Norway Tippeligaen

19:00 Lillestrom SK – Kristiansund BK
Προσπάθησε όσο μπορούσε η ομάδα του Γιούργκεν Λέναρντσον στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Ρόζενμποργκ, εντούτοις δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα, χάνοντας 3-1. Ξεκάθαρη η πρόθεσή της να παίξει κλειστά και να ψάξει κάποιο γκολ με αντεπιθέσεις, ωστόσο δεν άργησε να βρεθεί αντιμέτωπη με αλλαγή πλάνων, αφού στο 25’ έμεινε πίσω στο σκορ. Αναγκάστηκε να γίνει περισσότερο επιθετική και το πλήρωσε στις αρχές της επανάληψης, όταν δέχθηκε στο 53’ δεύτερο και 6 λεπτά αργότερα τρίτο γκολ. Μείωσε μεν με τον Ντάνιελ Πέντερσεν στο 65’, χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει κάτι περισσότερο. Βρέθηκε έτσι στη 10η θέση, 6 πόντους πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού και υπάρχει προβληματισμός. Το ευχάριστο είναι πως δεν υπάρχει κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Αμφίβολος παραμένει και σήμερα ο βασικός μέσος Ντάνιελ Γκούσταφσον (16/2).
Νέα νίκη για την ομάδα του Κρίστιαν Μίκελσεν, τρίτη στη σειρά, επικράτησε εντός έδρας 1-0 της Μπραν και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για μια θέση στην πρώτη τετράδα. Μπήκε δυναμικά στο ματς, πίεσε και έκανε δύο καλές φάσεις στο πρώτο 10λεπτο, για να πάρει προβάδισμα στο 13’ με τον πρόσφατα αποκτηθέντα επιθετικό, Αμάλ Πελεγκρίνο. Συνέχισε να πιέζει και να έχει τον έλεγχο και θα μπορούσε να διπλασιάσει αν οι επιθετικοί της ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Στην επανάληψη προτίμησε να παίξει πιο συντηρητικά και παραλίγο να το πληρώσει σε δύο περιπτώσεις, ωστόσο ο γκολκίπερ της επενέβη αποτελεσματικά. Βρέθηκε έτσι στην 6η θέση, μόλις 4 πόντους πίσω από την 4η θέση που μπορεί να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω Κυπέλλου και 6 από την 3η. Αμφίβολοι δίνονται ο καλός επιθετικός Φλαμούρ Καστράτι (11/4, 3 ασίστ) και ο βασικός αμυντικός με έφεση στο σκοράρισμα, Κριστόφ Πσιχέ (17/6, 1 ασίστ), που θα περάσουν τεστ ετοιμότητας το μεσημέρι. Πιθανότατα όμως θα αγωνιστούν.
Η Λίλεστρομ αργά αλλά σταθερά, υποχωρεί και αρχίζει να μπαίνει σε περιπέτειες. Οι δύο απανωτές ήττες έδειξαν σημαντικές αδυναμίες, ενώ επιθετικά παρουσιάζεται τελματωμένη. Η Κρίστιανσουντ από την άλλη είναι σε πολύ καλή κατάσταση, έχει 3 σερί νίκες και απέκτησε ελπίδες για την τετράδα. Διπλό με κάλυψη στο DNB στο 2.20.

