Norway NM Cupen Semifinal

21:00 Viking FK – Ranheim Fotball
Έχοντας το μυαλό της στο ματς Κυπέλλου, η ομάδα του Μπιάρνε Μπέρντσεν ηττήθηκε στο Κρίστιανσουντ με 4-2. Κομβικό σημείο στο ματς το γκολ που δέχθηκε στο 43’ και άλλαξε τα πλάνα της. Στην επανάληψη μπήκε περισσότερο επιθετικά, ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 49’ με τον Φρέντρικ Τορστάινμπε, δεν πρόλαβε όμως να χαρεί για πολύ, αφού στο 59’ δέχθηκε δεύτερο και πριν καταλάβει τι έγινε και τρίτο στο 63’. Δέκα λεπτά αργότερα μείωσε προσωρινά με τον Ρολφ Βίκστολ, η άμυνά της όμως δεν ήταν σε καλή μέρα και στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Παραμένει σε απόσταση 6 βαθμών από την 3η θέση, ωστόσο πρωταρχικός της στόχος είναι το Κύπελλο. Εκεί, πέρασε με δυσκολία το εμπόδιο της Άαλεσουντ, επικρατώντας στα πέναλτι εκτός έδρας και ενώ το κανονικό ματς και η παράταση είχαν λήξει 1-1. Δεν αναφέρονται καινούρια προβλήματα. Αμφίβολος παραμένει ο συνήθως βασικός επιθετικός Τόμι Χόιλαντ (21/8, 4 ασίστ, 4 αλλαγή).
Κατώτερη του αναμενόμενου, η ομάδα του Σβάιν Μόλεν ηττήθηκε εκτός έδρας από την Τρόμσο με 4-2. Κακή εμφάνιση, μπήκε μουδιασμένα και αφού γλίτωσε σε δυο τρεις περιπτώσεις στο πρώτο 20λεπτο, δέχθηκε το γκολ στο 23’. Αναγκάστηκε να γίνει περισσότερο επιθετική και το πλήρωσε στο 44’, ωστόσο στην εκπνοή του ημιχρόνου, μείωσε με τον Αλεξάντερ Φούσνες. Αιφνιδιάστηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και δέχθηκε δύο απανωτά γκολ (49’, 55’), για να μειώσει στο 67’ με αυτογκόλ. Στη συνέχεια χάθηκαν φάσεις εκατέρωθεν. Βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με τη Μιόνταλεν, 1 πόντο κάτω από τη γραμμή της σωτηρίας, 4 αγωνιστικές πριν το τέλος. Στο Κύπελλο, αφού κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Μπραν στη φάση των «16» κερδίζοντας εντός με 4-0, απέκλεισε τη Φραμ Λάρβικ στους «8», επικρατώντας εύκολα με 3-0 εντός έδρας. Χωρίς νέα προβλήματα σε σχέση με το ματς της Κυριακής. Μοναδικός πρακτικά πονοκέφαλος ο μακροχρόνια τραυματίας βασικός επιθετικός Έρικ Τόνε (19/2, 3 ασίστ).
Ένας ημιτελικός Κυπέλλου είναι πάντα διαφορετικός από οποιοδήποτε ματς πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες μπορεί να απέχουν παρασάγγας στο πρωτάθλημα, τώρα όμως μιλάμε για 90 λεπτά που μπορεί να κρίνουν έναν τίτλο και ίσως και την ευρωπαϊκή συμμετοχή. Πιο ομάδα η Βίκινγκ, παλεύει όμως η Ράνχαϊμ και φέτος δεν ηττήθηκε από την αντίπαλό της. Πιθανό το Over.