Norway 1. Division

15:00 FK Jerv – Nest-Sotra
Σε άλλη μια αγωνιστική πιστοποίησε την μέτρια εικόνα που δείχνει στα εκτός έδρας παιχνίδια, φεύγοντας ηττημένη από την έδρα της Σόγκνταλ με 4-0. Επιθετικά ήταν ανύπαρκτη και μετά το γκολ που δέχτηκε στο 8’ έδειχνε ανήμπορη να σταματήσει την επιθετικότητα των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Άρνε Σάντστε έβαλαν τα χεράκια τους και έβγαλαν τα ματάκια τους στη φάση του 21’, όταν μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα έγινε λάθος γύρισμα με κεφαλιά προς τον γκολκίπερ ο οποίος ήταν εκτός θέσης κι έτσι έγινε το 2-0 για τη Σόγκνταλ. Στην επανάληψη δέχτηκε άλλα δυο τέρματα σε ένα ματς που άπαντες θα θέλουν να ξεχάσουν. Αμφίβολος και πάλι ο μέσος Γιαν Άντερσεν (15/1).
Μπροστά σε μόλις 266 οπαδούς της η ομάδα του Στέφεν Λάντρο συνέχισε την πορεία πρωταθλητισμού που πραγματοποιεί τον τελευταίο καιρό και παίρνοντας την εντός έδρας νίκη επί της Σάντνες με 3-0, δήλωσε παρούσα στη μάχη των πλέι οφς. Πέρα από μια απευθείας εκτέλεση φάουλ στο α’ και μια κεφαλιά που πέρασε ψηλά άουτ στο β’ ημίχρονο δεν κινδύνεψε καθόλου και επιθετικά ήταν εξαιρετικά δραστήρια. Έψαξε εναγωνίως το γκολ το οποίο ήρθε στο 50’ από κοντινή απόσταση και με παρεμφερή τρόπο έκανε το 2-0 στο 69’. Ωστόσο δεν επαναπαύτηκε και στο 90’ ο Μάρκους Μέχνερτ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 3-0. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη της που την κράτησε στην 5η θέση, αλλά δεν έχει διαφορά ασφαλείας και θα πρέπει να συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό μέχρι το τέλος της σεζόν. Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικότατος επιθετικός Γιό Σόντρε Αας (21/5, 4 ασίστ). Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αμυντικός Γιόνας Χέστετουν (22/1).
Μονόπλευρο το βαθμολογικό ενδιαφέρον με τη Νεστ-Σότρα να είναι αυτή που θέλει τη νίκη για να παραμείνει εντός εξάδας πλέι οφς. Η Γιερβ παίζει απλά για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα και βρίσκεται σε καθοδική πορεία σε αντίθεση με τη Νεστ-Σότρα που είναι φορμαρισμένη. Αρκετά πιθανό το να σκοράρουν αμφότερες. G/G

15:00 KFUM Oslo – Kongsvinger
Μπορεί κόντρα στην Άαλεσουντ να μην τα κατάφερε, αλλά στο επόμενο παιχνίδι κόντραρε στα ίσια τη Σταρτ από την έδρα της οποίας έφυγε με τη «λευκή» ισοπαλία. Μάλιστα οι παίκτες του Γιέργκεν Ίσνες θα πρέπει να αισθάνονται και αδικημένοι από την τελική έκβαση του αγώνα, αφού στο α’ ημίχρονο είχαν «κατασκηνώσει» έξω από τη μεγάλη περιοχή της Σταρτ και δεν την άφηναν να πάρει ανάσα. Χαρακτηριστικότερο όλων το γεγονός ότι είχαν δοκάρι, ενώ ο γκολκίπερ της Σταρτ κατεβασε ρολά. Στην επανάληψη οι ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες με το 0-0 όμως να μην αλλάζει ως το τέλος. Έτσι εδραίωσε ακόμα περισσότερο τη θέση της στα πλέι οφς ανοδου. Αμφίβολος ο μέσος Ντάνιελ Χολμ (10/1). Χάνουν το υπόλοιπο ο αμυντικός Χόκον Άαλμεν (3/0) και ο επιθετικός Φίσνικ Καστράτι (11/1).
