Norway Tippeligaen

20:00 Stabaek – Molde FK
Κοίταξε στα μάτια την ισχυρή και φιλόδοξη Γκλιμτ και λίγο έλειψε να φύγει με τους 3 βαθμούς από το μακρινό Μπόντο. Τελικά, συμβιβάστηκε με τον έναν πόντο, φέρνοντας ισοπαλία 3-3. Η ομάδα του Γιάνε Γιόνσον ξεκίνησε με ψυχρολουσία το ματς, καθώς έμεινε πίσω μόλις στο 4’, ενώ κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις έως το 20’. Στη συνέχεια όμως πήρε πάνω της, βγήκε στην αντεπίθεση και αφού ισοφάρισε στο 29’ με τον Ούλα Μπρίνχιλντσεν, πήρε προβάδισμα στο 44’ με πέναλτι του Εμίλ Μπόχινεν. Μαζική άμυνα στην επανάληψη, έδειξε να τα καταφέρνει, ωστόσο στο 84’ δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι. Δύσκολες στιγμές στη συνέχεια, αλλά στο 90+1’ ο Λιουκ Κάσι έσπασε την πίεση των γηπεδούχων και έδωσε προβάδισμα, δύο λεπτά όμως αργότερα ισοφαρίστηκε με αυτογκόλ του Εμίλ Μπόχινεν. Παραμένει σε απόσταση ασφαλείας 5 πόντων από τη γραμμή του υποβιβασμού. Τραυματίας παραμένει ο επιθετικός Μάθιου Ρούσικε (3/0), που όμως δεν αποτελεί απρόοπτο. Αμφίβολος δίνεται ο βασικός επιθετικός Μπρίνχιλντσεν (20/4).
Πιο δύσκολα από όσο αφήνει να εννοηθεί το τελικό 3-0 επικράτησε εντός έδρας της Τρόμσο. Η ομάδα του Έρλινγκ Μόε μπήκε δυναμικά στο ματς και πήρε από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης, σφυροκοπούσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, αδυνατούσε όμως να φτάσει στο γκολ. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Λέκε Τζέιμς στο 45’, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Το γκολ αυτό έλυσε τα πόδια των γηπεδούχων, που στην επανάληψη μπήκαν ακόμη πιο επιθετικά και έφτασαν στο 68’ στο 2-0 με τον Μάτις Μπολί. Στη συνέχεια, ακολούθησε ένα διάστημα όπου οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες, για να έρθει στο 84’ ο Ετσάζ Χουσεΐν και να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Εκμεταλλευόμενη μάλιστα την απώλεια βαθμών της Μπόντο Γκλιμτ, αύξησε τη διαφορά της από τη 2η θέση στους 3 βαθμούς. Χωρίς νέα προβλήματα σε σχέση με το τελευταίο ματς, η αποστολή είναι πρακτικά ίδια. Τραυματίες παραμένουν ο βασικός γκολκίπερ Αντρέας Λίντε (10/0) και ο εναλλακτικός επιθετικός Άιρικ Ούλαντ Άντερσεν (5/1, 1 ασίστ).
Δυνατή αναμέτρηση. Η Στάμπεκ είναι ανεβασμένη από την ώρα που την ανέλαβε ο Γιόνσον και το δείχνει κάθε εβδομάδα στο γήπεδο. Τελευταία μάλιστα έχει «ξεμπουκώσει» και σκοράρει όλο και περισσότερο. Η Μόλντε είναι εγνωσμένης αξίας ομάδα, διαθέτει πληθώρα εναλλακτικών και βρίσκει δίχτυα με ευχέρεια. Πιθανό το G/G+Over, σε δεύτερο χρόνο και το διπλό.