Με την Γαλανόλευκη …

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους μας,

Σήμερα θα πάμε σε ποδόσφαιρο και μπασκετ με την Γαλανόλευκη αφού πιστεύουμε ότι και στα δυο αθλήματα θα βγάλει αντίδραση.

Οι Φινλανδοί βρίσκονται σταθερά σε ανοδική πορεία, στον όμιλο έχουν ρεκόρ 3-0-1, με τη μοναδική ήττα μέχρι στιγμής να έρχεται από την ισχυρή Ιταλία (2-0), που είναι και το φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Έχουν αξιοποιήσει ιδανικά την έδρα τους, εκεί μετρούν μια ήττα στα οκτώ τελευταία παιχνίδια (8-2-1) και αυτή ήρθε σε φιλικό με 2-1 από την Εσθονία. Η Ελλάδα, από την άλλη, παρουσίασε πολύ κακή εικόνα στα δύο παιχνίδια του ομίλου τον Ιούλιο, ηττήθηκε από Ιταλία (0-3) και Αρμενία (2-3), με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από τον πάγκο ο Αναστασιάδης και στη θέση του ήρθε ο 55χρονος Ολλανδός Φαν Σιπ (παλιά δόξα του Άγιαξ), ο οποίος νωρίτερα υπήρξε προπονητής στις Μέλμπουρν Βίκτορι, Γουαδαλαχάρα και Τσβόλε. Περιμένουμε λοιπόν από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μην πάρει πολλά ρίσκα στο ντεμπούτο του νέου τεχνικού, θα προσπαθήσει να οδηγήσει το παιχνίδι σε χαμηλό τέμπο και έχει τη δυνατότητα να πάει με το 0-0 στην ανάπαυλα και να κλέψει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Εθνική μας παρουσιάστηκε αγνώριστη σε σχέση με την πρεμιέρα, έχασε πολύ εύκολα μια διαφορά 17 πόντων και τελικά… έμπλεξε με την ήττα στον πόντο από την Βραζιλία.Η Ελλάδα αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μέχρι και το τέλος του ματς, αφού η Βραζιλία και ο προπονητής της ήταν καλά διαβασμένοι, περιορίζοντας τα ατού της Εθνικής. Η Ελλάδα δεν έχει φαντασία στο παιχνίδι της όταν ζόρισαν τα πράγματα, ενώ έχασε 2 μεγάλες ευκαιρίες στο τέλος με την λάθος επαναφορά στον Αντετοκούνμπο και την χαμένη βολή του Σλούκα που θα έστελνε το ματς στην παράταση.
Πλέον έχει μπροστά της ένα ματς που θα παίξει την πρόκριση της στο τουρνούα. Ελλάδα και Νέα Ζηλανδία θα παίξουν σε πρόωρο τελικό, με τον νικητή να περνά στην επόμενη φάση.Η Ελλάδα είναι το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης, όμως θα πρέπει να δικαιολογήσει τον τίτλο της, ενώ είναι αναγκαίο να βρει τρόπους να βάλει περισσότερο στο παιχνίδι της τον MVP του ΝΒΑ, Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Σκουρτόπουλος έχει πολλά όπλα στη… φαρέτρα του, τα οποία χρειάζονται και την σωστή χρησιμοποίηση για να είναι όσο το δυνατόν πιο αποδοτικά γίνεται. Στο ματς με τη Βραζιλία χρησιμοποίησε μόλις 2 γκαρντ, αφού Λαρεντζάκης και Μάντζαρης δεν έπαιξαν λεπτό.Η ποιότητα της Εθνικής θα παίξει τον ρόλο της στον «τελικό». Δεν γίνεται να χάσει δεύτερο σερί ματς από αντίπαλο σαν την Νέα Ζηλανδία. Πήρε το… μάθημα της από τη Βραζιλία και θα μπει δυνατά απο την πρώτη περιοδο.