19:00 Odd BK – Sarpsborg 08
Για άλλη μια φορά φέτος, έδειξε πως όσο ισχυρή είναι εντός έδρας, δεν το έχει μακριά από το Σιέν. Ήττα με κατεβασμένα χέρια στο Σταβάνγκερ από την ψυχωμένη Βίκινγκ με 2-0 και απώλεια των ελπίδων της για τίτλο. Και όχι μόνον αυτό, αλλά είδε τη Ρόζενμποργκ να την πλησιάζει στους 2 πόντους και να διακυβεύεται και αυτή ακόμη η ευρωπαϊκή συμμετοχή. Μουδιασμένο ξεκίνημα, έμεινε πίσω μόλις στο 9’, πέρασε δύσκολες στιγμές ως το 20’, κάτι πήγε να κάνει στη συνέχεια, έχασε μια δυο φάσεις, το δεύτερο γκολ όμως στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (51’), έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός επιθετικός Ελμπασάν Ρασάνι (21/3, 5 ασίστ). Μοιρασμένες οι πιθανότητες του βασικού μέσου Φρέντρικ Γιένσεν (17/0, 3 ασίστ). Αμφίβολοι παραμένουν ο βασικός αμυντικός Φρέντρικ Σεμπ Μπέργκε (18/0) και ο βασικός αμυντικός και αρχηγός Στέφεν Χάγκεν (20/2). Σταθερά εκτός πλάνων ο πρόσφατα αποκτηθείς επιθετικός Μούσα Ενζιέ (4/0), που χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.
Επιτέλους νίκη για την ομάδα του Γκάιρ Μπάκε, επιβλήθηκε δίκαια εντός έδρας 1-0 της Βαλερένγκα. Παθιασμένη και αποφασιστική, μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς και πήρε τον έλεγχο, πίεσε και έκανε φάσεις, για να φτάσει στο γκολ στο 44’ με τον Γιόναταν Λίντσετ. Στην επανάληψη έπαιξε πιο συντηρητικά, έδωσε μεγάλο βάρος στην αμυντική θωράκιση και κατάφερε να κρατήσει το πολύτιμο τρίποντο που την έφερε σε απόσταση μόλις 2 πόντων από τη γραμμή της σωτηρίας. Δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Γιόναταν Λίντσετ (19/2, 1 ασίστ). Αμφίβολος δίνεται και σήμερα ο βασικός επιθετικός Ούλα Χάλβορσεν (19/1, 4 ασίστ). Εξέτισε την ποινή του ο βασικός αμυντικός Γιόακιμ Τόμασεν (19/1), ωστόσο οι πιθανότητες συμμετοχής του είναι 50-50 εξαιτίας ενοχλήσεων από την τελευταία προπόνηση. Μακροχρόνιες οι άλλες απουσίες, δεν προβληματίζουν. Επιστρέφει από τιμωρία ο πρόσφατα αποκτηθείς επιθετικός Κάιλ Λάφερτι (1/0).
Η Οντ είναι εξαιρετικά ισχυρή εντός έδρας και εκεί θα βασιστεί για να μη χάσει ό,τι έχτιζε όλη τη σεζόν. Το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Σάρπσμποργκ ταξίδεψε με ανεβασμένο ηθικό από την τελευταία νίκη, ωστόσο εκτός έδρας έχει δείξει χτυπητές αδυναμίες φέτος. Θα παλέψει, αυτό είναι βέβαιο, δεν είναι όμως αρκετό. Άσος.

19:00 Ranheim Fotball – FK Bodo/Glimt
Συνεχίστηκε η αποχή από τις νίκες για την ομάδα του Σβάιν Μόλεν, ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Στρομσγκόντσετ με 1-0 και πλέον τα πράγματα έχουν πάρει δυσμενή τροπή αναφορικά με την παραμονή της. Ξεκάθαρος ο στόχος της να παίξει κλειστά και να διεκδικήσει τη νίκη με κάποια αντεπίθεση, τα πήγε αρκετά καλά στο α’ μέρος, όπου εκτός του ότι δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα, είχε μια δυο φάσεις που θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα. Μια στιγμή ολιγωρίας όμως στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, την έβαλε πίσω στο σκορ στο 56’ και από εκεί και πέρα αναγκάστηκε να αλλάξει το πλάνο της. Έγινε περισσότερο επιθετική, εντούτοις οι επιθέσεις της σταματούσαν συνήθως λίγο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων. Βρέθηκε έτσι στην προτελευταία θέση, δύο πόντους κάτω από τη γραμμή της σωτηρίας. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αμυντικός Ντάνιελ Κβάντε (19/0, 1 ασίστ).
