Match date: 29-11-2021 / 17:45 ANORTHOSIS vs APOLLON LIMASSOL

Cablenet Sport 1HD 17:45 ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΠΟΛΛΩΝ

Εννιά αγωνιστικές φέτος δίχως ισοπαλία η Ανόρθωση

Δέκα αγωνιστικές φέτος δίχως ισοπαλία ο Απόλλωνας

Πέντε G/G στα 6 πιο πρόσφατα μεταξύ τους.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Την ήττα με 3-2 από τον Ολυμπιακό εκτός έδρας γνώρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Ανόρθωση σε ένα ματς που αδίκησε τον εαυτό της. Προηγήθηκε νωρίς, είχε πολλές φάσεις στο Α’ ημίχρονο και δοκάρι αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε 2o τέρμα. Κόντρα στη ροή ήρθε το 1-1 στο 45’, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν στην επανάληψη και να πετυχαίνουν ακόμα 2 τέρματα. Στις καθυστερήσεις το τελικό 3-2. Η ήττα αυτή έφερε χαμό στα αποδυτήρια με τον κόουτς Κετσπάγια να έχει έντονη λογομαχία με τους Κατσαράβα και Λάφερτι, που έθεσε εκτός ομάδας. Την Πέμπτη για το Κόνφερενς η «Κυρία» πάντως επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Γάνδης και έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης. Με ενοχλήσεις οι χαφ Αρτυματάς και Αβράαμ. Ανέτοιμος ο αμυντικός Αντωνιάδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Την Δευτέρα ο Απόλλωνας φιλοξένησε τη νεοφώτιστη ΠΑΕΕΚ και δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα επικράτησε με 3-1. Νωρίς το 2-0, πριν την ανάπαυλα με πέναλτι το 2-1. Ανώτεροι και στην επανάληψη οι «μπλε», είχαν τον έλεγχο και τις φάσεις και στο 81’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Στο +3 πλέον από την 2η ΑΕΚ ο Απόλλωνας, με N/G και τα 4 φετινά του εκτός. Αγωνιστικά, σίγουρα εκτός οι Μαυρίας (Α), Κυριάκου (Μ) και Πίττας (Ε), αμφίβολοι οι χαφ Τζουμ και Μάρκοβιτς.

Ο Απόλλωνας πείθει φέτος, ενώ αντιθέτως η Ανόρθωση προβληματίζει έντονα. Λείπει η σταθερότητα από τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους πάντως αμυντικά να έχουν αδυναμίες. G/G στο 1.60