Norway 1. Division

16:00 Tromsdalen UIL – Sandnes Ulf
Δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στην έδρα της Νεστ Σότρα και μοιραία γνώρισε την ήττα με 2-0 δεχόμενη ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το α’ ημίχρονο διεξήχθη κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες (δυνατός άνεμος και βροχόπτωση) με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται οι κινήσεις των παικτών και να δημιουργούνται ευκαιρίες από το πουθενά. Η διαφορά της με τη Νεστ Σότρα ήταν ότι βρήκε απέναντι της έναν ανίκητο γκολκίπερ, τη στιγμή που οι αντίπαλοι μπόρεσαν να σκοράρουν στο 27’ και να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 68’. Μάλιστα δεν μπόρεσε να πετύχει ούτε το γκολ της τιμής αφού ο Αντρέασεν αστόχησε σε πέναλτι στα τελευταία λεπτά. Αμυντικά έδειξε να συνέρχεται από την πεντάρα που είχε δεχτεί εντός έδρας από τη ΧαμΚαμ, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει και πάλι τα αβίαστα λάθη.Δεν αντιμετωπίζει νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Είχε πιάσει πάτο και κάποια στιγμή θα έφτανε σε ένα θετικό αποτέλεσμα, κάτι που συνέβη τελικά στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Νότοντεν, την οποία νίκη σε με 1-0. Η ομάδα του Μπενγκτ Σάτερνες αναζήτησε εναγωνίως το γκολ όμως όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο συμπαγής γινόταν η άμυνα της Νότοντεν. Τελικά τη λύση στο γόρδιο δεσμό έδωσε ο Χόλμβικ, ο οποίος με δυνατό σουτ από πλάγια θέση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το 1-0 στο 78’. Ενδεικτικό του άγχους και της πίεσης που υπήρχε στο στρατόπεδο της ομάδας ήταν το γεγονός ότι η νίκη πανηγυρίστηκε έντονα με τους παίκτες να κάνουν το κλασικό όλε-όλε μπροστά από τους οπαδούς τους. Χωρίς νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Το διπλό της Τρομσντάλεν στην έδρα της Στρόμεν ήταν απλά μια αναλαμπή, ή για να είμαστε πιο ακριβείς μια κακή μέρα της Στρόμεν που υποτίμησε την αντίπαλο. Βέβαια απέναντι στη Σάντνες μπορεί να ελπίζει μια και έχει σβήσει μηχανές εδώ και καιρό και μόλις προχτές πήρε νίκη βάλσαμο. Καμία από τις δυο δεν μπορεί να αποτελέσει στήριγμα. ΝΟ ΒΕΤ

19:00 Aalesund FK – KFUM Oslo
Ήταν η κερδισμένη της αγωνιστικής, αφού την ευνόησαν τα αποτελέσματα των Σταρτ και Σάντεφιορντ, οι οποίες περιορίστηκαν σε ισοπαλίες, μια και η ίδια δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από την ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Κόνγκσβιγκερ. Έτσι διατηρήθηκε η διαφορά των 11 βαθμών από τους διώκτες της. Η ομάδα του Λαρς Μπόχινεν έπρεπε να πασχίσει για το βαθμό, μια και η Κόνγκσβιγκερ προηγήθηκε στο 75’, ενώ η λύτρωση ήρθε στο 90+2’ με τον Μπράνταρσον. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός μέσος Φρέντρικ Κάρλσεν (16/0). Χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο βασικός μέσος Ιζούνα Ουζοτσούκβου (12/0) όπως και ο γκολκίπερ Τάργεϊ Όμενος (1/0). Εκτός ο μέσος Πέτερ Όρι Λάρσεν (8/1).
Θριάμβευσε στο ντέρμπι του Όσλο, αφού κατάφερε να επιβληθεί εντός έδρας της συμπολίτισσας Σκέιντ με 2-1. Συνολικά το παιχνίδι είχε λίγες κλασικές ευκαιρίες, με τους παίκτες του Γιέργκεν Ίσνες να μπαίνουν δυνατά και να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 6’. Στη συνέχεια δέχτηκαν πίεση και στο 28’ σε μια ξαφνική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο γκολκίπερ Τόμας «συνελήφθη» αρκετά έξω από την εστία του με αποτέλεσμα να τον «κρεμάσει» αντίπαλος επιθετικός. Στην επανάληψη πίεσε και τελικά αποζημιώθηκε με τον νεοαποκτηθέντα Ταβάκολι (δεύτερη σερί αγωνιστική που σκοράρει) να διαμορφώνει το τελικό 2-1 «πληγώνοντας» την πρώην του ομάδα. Εξέτισαν ο βασικός αμυντικός Εμάνουελ Τρουντάρ (16/0, 2 ασίστ) και ο βασικός μέσος Ρόμπιν Ρας (17/3, 5 ασίστ). Εκτός ο αμυντικός Χόκον Άαλμεν (3/0) και ο επιθετικός Φίσνικ Καστράτι (11/1). Στην αποστολή βρέθηκε μετά από καιρό ο μέσος Χόκον Στάβρουμ.
