Norway 1. Division

19:30 Aalesund FK – IK Start
Παρατάχθηκε στο μακρινό Τρόμσο γνωρίζοντας πως ένας βαθμός ήταν αρκετός για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Φυσικά η ομάδα του Λαρς Μπόχινεν δεν αρκέστηκε στην ισοπαλία, αλλά πήρε τη νίκη με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στα μισά του α’ ημιχρόνου σε ρυθμό προπόνησης με τον Άγκντεσταϊν, ενώ η γενικότερη εικόνα της ήταν της ομάδας που είναι χαλαρή και απλά περιμένει να τελειώσει το παιχνίδι, γνωρίζοντας πως ο τίτλος και η απευθείας άνοδος στα μεγάλα σαλόνια δεν επρόκειτο με τίποτα να τις γλιστρήσει από τα χέρια φέτος. Το τελικό σφύριγμα βρήκε άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδας να πανηγυρίζουν και πλέον συνεχίζεται ο σχεδιασμός για την επόμενη χρονιά. Το πρώτο πάρτι για την άνοδο θα γίνει σήμερα με εκδηλώσεις πριν το ματς, ενώ το επίσημο πάρτι θα λάβει χώρα στις 9/11. Εκτός θα μείνει ο βασικός αμυντικός Γιόνας Γκρένες (21/0, 2 ασίστ) που αποχώρησε τραυματίας στο 10’. Χάνει το υπόλοιπο ο μέσος Ιζούνα Ουζοτσούκβου (12/0) όπως και ο γκολκίπερ Τάργεϊ Όμενος (1/0).
Έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ΚΦΟΥΜ και μετά το τελικό 0-0 είδε την ψαλίδα από τη 2η προνομιούχο θέση να ανοίγει στους 3 βαθμούς. Σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο καθώς στο πρώτο 45λεπτο οι παίκτες της ΚΦΟΥΜ είχαν «κατασκηνώσει» έξω από την περιοχή της και βομβάρδιζαν με ευκαιρίες. Μάλιστα χρειάστηκε την εύνοια της τύχης για να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, μια και το δοκάρι την έσωσε σε μια περίπτωση, ενώ ο γκολκίπερ Ντούμελαντ πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του. Στην επανάληψη βγήκε από τα καρέ της και έψαξε το γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η διοίκηση επιβράβευσε τον Ισλανδό Τζόι Χάρνταρσον για το έργο του και θα βρίσκεται στον πάγκο για τα επόμενα δυο χρόνια. Εξέτισε ο μέσος Έρλαντ Σέγκμπεργκ (22/0, 1 ασίστ). Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Ισαακ Τούμ (24/0, 1 ασίτ). Αμφίβολος ο βασικός αμυντικός Κρίστοφερ Τόνεσεν (24/0, 1 ασίστ). Λογικά εκτός ξανά ο αμυντικός Ντάλαντ, ο μέσος Μπόρουφσεν και ο φορ Ακινιέμι (1/0).
Αυτό που κυνηγάει η Άαλεσουντ μετά τον τίτλο και την άνοδο είναι το ρεκόρ των περισσότερων βαθμών (74) που κατέχει η σημερινή της αντίπαλος (2004). Πέρα από τη Σταρτ θα υποδεχθεί και τη Σάντεφιορντ σε 2 αγωνιστικές. Πλέον η Σταρτ θέλει νίκη και ταυτόχρονη γκέλα της Σάντεφιορντ για να ελπίζει στη 2η θέση. Δεν αναμένονται πολλά τέρματα. 2-3 γκολ