Norway 1. Division

16:30 Kongsvinger – HamKam
Πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα του Βίκτορ Γκαζίμπα, όμως δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα εντός έδρας από την πανίσχυρη Σάντεφιορντ, από την οποία ηττήθηκε τελικά με 3-2. Έπεσε στην παγίδα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι την περίμεναν κάτω από το κέντρο, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν τεράστιοι κενοί χώροι τους οποίους εκμεταλλεύτηκε η Σάντεφιορτ και με δυο γρήγορα γκολ σε διάστημα τριών λεπτών έφτασε να προηγείται στο 13’ με 2-0. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και έφτασαν στο γκολ στο 21’, ενώ στο 50’ ο πολύπειρος Γκιουβέν έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και αφού είδαν το δοκάρι να τους σταματάει, έφτασαν στο τρίτο γκολ στο 61’. Μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο αμυντικός Ιμάμ Μαφί (17/0, 3 ασίστ). Μετά από καιρό βρέθηκε στην αποστολή ο μέσος Γιόνας Ρένινγκεν (8/0), παίρνοντας χρόνο συμμετοχής. Εκτός ο νεαρός φορ Λάνγκρεκεν (6/0).
Η ήττα στην έδρα της Σάντεφιορντ ήταν μια κακή παρένθεση στην πορεία πρωταθλητισμού που κάνει τον τελευταίο καιρό, κάτι που πιστοποιήθηκε την περασμένη αγωνιστική, όταν επικράτησε εντός έδρας της Σκέιντ με 2-1, σημειώνοντας με αυτόν τον τρόπο την 5η νίκη της στα 6 τελευταία ματς. Ο δρόμος προς το τρίποντο δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα για την ομάδα του Γκάουτε Χέλστρουπ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο μετά τα μισά του α’ ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και μέσα σε τέσσερα λεπτά (55’, 59’) γύρισε το ματς σε 2-1, ενώ ως το τέλος έχασε κι άλλες ευκαιρίες. Έτσι παράμεινε ζωντανή στο κυνήγι της 6ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφς, από την οποία απέχει 3 βαθμούς. Υπάρχει κινητοποίηση στις τάξεις των οπαδών, οι οποίοι αναμένεται να ταξιδέψουν με δωρεάν λεωφορεία για να ενισχύσουν την προσπάθεια της ομάδας τους. Χωρίς νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Αμφότερες βρίσκονται κοντά στην 6η θέση, την οποία έχουν ως στόχο, με την Κόνγκσβιγκερ να βρίσκεται πιο κοντά, αφού βρίσκεται δυο βαθμούς πιο πάνω από τη Χαμ Καμ. Η φιλοξενούμενη είναι φορμαρισμένη, όμως και η Κόνγκσβιγκερ είναι πανίσχυρη εντός έδρας. Και οι δυο είναι προσεκτικές στην άμυνα, οπότε δύσκολα θα ξεφύγει το ματς από το 2-3 γκολ.