Μουντομπάσκετ: Κέρδισε τη Σλοβενία και πέρασε στα ημιτελικά ο Καναδάς

Για πρώτη φορά στην ιστορία του o Καναδάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ (Παγκοσμίου Κυπέλλου).Η γεμάτη αστέρες του NBA ομάδα του Καναδά κέρδισε τη Σλοβενία με 100-89 σ’ ένα ιδιαίτερα χορταστικό και με εντυπωσιακές στιγμές ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» και ο Καναδάς ήταν μπροστά στο σκόρ με 26-24 ενώ ίδιο ήταν το σκηνικό και στη 2η περίοδο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς και τον ηλεκτρικό πίνακα να δείχνει στο ημίχρονο 50-50.Πολύ καλά ξεκίνησαν το 3ο δεκάλεπτο οι Καναδοί και προηγήθηκαν με 16 πόντους (77-61) με την Σλοβενία να μειώνει στη λήξη με 80-71.

Ο Καναδάς πάτησε ξανά «γκάζι» στην 4η περίοδο και ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +16 που παρά την προσπάθεια των Σλοβένων που έπαιξαν και χωρίς τον Ντόντσιτς που αποβλήθηκε 6 λεπτά πριν το τέλος δεν κατάφεραν να μειωθεί σε βαθμό που να τους ξαναβάλει στο παιχνίδι.Κορυφαίος από τον Καναδά ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ που πέτυχε 31 πόντους,  μάζεψε 10 ριμπάουντ και έδωσε 4 ασίστ, με τον Αρ Τζέι Μπάρετ να προσθέτει άλλους 24π.

Από τους Σλοβένους ο Ντόντσιτς σταμάτησε στους 26 πόντους με τον Πρέπελιτς να τελειώνει το παιχνίδι με 22π.

€25 REGISTRATION BONUS – Κάντε την εγγραφή σας και διεκδικήστε €25 Μπόνους!

1ST DEPOSIT BONUS– 100% μπόνους πρώτης κατάθεσης μέχρι €150!

Για περισσότερη αθλητική ενημέρωση μπορείτε να επισκεφθείτε το Αθλητικό Portal της Μeridian Sports.