Norway Tippeligaen

19:00 Kristiansund BK – FK Haugesund
Με 1 βαθμό επέστρεψε από το Λίλεστρομ η ομάδα του Κρίστιαν Μίκελσεν αποσπώντας ισοπαλία 1-1. Βέβαια, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς θα πρέπει να νιώθει αδικημένη από το σκορ, αφού ήταν καλύτερη, είχε αρκετές φάσεις και πιο καλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Φλαμούρ Καστράτι στο 24’. Στο 44’ μάλιστα έμεινε πίσω με αυτογκόλ, ωστόσο ισοφάρισε άμεσα με την έναρξη της επανάληψης (48’), με τον Αμάλ Πελεγκρίνο. Στη συνέχεια έκανε και πάλι αρκετές φάσεις, χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ. Βρίσκεται έτσι στο μέσο της βαθμολογίας, διατηρώντας κάποιες ελπίδες για ευρωπαϊκό εισιτήριο, ωστόσο ο στόχος της παραμονής έχει ήδη επιτευχθεί. Δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς.
Δυνατή παρουσία στο Μιόνταλεν μεσοβδόμαδα, πέρασε με σχετική άνεση το εμπόδιο της τοπικής ομάδας επικρατώντας με 3-1 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Νορβηγίας, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Οντ στις 30 Οκτωβρίου. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Γιόσταϊν Γκρίντχαουγκ έφερε τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία, αυτή τη φορά όμως εκτός έδρας με μία ισχυρή αντίπαλο, την Μπραν, με την οποία έφερε 0-0. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Μίκελ Ντέσλερ (22 συμ.). Τραυματίας ο αμυντικός Φρέντρικ Κνούντσεν (13/1). Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ). Με 14μηνο αποκλεισμό από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα τιμωρήθηκε ο βασικός επιθετικός Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) για την υπόθεση ντόπινγκ με μορφίνη.
Πολύ δυνατή αμυντικά η Κρίστιανσουντ, είναι σε καλή κατάσταση και πλέον παίζει ελεύθερα, κρυφοκοιτώντας ίσως και το ευρωπαϊκό εισιτήριο, που δεν είναι πάντως στις επιδιώξεις της. Η Χάουγκεσουντ, με ανεβασμένη ψυχολογία από την πρόκριση στο Κύπελλο, χρειάζεται πάντως βαθμούς καθώς δεν έχει εξασφαλιστεί. Τα 2-3 γκολ με καλές πιθανότητες.

19:00 Molde FK – Lillestrom SK
Πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 2-1, η ομάδα του Έρλινγκ Μόε πέρασε από το Όσλο επικρατώντας της ανεβασμένης τελευταία Στάμπεκ. Μοιρασμένο ματς στο α’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και έκαναν αρκετές φάσεις, ενώ δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα. Στην επανάληψη μπήκαν φουριόζοι και πήραν προβάδισμα στο 53’ με τον Άιρικ Χέσταντ, ενώ διπλασίασαν στο 69’ με τον Ομοϊγιουάνφο. Ο πανύψηλος στράικερ όμως αποβλήθηκε στο 80’ με δεύτερη κίτρινη και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι μείωσαν. Εκμεταλλευόμενη μάλιστα τη νέα απώλεια της Μπόντο Γκλιμτ ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους και έχει πλέον ισχυρό προβάδισμα για τον τίτλο στις τελευταίες 8 αγωνιστικές. Τιμωρημένος φυσικά ο τοπ σκόρερ Ομοϊγιουάνφο (22/12, 4 ασίστ), κάρτες συμπλήρωσε ο δεύτερος σκόρερ Μάγκνους Άικρεμ (21/9, 6 ασίστ). Τραυματίες παραμένουν ο βασικός γκολκίπερ Αντρέας Λίντε (10/0) και ο εναλλακτικός επιθετικός Άιρικ Ούλαντ Άντερσεν (5/1, 1 ασίστ).
Μέτρια, προς κακή εμφάνιση για την ομάδα του Γιούργκεν Λέναρντσον στο εντός έδρας ματς με την Κρίστιανσουντ, πρέπει να είναι ικανοποιημένη με το τελικό 1-1. Μουδιασμένο ξεκίνημα, βρέθηκε σε ρόλο αμυνόμενου και γλίτωσε την παραβίαση στο τσακ στο 24’ όταν οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε πέναλτι, για να σταθεί τυχερή στο 44΄και να πάρει προβάδισμα με αυτογκόλ του Κριστόφ Πσικέ. Δε χάρηκε πάντως για πολύ, αφού με την έναρξη της επανάληψης (48’), δέχθηκε την ισοφάριση και στη συνέχεια πέρασε δύσκολες στιγμές, για να μείνει εν τέλει το 1-1. Διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας 5 πόντων από τη ζώνη του υποβιβασμού, εντούτοις η τάση της είναι πτωτική και υπάρχει προβληματισμός. Το ευχάριστο είναι πως δεν υπάρχει κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Αμφίβολος παραμένει και σήμερα ο βασικός μέσος Ντάνιελ Γκούσταφσον (16/2).
Ξεκάθαρη η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο αντιπάλων. Η Μόλντε είναι σε ανοδική πορεία και πάει φουλ για τίτλο, εντός έδρας είναι πανίσχυρη και δεν πρόκειται να ρισκάρει να χάσει τη διαφορά από την Μπόντο Γκλιμτ. Η Λίλεστρομ δεν είναι σε καλή κατάσταση, αγνοεί τη νίκη στα 3 τελευταία με 2 ήττες και εκτός έχει αδυναμίες. Άσος και Over.

