Match date: 26-12-2021 / 17:00 APOEL vs OMONIA

Κύπρος | Neo GSP

ΑΠΟΕΛΟΜΟΝΟΙΑ

26/12/2021 17:00

Παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής που είχε διακοπεί στο 17′ λόγω ομίχλης. Συνεχίζεται κανονικά, με τους ίδιους παίχτες και διαιτητική ομάδα. Ξεκινά με φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ, στο οποίο είχε “κιτρινιστεί” ο χαφ Γκόμεθ της Ομόνοιας.

ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έχει τέσσερις σερί ισοπαλίες, όλες με Under2,5, και εξακολουθεί να βρίσκεται εκτός της πρώτης εξάδας στο -3, όπου βρίσκεται ο σημερινός του αντίπαλος. Στον πιο πρόσφατο αγώνα του ισοφάρισε εντός 1-1 τον πρωτοπόρο Απόλλωνα. Πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν 0-1, με τον αμυντικό Κάρο να σημειώνει το τελικό γκολ στο 74′. Ωστόσο, ο έμπειρος αμυντικός έχει τραυματιστεί, επομένως ο ΑΠΟΕΛ θα ξεκινήσει τη σημερινή αναμέτρηση με αναγκαστική αλλαγή και πιθανότατα αλλαγή σχήματος, με τέσσερις στην άμυνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Η Ομόνοια στην ήττα από τη Δόξα απάντησε με νίκη σε εξ΄ αναβολής ματς με 1-0 εντός επί της ΑΕΛ και έφτασε τους 20 βαθμούς. Με νίκη σήμερα ανεβαίνει στην 4η θέση και θα ξανάμπει στη διεκδίκηση του τίτλου. Κόντρα στην ομάδα της Λεμεσού σκόραρε ο Τζιώνης στο 55΄ σε ένα παιχνίδι που το “τριφύλλι” ήταν ανώτερο έχοντας περισσότερες και σημαντικότερες φάσεις. Με καλύτερη ψυχολογία πλέον πάει στο ντέρμπι η Ομόνοια, πάντα εκτός ο αμυντικός Γιούστε. Δεν είχαν δηλωθεί επίσης Μπασιρού (Μ) και Φαμπιάνο (Τ).

Ντέρμπι μίσους της Λευκωσίας με την ισοπαλία να μην εξυπηρετεί κανέναν. Δύσκολα να υπάρξει φαβορί, πάμε με το Χ στο ημίχρονο (1.60) και σαν δεύτερη επιλογή το Χ τελικό