Norway 1. Division

HAM KAM v KFUM OSLO

Μπορεί κόντρα στα μεγάλα ονόματα της κατηγορίας (Σάντεφιορντ και Σάντνες) να τα πήγε περίφημα και να πανηγύρισε δυο σερί νίκες, όμως κόντρα στη Γιερβ εκτός έδρας δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 1-0. Δέχτηκε το γκολ μόλις στο 4’, στην πρώτη ουσιαστικά φάση των γηπεδούχων, και στη συνέχεια έχασε σωρεία ευκαιριών να ισοφαρίσει ή ακόμα και να «γυρίσει» το ματς. Ευκαιρίες για το 2-0 είχαν και οι γηπεδούχοι, με τους τερματοφύλακες των δυο ομάδων να πραγματοποιούν εξαιρετικές επεμβάσεις, οπότε σε ποια ομάδα θα κατέληγε η νίκη ήταν απλά θέμα ευστοχίας και συγκυριών. Πιο κοντά στο γκολ έφτασε στην επανάληψη η ομάδα του Γκάουτε Χέλστρουπ, όταν το σουτ του Ονσρουντ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. «Με λίγη περισσότερη προσοχή σε ορισμένες περιπτώσεις θα είχαμε πάρει τους βαθμούς», τόνισε ο Χέλστρουπ και συνέχισε «Νομίζω πως οι παίκτες γνωρίζουν πλέον ότι είμαστε σε καλή κατάσταση». Χωρίς νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Μπορεί να είχε μισή ντουζίνα απουσίες βασικών παικτών, αυτό όμως δεν την εμπόδισε να επικρατήσει εντός έδρας της Σάντνες με 3-0 και να εδραιωθεί στην εξάδα. Η ομάδα του Γιέργκεν Ίσνες κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και πέρα από μια φάση των φιλοξενούμενων που έστειλαν την μπάλα στην πάνω πλευρά της οριζόντιας δοκού, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν δίκαια στη νίκη. Το παιχνίδι κρίθηκε στο 45’, όταν ο Ρόμπιν Ρας είδε εκτός θέσης τον αντίπαλο γκολκίπερ και με σουτ από τη γραμμή του κέντρου τον «κρέμασε» και έκανε το 2-0, το οποίο έθεσε στέρεες βάσις για τη νίκη της. Οι Ρας, Σόρτεβικ και Χάμερ ήταν στην καλύτερη ενδεκάδα της αγωνιστικής. Χάνει τη σεζόν ο αμυντικός Χόκον Άαλμεν (3/0). Εξέτισαν οι μέσοι Όλαφ Έμπι (16/4, 2 ασίστ) και Ντάνιελ Χολμ (4/0). Λογικά προλαβαίνουν ο γκολκίπερ Σάιμον Τόμας (2/0) και ο υπερπολύτιμος μέσος Λαρς Λάρσεν (13/8, 3 ασίστ). Εκτός ο επιθετικός Φίσνικ Καστράτι (11/1). Επανέρχεται σταδιακά από μακροχρόνιο τραυματισμό ο μέσος Χόκον Στάβρουμ.
Η ΚΦΟΥΜ συνεχίζει να εκπλήσσει τους πάντες με την πορεία της και δικαίως έχει 2-3 παίκτες κάθε εβδομάδα στην καλύτερη ενδεκάδα της αγωνιστικής. Το γεγονός ότι σκοράρει ανελλιπώς εκτός έδρας, σε συνδυασμό με την έδρα, μπορούν να μας δώσουν το συνδυασμό G/G & Over.
NEST-SOTRA v KONGSVINGER