Άμεση ήταν η επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Βίκτορ Γκαζίμπα καθώς επικράτησε εντός έδρας της ΧαμΚαμ με 2-1. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό με τις φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες να είναι λιγοστές, όμως τη μερίδα του λέοντος αυτών την είχαν οι γηπεδούχοι. Πάντως είχαν τη βοήθεια της τύχης στο α’ ημίχρονο με το αποτέλεσμα στο 0-0, μια και τους έσωσε το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο γκολτζής Γκιουβέν, ο οποίος με ωραία προσπάθεια μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 στο 40’. Στις αρχές της επανάληψης (49’) οι παίκτες της ΧαμΚαμ δεν μπόρεσαν να διώξουν την μπάλα μακριά από την εστία τους σε μια φάση διαρκείας και μετά από 4 προσπάθειες ο φορμαρισμένος Σουαίμπου Ιμπραχίμ έκανε το 2-0. Στο 73’ δέχτηκε το γκολ, όμως μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της 2-1 ως το τέλος και πλέον απέχει μόλις ένα βαθμό από την 6η προνομιούχο θέση. Εξέτισε ο αμυντικός Ιμάμ Μαφί (17/0, 3 ασίστ). Μετά από καιρό βρέθηκε στην αποστολή ο νεαρός φορ Λάνγκρεκεν (6/0).
Δεν έχει σφραγίσει τη συμμετοχή στα πλέι οφς η ΚΦΟΥΜ (χωρίς νίκη στα 5 τελευταία), ενώ στο τελευταίο ματς κόντρα στη Σταρτ ήταν εξαιρετική. Τις δυο ομάδες χωρίζουν μόλις 2 βαθμοί και η Κόνγκσβιγκερ θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της, αφού τα χρονικά περιθώρια έχουν στενέψει. Το G/G επιβεβαιώνεται συχνά πυκνά από την ΚΦΟΥΜ και είναι αρκετά πιθανό.

15:00 Notodden FK – Tromsdalen UIL
Μόνο ένα ημίχρονο άντεξε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σάντεφιορντ, από την οποία ηττήθηκε τελικά με 3-0. Ο γκολκίπερ Βάσμπι πραγματοποίησε 4 σωτήριες επεμβάσεις στο α’ ημίχρονο, ενώ επιθετικά χάθηκε μια σημαντική ευκαιρία. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 56’ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 64’ ο Βάσμπι έκανε πάσα στον Χόλμεν στο ύψος της περιοχής και αυτός επέστρεψε την μπάλα στον γκολκίπερ του, ο οποίος όμως έκανε γκέλα ολκής και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του. Αυτό το γκολ έριξε ψυχολογικά τον 23χρονο γκολκίπερ ο οποίος στο 81’ δέχτηκε και τρίτο τέρμα με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του, μετά από σουτ εκτός περιοχής. Αυτό το αποτέλεσμα και η νίκη της Στρόμεν έφεραν την ομάδα του Κένεθ Ντόκεν στη ζώνη των μπαράζ. Χωρίς νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.
Η μοίρα της είχε σφραγιστεί πολύ πριν υποδεχτεί την πρωτοπόρο Άαλεσουντ, από την οποία ηττήθηκε με 1-0. Η εμφάνιση της δεν ήταν κακή και τηρουμένων των αναλογιών αντιστάθηκε όσο μπορούσε. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στα μισά του α’ ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν σε ρυθμό προπόνησης. Η ίδια φάνηκε αρκετά απειλητική τόσο με στημένες φάσεις (εκτελέσεις φάουλ) όσο και με φάσεις εντός περιοχής, όμως οι παίκτες της σπατάλησαν τις 2-3 κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν. Πλέον αγωνίζεται για το γόητρο της και συνεχίζεται ο προγραμματισμός για την ερχόμενη σεζόν στην πιο κάτω κατηγορία. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός μέσος Αντρέας Λέβλαντ (20/3, 2 ασίστ).