Σε χαμηλές τιμές το G/G, με το στατιστικό είναι σήμα κατατεθέν της KFUM. Η Ααλεσουντ είναι πανίσχυρη και μπορεί να ζοριστεί λίγο παραπάνω από την KFUM, όμως είναι ποιοτική ομάδα με πολλές λύσεις επιθετικά. Για να ανεβεί η απόδοση στον άσο μπορούμε τον συνδυάσουμε με Over 1.5 (1.73) ενώ αξιοπρόσεκτο είναι και το 1 & G/G στο 2.78.

19:00 IK Start – Nest-Sotra
Παρέμεινε στη 2η προνομιούχο θέση, έστω κι αν δε νίκησε στην έδρα της Στρόμεν με την οποία μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις μετά το μεταξύ τους 0-0. Αμφότερες έψαξαν το γκολ, με την ομάδα του Τζόι Χάρνταρσον να έχει ως αιχμή του δόρατος τον νεοφερμένο Σουηδό μεσοεπιθετικό Κέβιν Καμπράν, ο οποίος προσπάθησε τόσο με δικά του τελειώματα όσο και δημιουργικά να βοηθήσει την ομάδα του να ανοίξει το σκορ, όμως οι δυο γκολκίπερς είχαν εξαιρετικές τοποθετήσεις στις περισσότερες φάσεις, ενώ σε άλλες περιπτώσεις οι τελικές επιλογές των επιθετικών των δυο ομάδων δεν ήταν οι πρέπουσες.Εξέτισε ο βασικός αμυντικός Άιρικ Βίκνε (20/0, 3 ασίστ). Κοντά στην επιστροφή ο μέσος Άντναν Χάτζιτς (9/0). Εκτός παραμένουν ο αμυντικός Γιέσπερ Ντάλαντ, ο μέσος Έσπεν Μπόρουφσεν και ο επιθετικός Αντελέκε Ακινιέμι (1/0).
Με το πρωτάθλημα να βρίσκεται ήδη στην τελική του ευθεία η ομάδα του Στέφεν Λάντρο δείχνει αποφασισμένη να εξαντλήσει κάθε πιθανότητα για είσοδο στην προνομιούχο εξάδα. Αυτό πιστοποιήθηκε και την περασμένη αγωνιστική έστω κι αν φιλοξενούσε την ουραγό Τρομσντάλεν. Οι γηπεδούχοι έδειξαν τη δέουσα σοβαρότητα και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασαν στη νίκη με 2-0 και απέχουν πλέον μόλις 2 βαθμούς από την 6η θέση. Στην αρχή κινδύνεψε σε 2-3 περιπτώσεις, κυρίως λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου, ενώ η ίδια φρόντισε να φανεί κυνική στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Εξαιρετικός ο γκολκίπερ Φιγ ο οποίος την κράτησε όρθια στο πρώτο 15λεπτο, ενώ στο τέλος απέκρουσε και πέναλτι. Αμφίβολος ο επιθετικός Μέχνερτ (16/4) που απουσίασε στο ματς της Κυριακής. Στην αποστολή βρέθηκε ο νεαρός γκολκίπερ Εμίλ Χάρλοφ (δανεικός από την Μπραν) ενώ ντεμπουτάρισε ο επίσης νεοαποκτηθείς από τη Μόλντε μέσος Τομπίας Σβέντσεν (διεθνής με την Κ-20).
Έμεινε όρθια στη μάχη της 2ης θέσης διατηρώντας το μικρό προβάδισμα έναντι της Σάντεφιορντ. Κόντρα στη Νεστ-Σότρα θα πρέπει να δείξει σοβαρότητα και υπομονή, μια και η φιλοξενούμενη δεν είναι ομάδα που θα παραδοθεί εύκολα. Το γεγονός ότι είναι πανίσχυρη εντός έδρας και «τρέχει» ένα αήττητο σερί 11 αγώνων, μας κάνει να την εμπιστευτούμε. 1 (-0.75).

