Norway NM Cupen Quarterfinal

19:00 Ranheim Fotball – Fram Larvik
Άγγιξε τη νίκη κόντρα στην εκ των πρωτοπόρων Μπόντο Γκλιμτ την περασμένη Κυριακή, έμεινε όμως στο τέλος με την πίκρα της ισοπαλίας 1-1. Υπό άλλες συνθήκες, το αποτέλεσμα αυτό θα θεωρούταν θετικό, έτσι όμως όπως εξελίχθηκε το ματς και στην κατάσταση που βρίσκεται η ομάδα του Σβάιν Μόλεν, η ισοπαλία ισοδυναμεί με αποτυχία. Μπήκε δυναμικά στο ματς και πίεσε τους φιλοξενούμενους, κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της και πήρε προβάδισμα με πέναλτι του Μπακένγκα στο 28’. Ταμπούρι στην επανάληψη, αδιαφόρησε πλήρως για το δημιουργικό κομμάτι, κοίταξε να διασφαλίσει τη νίκη, ωστόσο μια ολιγωρία στο 90+1’ έφερε την ισοφάριση. Στο Κύπελλο είχε εύκολες κληρώσεις στις 3 πρώτες φάσεις, αποκλείοντας άνετα Κόλσταντ (3-0 εκτός), Νάρντο (3-0 εκτός) και Σκέιντ (3-0 εκτός), ενώ στην προηγούμενη φάση πέταξε εκτός θεσμού την Μπραν κερδίζοντας με 4-0 εντός έδρας. Επιστρέφει σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος ο βασικός αμυντικός Ντάνιελ Κβάντε (19/0, 1 ασίστ) που ήταν τιμωρημένος.
Είναι από τις ομάδες που πρωταγωνιστούν στη Γ’ κατηγορία (2ο γκρουπ) και από την αρχή της σεζόν βρίσκεται κοντά στις δυο πρώτες προνομιούχες θέσεις. Η ομάδα του Ρότζερ Άιβερσεν διαθέτει τη δεύτερη πιο παραγωγική επίθεση της Κατηγορίας και εκτός έδρας έχει καλές επιδόσεις (3-3-4). Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος συνέτριψε εντός έδρας την ουραγό Όπσαλ με 4-0 και βρίσκεται ισόβαθμη με τη 2η Όσανε, 6 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γκρόρουντ, ενώ απομένουν ακόμη 5 αγωνιστικές. Πάντως θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει τον τίτλο της… Σταχτοπούτας της διοργάνωσης του Κυπέλλου, καθώς μέχρι τώρα απέκλεισε τη Σταρτ με 1-0, τη Ράουφος στη διαδικασία των πέναλτι (4-3), τη Στρομσγκόντσετ με 2-1 και στην προηγούμενη φάση την Μπέρουμ με 3-1, όλες εντός έδρας. Δεν αναφέρονται ιδιαίτερα προβλήματα.
Είναι μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, τις χωρίζουν δύο κατηγορίες. Βέβαια, η Φραμ πέταξε ήδη εκτός θεσμού τρεις «ανώτερες» ομάδες, μία εκ των οποίων η Στρομσγκόντσετ, που δίνει μάχη και αυτή όπως και η Ράνχαϊμ για την παραμονή. Δεν έχουν να χάσουν τίποτε οι φιλοξενούμενοι, ένα γκολ το μπορούν. Σκοράρουν αμφότερες οι ομάδες στο 2.20.

21:00 Mjøndalen IF – FK Haugesund
Πάλεψε όσο μπορούσε και όσο της επέτρεπαν οι δυνάμεις της κόντρα στη Ρόζενμποργκ και θα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία, ωστόσο πλήρωσε μια στιγμή ολιγωρίας στην επανάληψη, χάνοντας τελικά με σκορ 1-2 εντός έδρας. Ιδανικό ξεκίνημα, πήρε προβάδισμα μόλις στο 6’ με τον Όλιβερ Όσιαν, είχε μια καλή φάση στο 11’, ωστόσο στο 15’ δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι. Συντηρητική τακτική στη συνέχεια, έπαιξε με αντεπιθέσεις και είχε μια δυο καλές ευκαιρίες, όμως στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (51’), δέχθηκε δεύτερο με αυτογκόλ. Στο Κύπελλο, απέκλεισε κατά σειρά Χένεφος (2-0 εκτός), Πορς Γκρένλαντ (4-2 εκτός), Γκρόρουντ (1-0 εκτός) και Κόνγκσβινγκερ (3-0 εκτός) στο ματς της προηγούμενης φάσης, όπου άνοιξε το σκορ στο 49’ ενώ από το 42’ έπαιζε με παίκτη παραπάνω. Αξίζει να σημειωθεί πως πέρσι είχε αποκλειστεί από τη Χάουγκεσουντ εντός έδρας στα πέναλτι (2-2 κανονικός αγώνας και παράταση). Μακροχρόνια απόντες οι Χένρικ Γκούλντεν και Τζορτζ Μπόκβε, δεν προβληματίζουν.
Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα του Γιόσταϊν Γκρίντχαουγκ, αυτή τη φορά όμως εκτός έδρας με μία ισχυρή αντίπαλο, την Μπραν, με την οποία έφερε 0-0. Ξεκάθαρος ο στόχος του να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, παρατάχθηκε με αμυντικό προσανατολισμό και περιορίστηκε από την αρχή σε παθητικό ρόλο, αναχαιτίζοντας τις επιθετικές ενέργειες των γηπεδούχων. Θα μπορούσε πάντως σε μια δυο περιπτώσεις που βγήκε στην αντεπίθεση να σκοράρει, εντούτοις οι επιθετικοί της ήταν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Στο Κύπελλο, πέρασε άνετα το εμπόδιο της Όκρα (4-0 εκτός), της Σότρα (3-1 εκτός), της Μπρίνε (6-2 εκτός), ωστόσο δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στη Στρόμεν, την οποία υποδέχθηκε και κέρδισε στην παράταση 2-0. Με 14μηνο αποκλεισμό από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα τιμωρήθηκε ο βασικός επιθετικός Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) για την υπόθεση ντόπινγκ με μορφίνη. Τραυματίας ο αμυντικός Φρέντρικ Κνούντσεν (13/1). Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ).
Οι δύο ομάδες δεν βρίσκονται στα καλύτερά τους και βλέπουν το Κύπελλο σαν έναν τρόπο να ανεβάσουν ψυχολογία και να διακριθούν σε μια μάλλον άσχημη χρονιά. Η Μιόνταλεν πάντως θα έχει το μυαλό της και στο πρωτάθλημα, όπου ακροβατεί στη γραμμή των μπαράζ. Η Χάουγκεσουντ εκτός έδρας παίζει καλύτερα απ’ ότι εντός. Διπλό DNB.