Μονόπλευρο το βαθμολογικό ενδιαφέρον με τη Νότοντεν να είναι αυτή που καίγεται, έχοντας εμπλακεί στη μάχη της παραμονής και την Τρομσντάλεν να παίζει για το γόητρο μια και έχει ήδη υποβιβαστεί. Πέρα από το τρίποντο η Νότοντεν θα «κυνηγήσει» και αρκετά τέρματα, με τη Στρόμεν (μοναδική αντίπαλος για την παραμονή) να έχει +1 γκολ.

16:00 Ullensaker/Kisa – Sandefjord
Το γύρω του κόσμου κάνει το γκολ που πέτυχε ο γκολκίπερ ΣτέφανΧάγκερουπ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ένα λεπτό πριν τη λήξη της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Σκέιντ, και ήταν αυτό που έφερε το παιχνίδι στα ίσια και ταυτόχρονα σήμανε την αντεπίθεση για την ανατροπή που ακολούθησε στις καθυστερήσεις. Το τελικό 2-1 υπέρ της ομάδας του Τροντ Φρέντρικσεν τη διατήρησε στους 5 βαθμούς από την 6η προνομιούχο θέση. Το παιχνίδι είχε ρυθμό με τις δυο ομάδες να κυνηγούν λυσσαλέα το γκολ και τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 18’, ενώ υπήρξαν περιπτώσεις που οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα πάνω στη γραμμή με τον γκολκίπερ εξουδετερωμένο. Αυτό συνέβη μπροστά και στις δυο εστίες, ενώ η Σκέιντ είχε δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Όλα αυτά βέβαια πριν την εκτέλεση φάουλ του Χάγκερουπ που ήταν η απαρχή της μεγάλης ανατροπής, καθώς ακολούθησε γκολ του Ντιομάντε στις καθυστερήσεις. Χωρίς νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.
Την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς πέτυχε η ομάδα του Μάρτι Σιφουέντες, καθώς μετά την εντός έδρας επικράτηση με 3-0 επί της Νότοντεν και την ταυτόχρονη γκέλα της Σταρτ (ισοπαλία με την ΚΦΟΥΜ) βρέθηκε μόνη 2η έχοντας πλέον 3 βαθμούς διαφορά από την 3η Σταρτ. Μπορεί στο α’ ημίχρονο ο γκολκίπερ της Νότοντεν να έκανε τουλάχιστον 4 σωτήριες επεμβάσεις, όμως στην επανάληψη έκανε δώρο τα δυο από τα τρία γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι. Αρχικά άνοιξε το σκορ στο 56’ με κεφαλιά του Χεϊμπράτεν στο πρώτο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οκτώ λεπτά αργότερα αμυντικός της Νότοντεν γύρισε την μπάλα στον γκολκίπερ του, ο οποίος όμως έκανε γκέλα και είδε την μπάλα στα δίχτυα του. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 81’ με τον Βαγιές να επιχειρεί σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του γκολκίπερ της Νότοντεν και να καταλήγει στα δίχτυα.Αμφίβολος ο βασικός επιθετικός Χόβαρντ Στέρμπεκ (26/7, 3 ασίστ).
Μετά τη χτεσινή ήττα της Σταρτ, η Σάντεφιορντ έχει τη δυνατότητα με νίκη να αυξήσει τη διαφορά από την 3η θέση στους 6 βαθμούς. Βέβαια η Ούλενσακερ δε θα παραδοθεί αμαχητί, αφού έχει μαθηματικές ελπίδες για την 6η θέση. Υπό προϋποθέσεις της αρκεί και ο βαθμός, καθώς υποδέχεται την αδιάφορη Γιερβ την ερχόμενη αγωνιστική.

19:00 HamKam – Strommen IF
Η ήττα στην έδρα της Κόνγκσβιγκερ με 2-1 την απομάκρυνε ακόμα περισσότερο από την 6η θέση και πλέον μόνο με θαύμα θα προλάβει τα πλέι οφς, αφού απέχει 6 βαθμούς. Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με λίγες φάσεις και την ομάδα του Γκάουτε Χέλστρουπ να είναι αυτή που έχασε πρώτη την πιο κλασική ευκαιρία, με τον Όνσρουντ να επιχειρεί σουτ και την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Κόνγκσβιγκερ. Στο 40’ οι αμυντικοί της έδειξαν να μπλοκάρουν και πούλησαν την μπάλα έξω από την περιοχή τους με αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στους γηπεδούχους οι οποίοι άνοιξαν το σκορ. Μάλιστα το έργο τους έγινε ακόμα πιο δύσκολο στις αρχές της επανάληψης (49’) όταν απέτυχαν 4 φορές να απομακρύνουν την μπάλα από τη μικρή περιοχή τους και μετά από φάση διαρκείας δέχτηκαν και δεύτερο γκολ. Στο 73’ ο Γιόνας Ένκερουντ μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, όμως το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος. Αμφίβολος ο βασικός μέσος Λαρσ-Γκούναρ Γιόνσεν (27/0).