Δεν μπόρεσε να σηκώσει το βάρος του πρωταθλητισμού η ομάδα του Κιέτιλ Κνούντσεν και πρέπει να είναι ικανοποιημένη που απέφυγε την ήττα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Στάμπεκ, φέρνοντας τελικά 3-3. Ξεκίνησε πάντως ιδανικά το ματς, παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 4’ με τον Χόκον Εβιέν, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Αφού έχασε μια δυο φάσεις ως το 20’, πίστεψε πως θα έχει εύκολο απόγευμα και το πλήρωσε. Ισοφαρίστηκε στο 29’, έμεινε πίσω στο 44’ και παρότι στην επανάληψη είχε τον απόλυτο έλεγχο και τις φάσεις, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση μόλις στο 84’ με πέναλτι του Αμόρ Λαγιούνι. Μαζική επίθεση στη συνέχεια για να πάρει τη νίκη, έμεινε εκτεθειμένη και δέχθηκε τρίτο στο 90+1’, για να απαντήσει άμεσα με αυτογκόλ στο 90+3’. Έμεινε έτσι 3 βαθμούς πίσω από τη Μόλντε στη μάχη της κορυφής. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα. Παραμένει αμφίβολος ο μακροχρόνια τραυματίας βασικός αμυντικός Μπρέντε Μόε (10/0, 1 ασίστ), που έχει να παίξει από τις 13 Ιουλίου.
Η Ράνχαϊμ είναι σε πτωτική πορεία. Η άμυνά της δέχεται γκολ για πλάκα, ενώ επιθετικά παρότι σκοράρει, δεν είναι αρκετό για να πάρει αποτέλεσμα. Η «Γκλιμτ» από την άλλη είναι ομάδα που ανοίγει πολύ τα παιχνίδια της και χαρακτηρίζεται από αμυντική αφέλεια και επιθετική αποτελεσματικότητα. Διπλό με κάλυψη στο (-0.25) και δευτερευόντως το Over.

19:00 Tromso IL – Stromsgodset IF
Προσπάθησε όσο μπορούσε και όσο της επέτρεπαν οι δυνάμεις της στο Μόλντε, εντούτοις έφυγε με κατεβασμένο κεφάλι χάνοντας 3-0. Παρατάχθηκε όπως αναμενόταν με αμυντικογενή σχηματισμό, έπαιξε κλειστά και έκανε κάποιες αντεπιθέσεις, εντούτοις στην εκπνοή του α’ μέρος δέχθηκε το γκολ που άλλαξε άρδην τη ροή της αναμέτρησης. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έπαιζαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αύξησαν την πίεση, για να φτάσουν σε δεύτερο γκολ στο 68’. Η ομάδα του Σίμο Βαλακάρι αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα, βγήκε στην επίθεση και ζήτησε το γκολ, ωστόσο ήταν αναποτελεσματική και δέχθηκε τη χαριστική βολή στο 84’. Παραμένει σε απόσταση 3 πόντων από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μοναδικός πονοκέφαλος για τον Βαλακάρι ο μακροχρόνια τραυματίας επιθετικός Μίκελ Ίνγκεμπριγκτσεν (10/1, 4 αλλαγή).