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα του Στέφεν Λάντρο, αυτή τη φορά στην έδρα της Ούλενσακερ με 1-1. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, πήρε τα ηνία του αγώνα και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες πριν τελικά προηγηθεί με ωραίο σουτ του Ματς Σάντε στο 38’. Στην επανάληψη, οι ρόλοι αντεστράφησαν, με την Ούλενσακερ να δημιουργεί συνεχώς ευκαιρίες και να ισοφαρίζει στο 58’. Προς το τέλος του αγώνα το ματς θύμιζε ρώσικη ρουλέτα, με τις φάσεις να εναλλάσσονται μπροστά από τις δυο εστίες, χωρίς όμως να σημειωθεί άλλο γκολ. Το 1-1 κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα των δυο ομάδων. Χωρίς νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Ο κόμπος είχε φτάσει στο χτένι για την ομάδα του Βίκτορ Γκαζίμπα, καθώς βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο μετά από 3 σερί ήττες. Τελικά παρουσιάστηκε σοβαρή και πάλεψε για το τρίποντο, το οποίο ήρθε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Ράουφος με σκορ 1-0. Το α’ ημίχρονο είχε ελάχιστες καλές στιγμές, όμως το παιχνίδι «άναψε» μετά το γκολ που πέτυχε ο Γιάλαστο με κεφαλιά στο 56’, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές στιγμές για να σκοράρουν με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων Αχαμαντά να σώζει αρκετές φορές την εστία του, κρατώντας ως το τέλος το πολύτιμο 1-0. Αμφίβολοι και πάλι ο αμυντικός Ιμάν Μαφί (11/0) και ο μέσος Γιόνας Ρένινγκεν (8/0). Κοντά στην επιστροφή ο νεαρός μέσος Ντάνιελ Λίσγκορντ. Στη Ράουφος θα συνεχίσει ο 21χρονος Νίκολαϊ Φρέμσταντ.

Δυσκολοκατάβλητη η Νεστ-Σότρα, ιδιαίτερα εντός έδρας. Η Κόνγκσβιγκερ χάνει μεγάλο μέρος της δυναμικής της εκτός έδρας και μόλις την περασμένη αγωνιστική επανήρθε στις νίκες μετά από ένα αρνητικό σερί. Επιθετικά η Νεστ-Σότρα δε «πετάει φωτιές», αλλά ούτως ή άλλως η Κόνγκσβιγκερ είναι εξαιρετική αμυντικά. Αρκετά πιθανό το 2-3 γκολ.
RAUFOSS IL v ULL/KISA

Τρίτωσε το κακό για την ομάδα του Κρίστιαν Γιόνσεν, αφού έφυγε ηττημένη για 3η σερί αγωνιστική, αυτή τη φορά από την έδρα της Κόνγκσβιγκερ με 1-0. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο α’ ημίχρονο, με λιγοστές φάσεις. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, όμως δέχτηκαν ασφυκτική πίεση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τους παίκτες της Ράουφος να «βομβαρδίζουν» την αντίπαλη εστία και να βλέπουν τον αντίπαλο γκολκίπερ αλλά και τους αμυντικούς του να διώχνουν σε αρκετές περιπτώσεις την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή της εστίας. Συνολικά είχε διάθεση και πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα, όμως η αντίπαλος της ήταν πιο ουσιαστική. Τιμωρημένος ο αμυντικός Μάριους Αλμ (7/0, 1 ασίστ). Νέα προσθήκη ο 21χρονος Νίκολαϊ Φρέμσταντ, ο οποίος ανήκει στην Κόνγκσβιγκερ και βρισκόταν στις ΗΠΑ τον τελευταίο χρόνο.
Ούτε τώρα μπόρεσε να επανέρθει στις νίκες η ομάδα του Τροντ Φρέντρικσεν, αφού υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία από τη Νεστ-Σότρα με 1-1. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στο πρώτο μισό και να προηγούνται δικαίως στο 38’ και την ίδια να παίρνει τα ηνία του αγώνα στην επανάληψη και να φτάνει στην ισοφάριση στο 58’ με τον Όλε Λάνγκος. Στο τέλος το παιχνίδι ισορρόπησε, καθώς αμφότερες έψαξαν το γκολ της νίκης, χωρίς αποτέλεσμα. Έστω κι έτσι, έβαλε ένα φρένο στο αρνητικό σερί των τριών ηττών. Έκανε ντεμπούτο ο μεσοεπιθετικός Βαμούτι Ντιομάντε (δανεικός από τη Μιοντάλεν). Αμφίβολοι και πάλι ο αμυντικός Μόρτεν Σούντλι (13/1), ο μέσος Κρίστοφερ Χάνσεν (10/5) και ο φορ Όλε Νέσετ (13/2).
Πέρα από τα προφανή G/G και Over, τα οποία όμως είναι κακοπληρωμένα, το παιχνίδι είναι η απόλυτη τριπλή, καθώς τόσο η Ράουφος όσο και η Ούλενσακερ φαίνεται να βρίσκονται σε μεταβατικό στάδιο μετά τη μεταγραφική περίοδο, η οποία περισσότερο τους αποσυντόνισε παρά τους έκανε καλό. ΝΟ ΒΕΤ
SANDNES v JERV FK