Ήταν από τις κερδισμένες της αγωνιστικής, καθώς πήρε μια σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στη Ράουφος με 2-1 και σε συνδυασμό με την ήττα της Νότοντεν, βρέθηκε εκτός ζώνης μπαράζ μετά από καιρό και πλέον έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση παραμονή. Εδώ και αρκετές αγωνιστικές οι παίκτες του Όλε Μάρτιν Νέσελκιστ είχαν πολύ καλή παρουσία, όμως δεν έπαιρναν τα αποτελέσματα που δικαιούνταν. Αυτό τελικά άλλαξε κόντρα στη Ράουφος και παρά το ότι δέχτηκε πίεση στην αρχή και κινδύνεψε σε 3 περιπτώσεις, βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί στο 13’ με κοντινό πλασέ του Βέστβατν και 6’ αργότερα ο Γκούσιος έκανε το 2-0 με ωραίο σκαφτό πλασέ πάνω από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στην επανάληψη ανέβασε το ρυθμό της η Ράουφος και μείωσε σε 2-1 στο 72’, όμως το σκορ αυτό δεν άλλαξε ως το τέλος. Αμφίβολος ο 21χρονος επιθετικός Αντρέας Χέλουμ (18/1, 1 ασίστ).
Μόνο μαθηματικές είναι οι ελπίδες της ΧαμΚαμ για την 6η θέση (απέχει 6 βαθμούς) τη στιγμή που η Στρόμεν θέλει νίκη για να διατηρηθεί εκτός της ζώνης μπαράζ. Αναγκαστικά η Στρόμεν θα ψάξει το γκολ, από τη στιγμή που η άμεση αντίπαλος Νότοντεν παίζει με την Τρομσντάλεν, ενώ και οι γηπεδούχοι είναι ισχυροί εντός έδρας. Πιθανό το G/G & Over.

19:00 Raufoss IL – Sogndal
Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Κρίστιαν Γιόνσεν που σήμανε ταυτόχρονα και την απομάκρυνση από τη ζώνη των πλέι οφς καθώς αυτή τη φορά έφυγε ηττημένη από την έδρα της Στρόμεν με 2-1 και απέχει πλέον 4 βαθμούς από την 6η θέση. Μπήκε δυνατά και έχασε 3 σημαντικές ευκαιρίες πριν δεχτεί γκολ στο 13’με κοντινό πλασέ. Πριν καλά καλά προλάβουν να βρουν τα πατήματα τους και να συνειδητοποιήσουν τι έγινε, δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα στο 19’. Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιόνσεν ανέβασαν την απόδοση τους και δικαιώθηκαν μειώνοντας σε 2-1 στο 72’. Συμπλήρωσαν κάρτες ο βασικός μέσος Σνόρε Νίλσεν (24/7, 1 ασίστ) και ο αμυντικός Έντβαρντ Ράσε (22/1). Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός μέσος Παρφέ Μπιζόζα (26/3).
Σε κανένα σημείο του εντός έδρας αγώνα με τη Γιερβ δεν άφησε τη φιλοξενούμενη να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα και έφτασε άνετα στη νίκη με 4-0, σκοράροντας δυο τέρματα σε κάθε ημίχρονο. Η ομάδα του Άιρικ Μπάκε μπήκε δυνατά και μόλις στο 8΄ο Σόλτβεντ άνοιξε το σκορ με διαγώνιο αριστερό σουτ πάνω στην κίνηση. Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν δώρο το δεύτερο γκολ, καθώς μετά από ασυνεννοησία μεταξύ αμυντικού και γκολκίπερ ο Φλο έκανε εύκολα το 2-0. Στην επανάληψη οι δυο παίκτες πέτυχαν από ένα γκολ ακόμα για το τελικό 4-0 και πλέον παραμένει στην 6η προνομιούχο θέση.Εξέτισε ο βασικός αμυντικός Ούλρικ Τίλουνγκ Φρέντρικσεν (25/1, 1 ασίστ). Αμφίβολος ο μέσος Άιρικ Μπίρκελουντ (11/0).