19:00 Notodden FK – Kongsvinger
Μπορεί να αντιμετώπιζε εκτός έδρας τη Σάντνες, η οποία προερχόταν από αρνητικό σερί 6 ηττών, όμως δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να φανεί απειλητική και δικαίως ηττήθηκε με 1-0. Επιθετικά ήταν ανύπαρκτη και φαίνονταν σα να προσπαθούσε να αποφύγει το μοιραίο, κάτι που δεν έγινε τελικά αφού η ομάδα του Κένεθ Ντόκεν δέχτηκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 78’ μετά από φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ της. Έτσι παρέμεινε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη, αφού τη χωρίζει πλέον μόλις 1 βαθμός από τη ζώνη των μπαράζ παραμονής. Απευθείας στο αρχικό σχήμα μπήκε ο νεοαποκτηθείς μέσος Άλφρεντ Σανκόχ ο οποίος αγωνιζόταν στη Στρόμσγκοντσετ.
Άγγιξε τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με την πρωτοπόρο Άαλεσουντ, όμως τελικά υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με 1-1. Η ομάδα του Βίκτορ Γκαζίμπα πιστοποίησε με τον πλέον ηχηρό τρόπο-την εμφάνιση της κόντρα στην Άαλεσουντ-ότι αξίζει να βρεθεί στην προνομιούχο εξάδα στο τέλος της σεζόν. Μπήκε δυνατά και έψαξε το γκολ με σουτ στα όρια της περιοχής της Άαλεσουντ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Εν συνεχεία δέχτηκε πίεση και ως το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ σε 3 περιπτώσεις. Άνοιξε το σκορ στο 75’ με τον Ιμπραχίμ, όμως δεν μπόρεσε να κερδίσει το μεγάλο στοίχημα που ήταν να κρατήσει ανέπαφη την εστία της ως το τέλος, μια και η Άαλεσουντ πίεσε για την ισοφάριση, η οποία ήρθε τελικά στο 90+2’. Άκρως θετικό το γεγονός ότι σκόραρε σε δεύτερο σερί ματς ο γνώριμος από πέρυσι Σαϊμπού Ιμπραχίμ, ο οποίος ήρθε ως δανεικός από τη Χάουγκεσουντ και αποδεικνύεται λίρα εκατό. Εκτός αποστολής έμεινε ο μέσος Γιόνας Ρένινγκεν (8/0) και ο νεαρός φορ Λάνγκρεκεν (6/0).
Μπορεί η Κόνγκσβιγκερ να έχει κάκιστα ποσοστά συγκομιδής στα εκτός έδρας παιχνίδια, όμως κόντρα στην απογοητευτική εντός έδρας Νότοντεν έχει μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για θετικό αποτέλεσμα. Αμυντικά είναι πολύ καλή και μπροστά έχει τον δαιμόνιο Γκιουβέν ο οποίος δημιουργεί και σκοράρει συνεχώς. Η Νότοντεν είναι ευάλωτη στα μετόπισθεν.

19:00 Sandefjord – Strommen IF
Μάλλον ευχαριστημένη θα πρέπει να αισθάνεται η ομάδα του Μάρτι Σιφουέντες μετά την ισοπαλία που απέσπασε στην έδρα της Σόγκνταλ με 1-1. Το παιχνίδι διεξήχθη σε βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της έντονης βροχόπτωσης, όμως οι παίκτες των δυο ομάδων έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες κλασικές ευκαιρίες και προηγήθηκαν στο 37’ με πέναλτι. Σε μια από τις λίγες καλές στιγμές που είχαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ρούφο στο 72’. Κι ενώ το ματς όδευε προς τη λήξη, ήρθε και δεύτερη υπόδειξη πέναλτι στο 87’, με την ομάδα του Σιφουέντες να στέκεται τυχερή, αφού ο παίκτης της Σόγκνταλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Έτσι παρέμεινε το 1-1 ως το τέλος. Εκτός και πάλι ο γκολκίπερ Βιίταλα (13/0).
Δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Νότοντεν και να την περάσει στη βαθμολογία, καθώς και η ίδια δεν μπόρεσε να νικήσει εντός έδρας τη Σταρτ, με το στείρο 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Όλε Μάρτιν Νέσελκιστ είχε ευκαιρίες να σκοράρει με κύριο εκφραστή των προσπαθειών αυτών να είναι ο νεοαποκτηθείς Σελίν, ο οποίος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την αντίπαλη εστία. Το 0-0 κρίνεται δίκαιο καθώς αμφότερες είχαν τις ίδιες ευκαιρίες για γκολ, χωρίς κάποια να εδικαιούτο τους 3 βαθμούς της νίκης. Έστω κι έτσι παρέμεινε στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ και εξακολουθεί να έχει βάσιμες ελπίδες για παραμονή. Εξέτισαν οι αμυντικοί Κρίστιαν Γιαρ (13/0) και Γιόν Όλαφ Νόρχαϊμ (19/1, 1 ασίστ).