Σημαντικότατη βαθμολογικά νίκη για την ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν, επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Ράνχαϊμ και διατήρησε τις ελπίδες της για σωτηρία. Στο α’ μέρος πάντως δεν ήταν καλή, έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους και κινδύνευσε σε δυο τρεις περιπτώσεις, ενώ η ίδια δεν έκανε αρκετές φάσεις. Η εικόνα της ομάδας άλλαξε στην επανάληψη, μπήκε δυναμικά και πίεσε, για να φτάσει στο γκολ στο 56’ με τον Μόουζες Μάβα. Στη συνέχεια διατήρησε τον έλεγχο, πρόσεξε πολύ τα μετόπισθεν και κράτησε την πολύτιμη νίκη. Παραμένει βέβαια στην τελευταία θέση, εντούτοις είναι ισόβαθμη με Ράνχαϊμ και Σάρπσμποργκ, ενώ πλησίασε τη γραμμή της σωτηρίας στους 2 πόντους. Ευχάριστα τα νέα για τον Δανό τεχνικό από το ιατρικό επιτελείο, καθώς δεν υπάρχει κάποιο νέο πρόβλημα, η αποστολή είναι πρακτικά πλήρης.
Πραγματικό ματς 6 πόντων για τις δύο ομάδες που δίνουν μάχη για την παραμονή. Η Τρόμσο εντός έδρας έχει βελτιώσει πολύ τις επιδόσεις της τελευταία, παραμένει αήττητη 6 ματς, ενώ σκοράρει με καλή συχνότητα. Η «Γκόντσετ» εκτός έδρας χάνεται και δέχεται γκολ με ευκολία. Προσωπικά, παρότι βλέπω άσο, δε θα εμπλακώ λόγω κρισιμότητας του αγώνα.

19:00 Valerenga – Viking FK
Έμεινε για 7η συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από τη νίκη, γνωρίζοντας την ήττα 1-0 στο Σάρπσμποργκ. Μέτρια εμφάνιση, προσπάθησε να παίξει κλειστά και να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, ωστόσο σε μια φάση στο τέλος του α’ μέρους, (44’), έμεινε εκτεθειμένη και δέχθηκε το μοιραίο γκολ. Στην επανάληψη αποφάσισε να γίνει περισσότερο επιθετική, πήρε μέτρα στο γήπεδο, έκανε φάσεις, ωστόσο οι επιθετικοί της ήταν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Παρέμεινε έτσι στο μέσο της βαθμολογίας, 8 πόντους πάνω από τη γραμμή των μπαράζ και παρότι είναι μάλλον απίθανο να κινδυνεύσει, δεν έχει εξασφαλιστεί, οπότε το σημερινό ματς είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Δεν αποθεραπεύτηκε ο βασικός μέσος Χέρολιντ Σάλα (17/5, 3 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Γιόναταν Τολός (10/0). Αμφίβολος ο βασικός γκολκίπερ Άνταμ Κβάρασεϊ (12/0), που δεν έπαιξε στα 5 τελευταία ματς.
Νέο θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Μπιάρνε Μπέρντσεν, επικράτησε εντός έδρας 2-0 της Οντ και πήρε ώθηση στη βαθμολογία. Μεστή εμφάνιση, μπήκε με σοβαρότητα και διάθεση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα μόλις στο 9’ με τον Ζλάτκο Τρίπιτς. Συνέχισε να πιέζει και να κάνει φάσεις, ωστόσο μετά το 20’ προτίμησε να δώσει βάρος στην αμυντική λειτουργία ώστε να διασφαλίσει το προβάδισμα. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και να διπλασιάσει στο 51’ με τον Φρέντρικ Τορστάινμπε. Σκαρφάλωσε έτσι στην 7η θέση, 6 πόντους πίσω από την 4η, που ενδέχεται να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω Κυπέλλου και 8 από την 3η. Τιμωρημένος ο βασικότατος μεσοεπιθετικός Ζλάτκο Τρίπιτς (20/4, 3 ασίστ). Επιστρέφουν από τιμωρία οι βασικοί μέσοι Κρίστιαν Τόρστβεντ (20/8, 2 ασίστ) και Σάμιουελ Φρίνγιονσον (19/1, 1 ασίστ). Αμφίβολος ο αμυντικός Ρολφ Ντάνιελ Βίκστολ (13/0). Σταθερά εκτός ο αμυντικός Άξελ Άντερσον (1 συμ.) από το ματς της πρεμιέρας.