Μπορεί πριν από την εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΚΦΟΥΜ στην πρωτεύουσα να ήταν το μεγάλο φαβορί για το τρίποντο, λόγω των πολλών απουσιών της αντιπάλου, όμως η ομάδα του Μπενγκτ Σάτερνες δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να δικαιολογήσει τον τίτλο αυτό και έχασε με 3-0, δίχως αντίσταση. Πέρα από μια φάση που απείλησε με την μπάλα να καταλήγει στην πάνω πλευρά της οριζόντιας δοκού, η ομάδα του Σάτερνες ήταν «απούσα» από τον αγωνιστικό χώρο. Ενδεικτικό της χαλαρότητας, η γκάφα του γκολκίπερ Σάλγκρεν να βρίσκεται εκτός εστίας στο 45’, κάτι που εκμεταλλεύτηκε αντίπαλος παίκτης και τον «κρέμασε» με σουτ από το κέντρο!!! Μπορεί ο Νορβηγός τεχνικός να έκανε μαζεμένες αλλαγές στις αρχές της επανάληψης, όμως δεν υπήρξε βελτίωση, αφού η ομάδα του δέχτηκε και τρίτο τέρμα στο 54’. Κοντά στην επάνοδο ο αμυντικός Άρι Μορ Γιόνσον.
Είχε κατρακυλήσει επικίνδυνα στο βαθμολογικό πίνακα η ομάδα του Άρνε Σάντστε, καθώς αγνοούσε τη νίκη εδώ και 6 αγωνιστικές, όμως την περασμένη αγωνιστική έβαλε τέλος σε αυτό το αρνητικό στατιστικό με την υπερπολύτιμη εντός έδρας επιτυχία επί της Χαμ Καμ με 1-0. Το «χρυσό», όπως αποδείχτηκε, γκολ της αναμέτρησης σημείωσε μόλις στο 4’ ο Μάικλ Μπαιντού, ο οποίος αγωνιζόταν για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό της ομάδας, καθότι είχε έρθει πρόσφατα με δανεισμό. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με πολλές κλασικές ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες και τους δυο τερματοφύλακες να «αναγκάζονται» να επέμβουν αρκετές φορές. Καλύτερη στιγμή στην επανάληψη από πλευράς γηπεδούχων το τετ α τετ του Χόμπεσταντ, ενώ λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με δοκάρι. Εξέτισε ο βασικός μέσος Ντάνιελ Άασε (14/1, 2 ασίστ). Αμφίβολος ο μέσος Γιαν Χόελ Άντερσεν (15/1) που έγινε αλλαγή στο 24’ με πρόβλημα στον ώμο. Έκανε ντεμπούτο ο επιθετικός Αλεξάντερ Ντάγνκ (14/4, 1 ασίστ με τη Νεστ-Σότρα).
Μπορεί η Γερβ να πήρε τη νίκη κόντρα στη Χαμ Καμ και να ανάσανε βαθμολογικά, όμως η εμφάνιση της αμυντικά ήταν μετριότατη, με τη Χαμ Καμ να χάνει πολλές κλασικές ευκαιρίες. Ωστόσο, η Σάντνες δεν είναι σταθερή εντός έδρας και δείχνει ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Αν μιλούσαμε για άλλη γηπεδούχο ομάδα, θα πηγαίναμε στον άσο. Τώρα πάσο.
START v TROMSDALEN

