Los Angeles FC vs Atlanta United Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής MLS Regular Season

Los Angeles FC
Δεν τα κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στο μεγάλο ντέρμπι τους Λος Άντζελες, όπου ηττήθηκε με ανατροπή από τους Γκάλαξι και συγκεκριμένα από τον Ιμπραΐμοβιτς που πέτυχε χατ – τρικ. Ο Βέλα άνοιξε το σκορ με πέναλτι, αλλά ο Ζλάταν ισοφάρισε άμεσα για το 1-1. Υπήρξαν φάσεις εκατέρωθεν στη συνέχεια, αλλά οι Γκάλξι έκαναν την ανατροπή στο 56’. Δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 70’ και το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει με ένα ακόμα γκολ του Βέλα στο 7ολεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή ήταν η 2η ήττα στα 13 τελευταία ματς και δεν δείχνει την σταθερότητα των πρώτων αγωνιστικών. Βγάζει προβλήματα στην άμυνα. Πάντως σε εννιά φετινά εντός έδρας δεν έχει ηττηθεί, όπου έχει πανηγυρίσει οχτώ νίκες.  Δεν υπολογίζεται ο επιθετικός Πέρες (6/0), ο αμυντικός Μπάκμον (8/1) και ο έτερος αμυντικός Ελ Μουνίρ (10/1), άπαντες λόγω τραυματισμών.
Atlanta United
Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα δύο διαδοχικά εντός έδρας ματς που είχε και πήρε ισάριθμες νίκες με μηδέν στην άμυνα. Πρώτα επιβλήθηκε του Χιούστον με 5-0 και την περασμένη αγωνιστική, παρότι αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες από την Ουάσιγκτον,  βρήκε δύο γκολ στο φινάλε για να το τελικό 2-0. Είχε αστοχήσει σε πέναλτι στο 72’, αλλά στο 89’ έκανε το 1-0 και στις καθυστερήσεις έφυγε στην κόντρα για το δεύτερο γκολ. Πολύ δύσκολη επικράτηση, αλλά σημασία έχει το τρίποντο. Τώρα πάει σε μια πανίσχυρη έδρα, τη στιγμή που μακριά από τη δική της μετράει πέντε διαδοχικές ήττες, με την άμυνα της να βγάζει πολλά προβλήματα σε αυτά τα ματς. Πάντως στα τέσσερα πιο πρόσφατα σκόραρε. Εκτός σταθερά οι μεσοεπιθετικοί Βιγιάλμπα (11/1) και Μπάρκο (8/4), όπως και ο αμυντικός Πογκμπά (6/0). Χτύπησε σοβαρά ο αμυντικός Σι (19/0).
Γελάει ο κόσμος με τις αποδόσεις σε αυτό το ζευγάρι, καθώς το Λος Άντζελες προσφέρεται μετά βίας στο 1.50. Ναι είναι φαβορί, αλλά παίζει με την πρωταθλήτρια, που όσα θέματα και να έχει εκτός, διαθέτει ικανότατο ρόστερ. Ή κόντρα ή τίποτα. Κλείνουμε προς το δεύτερο.