Στα τελευταία της παιχνίδια η Σάντεφιορντ δεν εντυπωσιάζει, αλλά παρόλα αυτά δηλώνει παρούσα στη μάχη με τη Σταρτ για την απευθείας άνοδο. Από την άλλη οι ευκαιρίες δείχνουν να τελειώνουν για τη Στρόμεν στην προσπάθεια για παραμονή. Από κάποιο σημείο κι έπειτα η Στρόμεν θα είναι υποχρεωμένη να «κυνηγήσει» το γκολ. Over

19:00 Skeid Fotball – Sogndal
Στάθηκε επάξια στο ντέρμπι του Όσλο με τη συμπολίτισσα KFUM, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 2-1. Η ομάδα του Τομ Νόρντλι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ (6’), όμως σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της και μετά από 1-2 καλές στιγμές, ήρθε η φάση του 28’ κατά την οποία έφυγε σε αντεπίθεση και ο νεοαποκτηθέντας Πίτερ Μάικλ ισοφάρισε σε 1-1 με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής, έχοντας δει τον αντίπαλο γκολκίπερ εκτός θέσης. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και στην επανάληψη κυριάρχησαν οι μάχες στο κέντρο, ώσπου ήρθε η φάση του 75’ κατά την οποία ο μέχρι πρότινος παίκτης της, Νταβίντ Ταβάκολι την «πλήγωσε» κάνοντας το τελικό 2-1 για λογαριασμό των γηπεδούχων. Εξέτισε ο βασικός μέσος Χένινκ Άντρεσεν (19/0, 2 ασίστ). Αμφίβολος παραμένει λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Ματς Άντερσεν (1/0).
Έχασε σημαντική ευκαιρία να εδραιώσει ακόμα περισσότερο τη θέση της στην εξάδα, αφού αρκέστηκε στην ισοπαλία με 1-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σάντεφιορντ. Η ομάδα του Άιρικ Μπάκε ήταν πιο κινητική και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες και παίζοντας σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο κατάφερε να προηγηθεί με το πέναλτι του Κρίστοφερ Χόβεν στο 37’. Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο στην επανάληψη, όμως δέχτηκε την ισοφάριση στο 72’ σε μια από τις λιγοστές κλασικές ευκαιρίες της Σάντεφιορντ. Μάλιστα στο 87’ έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει το τρίποντο με τον Φλο να αναλαμβάνει να εκτελέσει πέναλτι, στέλνοντας όμως την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Αμφίβολος ο μέσος Άιρικ Μπίρκελουντ (11/0). Στην αποστολή βρέθηκε ο αμυντικός Μάρτιν Όβε Ρόσετ (δανεικός για δεύτερη φορά φέτος από τη Μόλντε)
Έχει βελτιώσει πολύ τα αμυντικά της στατιστικά η Σόγκνταλ και ιδιαίτερα εκτός έδρας σκοράρει ελάχιστα και δέχεται δύσκολα γκολ. Η Σκέιντ από την άλλη αρχίζει να αγχώνεται, όμως ξέρει ότι αν μπει δυνατά για να κυνηγήσει το γκολ, τότε μπορεί κάλλιστα να φύγει με άδεια χέρια, οπότε αναμένεται να είναι προσεκτική. Αξιοπρόσεκτες οι τιμές στο Under

19:00 Ullensaker/Kisa – FK Jerv
Ούσα βυθισμένη στη μετριότητα εδώ και καιρό δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα στην έδρα της ΧαμΚαμ με 2-0. Το παιχνίδι ήταν κάτω του μετρίου με τις καλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες να μετριούνται στα δάχτυλα ενός χεριού. Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο με μια υποψία ευκαιρίας για κάθε ομάδα, ήρθε το β’ ημίχρονο κατά το οποίο οι γηπεδούχοι ζήτησαν με περισσότερη επιμονή το γκολ. Οι παίκτες του Τροντ Φρέντρικσεν αμύνονταν χωρίς να μπορούν να φανούν απειλητικοί, έστω και σε κόντρα επίθεση και δέχτηκαν το γκολ στο 59’. Στο 81’ η τύχη τους γύρισε την πλάτη καθώς μετά από σουτ των γηπεδούχων η μπάλα άλλαξε πορεία σε παίκτη της και κατέληξε στα δίχτυα γι α το τελικό 2-0. Εξέτισε ο βασικός επιθετικός Σβέρε Μάρτιν Τορπ (21/3, 4 ασίστ).