Μάλλον ευχαριστημένη θα πρέπει να αισθάνεται η ομάδα του Τζόι Χάρνταρσον από τη «λευκή» ισοπαλία που απέσπασε στην έδρα της Σάντεφιορντ, αφού στο 90’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Λόου που αποβλήθηκε. Τελικά ο γκολκίπερ Ντούμελαντ έδειξε τρομερά αντανακλαστικά και απέκρουσε «την εσχάτη των ποινών», χαρίζοντας στην ομάδα του το βαθμό. Έτσι παρέμεινε ζωντανή στη μάχη της ανόδου. Τιμωρημένος ο αποβληθείς αμυντικός Ντάμιον Λόου (11/0, 1 ασίστ), όπως και  ο Χένρικ Ρόμπσταντ (17/0, 1 ασίστ) που συμπλήρωσε κάρτες. Στην αποστολή βρέθηκε ο νεοαποκτηθείς 20χρονος Έμαν Μάρκοβιτς, ο οποίος περιμένει για το ντεμπούτο του. Κοντά στην επιστροφή ο μέσος Άντναν Χάτζιτς (9/0). Εκτός παραμένουν ο αμυντικός Γιέσπερ Ντάλαντ, ο μέσος Έσπεν Μπόρουφσεν και ο επιθετικός Αντελέκε Ακινιέμι (1/0).
Έπρεπε να διεξαχθεί η 17η αγωνιστική για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, η οποία ήρθε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σκέιντ με 1-0. Υπήρχαν φάσεις εκατέρωθεν, όμως αυτό που διέκρινε τις προσπάθειες των παικτών και των δυο ομάδων ήταν η προχειρότητα στο τελείωμα των φάσεων. Τελικά το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 88’ με καρφωτή κεφαλιά του Χένρικ Μπρέιμιρ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Προφανώς στη συνέχεια δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ, με το 1-0 να μένει ως το τέλος. Το τρίποντο αυτό δεν βοήθησε ώστε να «ξεκολλήσει» από τον πάτο της βαθμολογίας, αλλά κατέδειξε με τον πλέον φανερό τρόπο τη βελτίωση που έχει δείξει στα τελευταία παιχνίδια, τόσο στον αμυντικό όσο και στον επιθετικό τομέα. Συμπλήρωσε κάρτες ο επιθετικός Σάντερ Φίνγιορντ Ρίνγκμπεργκ (16/2, 1 ασίστ).
Πανίσχυρη εντός έδρας η Σταρτ, δεν αναμένεται να συναντήσει προβλήματα κόντρα στην Τρομσντάλεν, αφού είναι υποψιασμένη για την ανοδική πορεία της τελευταίας μετά και την παρθενική της νίκη την περασμένη αγωνιστική. Εξάλλου, αμυντικά είναι εξαιρετική έχοντας δεχτεί μόλις 1 γκολ στα 4 τελευταία ματς. Άσος με χάντικαπ δυο τερμάτων 1(-2)
STROMMEN v NOTODDEN

Πάλεψε με νύχια και με δόντια η ομάδα του Όλε Μάρτιν Νέσελκιστ στην έδρα της πρωτοπόρου Άαλεσουντ, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 3-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν προσωρινά σε 2-1 με ωραίο πλασέ του Σέλιν σε κόντρα επίθεση, ενώ προς το τέλος λίγο έλειψε να μειώσουν εκ νέου σε 3-2 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Πάντως, η συνολική της εικόνα στο ματς ήταν καλή και πιστοποίησε την άνοδο που καταγράφει τελευταία. Επιθετικά δείχνει πιο επικίνδυνη, ιδιαίτερα μετά τις προσθήκες των Μπράνσταλ και Σελίν. Δεν αντιμετωπίζει νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Το σπουδαίο διπλό στην έδρα της Ράουφος δεν είχε απολύτως κανένα αντίκρισμα, καθώς στο αμέσως επόμενο παιχνίδι οι παίκτες του Κένεθ Ντόκεν γνώρισαν εντός έδρας ήττα από τη Σόγκνταλ με 3-1. Πάντως, το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, μιας και στο 15’ ο αρχηγός Στέφεν Γιένσεν έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Τα πανηγύρια όμως δεν κράτησαν πολύ, καθώς στο 22’ ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι. Στην επανάληψη η Σόγκνταλ είχε δοκάρι πριν έρθει η φάση του 77’, με τους γηπεδούχους να παραχωρούν πέναλτι και να μένουν με 10 παίκτες. Έτσι έγινε το 2-1 και λίγα λεπτά αργότερα σε κόντρα επίθεση διαμορφώθηκε το 3-1. Τιμωρημένος ο αποβληθείς αμυντικός Μόρτεν Ρένο Όλσεν (13/0). Έκανε ντεμπούτο ο 20χρονος Μάγκνους Λάνγκσετ (από τη Μόλντε 2). Επέκτεινε το συμβόλαιο του μέχρι το 2021 ο γκολκίπερ Βάσμπι.
Η Στρόμεν έχει «ξυπνήσει» για τα καλά από το λήθαργο. Ακόμα και στην ήττα από την Άαλεσουντ ήταν πολύ καλή και με λίγη προσοχή θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και το βαθμό. Η Νότοντεν είναι αλλοπρόσαλλη, αν και διατηρεί ελπίδες για παραμονή. Η Στρόμεν είναι πιο έμπειρη και μεταγραφικά έχει ενισχυθεί. Μπορεί να πάρει αυτό το σημαντικό ματς.