Η «Ένγκα» δεν είναι σε καλή κατάσταση, αγνοεί τη νίκη στα 7 τελευταία και παρότι έχει διαφορά ασφαλείας, αρχίζει να μη νιώθει καλά. O προπονητής της έκανε λόγο για must win ματς σήμερα. Η Βίκινγκ είναι σε άνοδο, ωστόσο θα παίξει χωρίς τον καλύτερό της παίκτη, ενώ εκτός έδρας δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική. Με ρίσκο στον άσο.

21:00 Mjøndalen IF – Rosenborg BK
Παρκάροντας λεωφορείο μπροστά στην εστία του Τζούλιαν Φαγέ Λουντ, η ομάδα του Βέγκαρντ Χάνσεν απέσπασε «λευκή» ισοπαλία εκτός έδρας από τη Χάουγκεσουντ. Ξεκάθαρος στόχος των φιλοξενούμενων ήταν να καταστρέψουν το παιχνίδι των γηπεδούχων και να μην επιτρέψουν φάσεις μπροστά στην εστία τους. Σπάνιες ήταν οι φορές που βγήκαν με αξιώσεις στην αντεπίθεση, ωστόσο θα πρέπει να σημειωθεί πως στα αμυντικά τους καθήκοντα ήταν άκρως αποτελεσματικοί. Σημαντικός ο βαθμός, καθώς βρίσκεται μόλις 2 πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού και το πρόγραμμα που έχει στα τελευταία 9 ματς δεν είναι και το ευκολότερο. Σοβαρό πλήγμα ο τραυματισμός του βασικού μέσου και αρχηγού της, Κρίστιαν Γκάουσετ (18/3, 1 ασίστ), ο οποίος χτύπησε στην προπόνηση της Τετάρτης και θα επιστρέψει πιθανότατα μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων, στις 21 Οκτωβρίου. Μακροχρόνια απόντες οι Χένρικ Γκούλντεν και Τζορτζ Μπόκβε, δεν προβλήματίζουν.
Κακή εμφάνιση στην Αυστρία το βράδυ της Πέμπτης και δίκαιη η ήττα 1-0 από τη ΛΑΣΚ Λιντς, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των Ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Δεν μπόρεσε να μπει στο ματς σε κανένα σχεδόν σημείο, δεν έκανε φάσεις, έκανε πολλά λάθη και γενικώς έδειξε ανέτοιμη να διαχειριστεί ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 45’. Στο πρωτάθλημα, επικράτησε με σχετική άνεση 3-1 εντός έδρας της Λίλεστρομ και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις. Μπήκε δυνατά στο ματς, πήρε προβάδισμα στο 25’ με τον Μπιορν Γιόνσεν, διπλασίασε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, (53’), με τον Σάμιουελ Αντεγκμπένρο, για να κάνει 6 λεπτά αργότερα ο Γιόνσεν το 3-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 65’. Δεν υπάρχουν νέα προβλήματα σε σχέση με το τελευταίο ματς πρωταθλήματος. Τιμωρημένοι πάλι ο βασικός επιθετικός Ντέιβιντ Ακιντόλα (15/2, 2 ασίστ), που εκτίει τη δεύτερη από τις τρεις αγωνιστικές και ο βασικός μέσος Μίκε Γιένσεν (19/4, 4 ασίστ), που εκτίει τη δεύτερη και τελευταία.
Η Μιόνταλεν δεν είναι στα καλύτερά της, αγνοεί τη νίκη στα 3 τελευταία έχοντας δύο ήττες, ενώ γενικώς ζορίζεται στο σκοράρισμα. Η Ρόζενμποργκ έρχεται από ήττα στην Αυστρία, ωστόσο το πρωτάθλημα είναι άλλη φάση. Είναι ανεβασμένη, βρίσκει δίχτυα και παλεύει για ευρωπαϊκό εισιτήριο. Καιρός να σπάσει το σερί των Χ εκτός. Διπλό.