Βίοι αντίθετοι για τις δυο ομάδες με τη Ράουφος να είναι στην αρχή ντεφορμαρίσματος και τη Σόγκνταλ να κάνει δυο σερί σημαντικές νίκες. Αμφότερες έχουν ως στόχο την 6η θέση με τη Ράουφος να θέλει νίκη και μόνο νίκη, καθώς σε διαφορετική περίπτωση αποχαιρετά την 6η θέση. Προβάδισμα στη Σόγκνταλ. 2 (DNB)

19:00 Sandnes Ulf – Skeid Fotball
Όπως αποδείχτηκε και στην έδρα της Νεστ-Σότρα οι παίκτες της κάνουν αγγαρεία και περιμένουν υπομονετικά τη λήξη του πρωταθλήματος. Σε αυτό το ματς έφυγαν ηττημένοι με 3-0 και δίνουν διαρκώς πάτημα στους οπαδούς τους που σημειώνουν ότι από τη στιγμή που η διοίκηση ανακοίνωσε ότι δε θα συνεχίσει ο Μπενγκτ Σάτερνες στον πάγκο, η ομάδα έχει χαλαρώσει επικίνδυνα και πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο. Επιθετικά ήταν ανύπαρκτη και προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, κάτι που πέτυχε στο α’ ημίχρονο. Με το καλημέρα στην επανάληψη όμως δέχτηκε γκολ από το ύψος της μικρής περιοχής και στη συνέχεια βρισκόταν διαρκώς σε θέση άμυνας, με τους παίκτες της Νεστ-Σότρα να μην εφησυχάζουν και να πετυχαίνουν τελικά το 2-0 στο 69’. Πλέον το παιχνίδι είχε λάβει διαδικαστικό χαρακτήρα και στο 90’ δέχτηκε το 3-0. Χωρίς νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.
Ιδανικοί αυτόχειρες αποδείχτηκαν οι παίκτες του Τομ Νόρντλι καθώς «κατάφεραν», γιατί περί κατορθώματος πρόκειται, να ηττηθούν εντός έδρας από την Ούλενσακερ/Κίσα με 2-1, αν και προηγούνταν με 1-0 μέχρι το 89’. Μπήκε δυνατά και μετά από μια γρήγορη αντεπίθεση ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Τζόνι Μπούντουσον στο 18’. Στη συνέχεια και οι δυο ομάδες είχαν κλασικές ευκαιρίες για γκολ, με πιο χαρακτηριστικές αυτές που είχαν ως πρωταγωνιστικές αμυντικούς και των δυο ομάδων να διώχνουν την μπάλα λίγο πριν αυτή περάσει τη γραμμή. Αυτές οι φάσεις έλαβαν χώρα μπροστά και από τις δυο εστίες, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τα πάντα βέβαια άλλαξαν στο 89’ με την Ουλενσάκερ/Κίσα να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του γκολκίπερ της, ενώ στις καθυστερήσεις δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός μέσος Μοχάμεντ Μάχνιν (27/1, 1 ασίστ). Λογικά εκτός και πάλι ο αμυντικός Ματς Άντερσεν (1/0).
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος είναι ο τίτλος του συγκεκριμένου αγώνα, με τη μεν Σάντνες να περιμένει τη λήξη της σεζόν και τη δε Σκέιντ να «αυτοκτονεί» κάθε αγωνιστική μένοντας δίχως νίκη στα 12 τελευταία. Η Σκέιντ θέλει επειγόντως τους βαθμούς, όμως το θέμα είναι ότι δεν μπορεί. Ας μην μπλέξουμε με σημεία. Λογική επιλογή το G/G.