Millonarios v Once Caldas Κολομβία Primera A Clausura

Millonarios
Μπορεί η στατιστική να ήταν με το μέρος της στο τέλος του αγώνα με την Ενβιγάδο (εντός έδρας ήττα με 2-1), όμως η εικόνα της ομάδας δημιούργησε προβληματισμό στους φίλους της. Δίχως να πάρει χαμπάρι κανείς βρέθηκε στο ημίωρο πίσω στο σκορ με 2-0, μείωσε πριν την ανάπαυλα με τον Μορένο αλλά αρκέστηκε στην φλύαρη κατοχή μπάλας. Για περισσότερα από 35 λεπτά μάλιστα αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα. “Είχαμε ένα κακό αποτέλεσμα (σ.σ. ως ατύχημα το χαρακτήρισε) αλλά δεν πρόκειται να τα παρατήσουμε” δήλωσε ο κόουτς Λουίς Πίντο. Επιστρέφει στο κέντρο της άμυνας ο Άλεξ Ράμπαλ (26/2, ήταν τιμωρημένος στην πρεμιέρα), ενώ πλέον στην διάθεση του προπονητή του τίθεται και ο νεαρός επιθετικός Αράγκο, τα χαρτιά του οποίου έφθασαν από την Πορτογαλία (αγωνιζόταν στην Τοντέλα).
Once Caldas
Ξεκίνησε με εντός έδρας ήττα τις υποχρεώσεις της στο Κλαουσούρα χάνοντας με 2-1 από την Ατλέτικο Νασιονάλ. Στο 2ο μόλις λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με την Όνσε Κάλδας να ισοφαρίζει στις αρχές της επανάληψης με τον Γκαρσία. O 20χρονος επιθετικός έχασε μοναδική ευκαιρία στο 82ο λεπτό για να φέρει το ματς τούμπα χάνοντας πέναλτι με την Ατλέτικο να την τιμωρεί λίγα λεπτά αργότερα παίρνοντας ξανά το προβάδισμα και εν τέλει τη νίκη. “Στο γήπεδο της Μιγιονάριος έχουμε μια θετική παράδοση. Θα αγωνιστούμε ιδιαίτερα προσεκτικά προκειμένου αυτή (ενν. η παράδοση) να συνεχιστεί” δήλωσε χαρακτηριστικά ο κόουτς Μποντέρτ. Ο 47χρονος τεχνικός θα αφήσει στον πάγκο τον δεξιό μπακ Κάρλος Παχάρο (1/0) καθώς είχε αρκετά παράπονα από τον ίδιο. Στην θέση του θα αγωνιστεί ο 22χρονος Χούλιο Μπουένο.
Μόνο εύκολο δεν θα είναι το παιχνίδι για την Μιγιονάριος. Μας προβληματίζει το γεγονός πως δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή που είχε στην πρεμιέρα για 35 λεπτά. Η Όνσε Κάλδας δεν κερδίζει στην Μπογκοτά αλλά τουλάχιστον στέκεται όρθια βρίσκοντας μάλιστα δίχτυα. Το ίδιο αναμένεται να πράξει και σήμερα.