. Η αντεπίθεση όμως δεν έχει συνέχεια, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις. Σταθερά εκτός πλάνων ο βασικός επιθετικός και τοπ σκόρερ Τόμας Λένε Όλσεν (11/6, 1 ασίστ), που θα επιστρέψει τον Αύγουστο. Αμφίβολος ο βασικός αμυντικός Τομπίας Σάλκουιστ (11/3, 1 ασίστ), που είναι άρρωστος.
Stromsgodset IF
Συνεχίστηκε ο κατήφορος για την ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν, που δεν έχει καταφέρει ακόμη να πανηγυρίσει τη νίκη, από την ώρα που ήρθε (πριν από περίπου 20 μέρες). Το ματς με τη Στάμπαεκ, πάντως, ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς στο 7’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μοχάμεντ Κεϊτά. Το πέναλτι εκτέλεσεο Αμάλ Πελεγκρίνο, ωστόσο, ο γκολκίπερ απέκρουσε. Και δεν έφτανε αυτή η απώλεια, έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα. Η «Γκόντσετ» ανέλαβε τον έλεγχο της αναμέτρησης, πίεσε και έκανε πολλές φάσεις, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, για να «τιμωρηθεί» πάλι στο 81’. Παρελθόν αποτελεί ο 29χρονος επιθετικός, Μάρκους Πέντερσεν (4/1, 1 ασίστ), καθώς έλυσε το συμβόλαιό του. Με την εθνική ομάδα βρίσκεται ο 18χρονος, ενίοτε βασικός μέσος, Γιόχαν Χόβε (13/2, 6 αλλαγή). Τραυματίας παραμένει ο εναλλακτικός αμυντικός, Νίκο Μίκελσον (3/0, όλες αλλαγή) ενώ αμφίβολος δίνεται ο βασικός αμυντικός, Γιόναταν Παρ (7/0, 1 ασίστ).
Γειτονικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να «καίγονται» για βαθμούς. Μία νίκη στα τέσσερα τελευταία τα «Καναρίνια», χωρίς νίκη, με τέσσερις ήττες στα πέντε πιο πρόσφατα η «Γκόντσετ». Πιάσ’ τ’ αυγό και κούρευ’ το. Κλασική περίπτωση No Bet.