Μετά τη βαριά ήττα στην έδρα της πρωτοπόρου Άαλεσουντ η ομάδα του Άρνε Σάντστε ήθελε εξιλέωσε και επιστροφή στις νίκες μπροστά στο κοινό της, κάτι που έπραξε κόντρα στη Ράουφος με 1-0. Έτσι ο Άρνε Σάντστε γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την επέκταση του συμβολαίου του για άλλα 3 έτη. Το παιχνίδι ήταν πολύ πιο ζωηρό από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, με τις δυο ομάδες να έχουν πολλές καλές στιγμές στο α’ ημίχρονο. Αρχικά ο Λάρσεν απώλεσε την ευκαιρία να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, για να έρθει λίγο αργότερα (25’) ο Βίκμαν να κάνει το 1-0 με κοντινή προβολή ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια έψαξε το γκολ που θα σφράγιζε» τη νίκη της, όμως αυτό δεν ήρθε κυρίως εξαιτίας της αυτοθυσίας που έδειχναν οι αντίπαλοι αμυντικοί αλλά και ο γκολκίπερ της λίγο πριν η μπάλα περάσει την εστία, ενώ στάθηκε και άτυχη με τον Λάρσεν να έχει δοκάρι. Αμφίβολος ο μέσος Γιαν Χόελ Άντερσεν (15/1). Στην αποστολή βρέθηκε ο νεοαποκτηθείς Νταβίντ Φαουπαλά (Απόλλων Λεμεσού).
Από τα ζευγάρια της αγωνιστικής που θα χαιρόταν να παρακολουθήσει ο κάθε ουδέτερος φίλαθλος, καθώς αμφότερες παίζουν από το πρώτο κιόλας λεπτό χωρίς σκοπιμότητα και τα γκολ και το θέαμα είναι στην ημερήσια διάταξη. Ακόμα και τα στατιστικά τους επιβεβαιώνουν με ευκολία το G/G & Over.

20:00 Raufoss IL – HamKam
Όπως αποδείχτηκε η εντός έδρας νίκη επί της Νεστ-Σότρα ήταν απλά μια αναλαμπή μια και η ομάδα του Κρίστιαν Γιόνσεν επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα μετά την ήττα στην έδρα της Γιερβ με 1-0. Είχε ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από την αντίπαλη εστία, ενώ αμυντικά χρειάστηκε να επιστρατεύσει τόσο τις επεμβάσεις του γκολκίπερ Λάουβλι, ο οποίος έσωσε αρκετές φορές την εστία του την ύστατη στιγμή, ενώ απέκρουσε και πέναλτι πριν δεχτεί το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 25’. Στην επανάληψη στάθηκε τυχερή, αφού σε μια περίπτωση τη γλίτωσε το δοκάρι, ενώ και οι αμυντικοί της είχαν πολλή δουλειά και έβαζαν κυριολεκτικά τα κορμιά τους προκειμένου να μην παραβιαστεί και πάλι η εστία της ομάδας τους. Αρχικά το ματς ήταν προγραμματισμένο να γίνει στις 15:00, αλλά με τη χρήση των προβολέων μεταφέρθηκε στις 20:00, χαρίζοντας ξεχωριστή ατμόσφαιρα σε παίκτες και φιλάθλους. Χωρίς νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Δεύτερη σερί νίκη και ακόμη πιο βαθιά βαθμολογική ανάσα για την ομάδα του Γκάουτε Χέλστρουπ, μετά την εντός έδρας επικράτηση επί της Ούλενσακερ με 2-0. Το παιχνίδι δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας και γρήγορα θα ξεχαστεί, με το α’ ημίχρονο να έχει όλες κι όλες δυο καλές στιγμές, μια για κάθε ομάδα. Τελικά το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 59’ με τον Αμπουμπακάρ Αλίγιου και χωρίς να κινδυνέψει στη συνέχεια κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με σουτ του Νόρντλι, με την μπάλα να αλλάζει πορεία σε σώμα αμυνόμενου. Με αυτό το τρίποντο έχει «χτίσει» πλέον μια ικανοποιητική διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Χωρίς νέα αγωνιστικά προβλήματα.
Στο παιχνίδι αυτό θα δοκιμαστεί το νέο σύστημα φωτισμού αλλά και το εξελιγμένο σύστημα ελέγχου εισιτηρίων. Αμφότερες παίζουν ανοιχτά χωρίς σκοπιμότητες και η μικρή απόσταση που τις χωρίζει κάνει το ματς ξεχωριστό. Η Ράουφος έχει ακόμα βάσιμες ελπίδες για την εξάδα και θα εξαντλήσει τις πιθανότητες. 1 (DNB)