19:00 Sarpsborg 08 – Stabaek
Λίγο κράτησε η χαρά για τη νίκη επί της Βαλερένγκα για την ομάδα του Γκάιρ Μπάκε, καθώς την περασμένη εβδομάδα γνώρισε βαριά εκτός έδρας 3-0 από την Οντ. Μπήκε με στόχο να παίξει κλειστά και να χτυπήσει με αντεπιθέσεις και κατάφερε να ακολουθήσει το πλάνο της για μισή ώρα περίπου, αφού στο 30’ έκανε το λάθος και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα και ενώ ακόμη προσπαθούσε να συνέλθει, δέχθηκε δεύτερο. Τα πράγματα έδειξαν να παίρνουν οριστική κατάληξη στο 58’ όταν διαμορφώθηκε το 3-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Παρέμεινε έτσι στην τελευταία θέση, ωστόσο είναι μια ανάσα από τη γραμμή της σωτηρίας και το σημερινό ματς αντιμετωπίζεται ως τελικός. Ευχάριστο το ότι δεν υπάρχουν νέα προβλήματα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Στον δρόμο της επιστροφής είναι ο αποκτηθείς το καλοκαίρι μέσος Μέτι Μαλές (1/0), που θα περάσει τεστ ετοιμότητας σήμερα.
Κατώτερη της περίστασης, η ομάδα του Γιαν Γιόνσον γνώρισε εντός έδρας ήττα με σκορ 1-2 από τη Μόλντε. Παρατάχθηκε με αμυντικογενή τακτική, προσπάθησε να παίξει κλειστά και να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, εντούτοις περιορίστηκε σε ρόλο αμυνόμενου και απλώς γλίτωσε τις επικίνδυνες καταστάσεις στο α’ μέρος. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης βέβαια, δέχθηκε μεγαλύτερη πίεση και έμεινε πίσω στο σκορ στο 53’, αναγκάστηκε να γίνει περισσότερο επιθετική και έμεινε εκτεθειμένη δεχόμενη και δεύτερο στο 69’. Στο 80’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας στις καθυστερήσεις με τον Ούλα Μπρίνχιλντσεν. Βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού, έχοντας 3 βαθμούς διαφορά και δείχνει πως μπορεί να τα καταφέρει. Τιμωρημένος ο συνήθως βασικός μέσος Λιουκ Κάσι (17/3, 2 ασίστ, 4 αλλαγή). Αμφίβολοι ο αμυντικός Βαντίμ Ντεμίντοφ (15/0, 2 ασίστ), ο αποκτηθείς το καλοκαίρι βασικός μέσος Σάμι Σκίτε (6/0) και ο επίσης αποκτηθείς το καλοκαίρι βασικός μέσος Τόρτολ Λουμάντσα (7/0).
Ο θάνατός σου η ζωή μου το συγκεκριμένο ματς. Η Σάρπσμποργκ έχει κάνει σημαντικές προσθήκες και περιμένει να δει τα αποτελέσματα στα επόμενα ματς. Μέχρι στιγμής πάντως οι εμφανίσεις της είναι πολύ μέτριες. Η Στάμπεκ αντίθετα, έχει στρώσει αρκετά με τις μεταγραφές και την αλλαγή στον πάγκο, ωστόσο εκτός έδρας ζορίζεται. To G/G είναι αρκετά πιθανό.

19:00 Stromsgodset IF – Odd BK
Σπουδαία επιτυχία για την ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν, επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Τρόμσο και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή. Μεστή εμφάνιση, προσπάθησε και πέτυχε να κλείσει τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων, ενώ έβγαινε με αξιώσεις στην αντεπίθεση σε πολλές περιπτώσεις. Όσο περνούσε η ώρα μάλιστα τόσο περισσότερο αποκτούσε αυτοπεποίθηση και στο 86’ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μίκελ Μάιγκορντ. Ήταν η δεύτερη απανωτή νίκη της και τρίτη στα 4 τελευταία, γεγονός που δείχνει πως βρίσκεται σε φάση ανάκαμψης και ταυτόχρονα κατάφερε μετά από πολύ καιρό να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού, έστω και οριακά. Καλό το κλίμα, υπάρχει συσπείρωση στον κόσμο που αναμένεται να έρθει να βοηθήσει την προσπάθεια των παικτών. Ευχάριστα τα νέα για τον Δανό τεχνικό από το ιατρικό επιτελείο, καθώς δεν υπάρχει κάποιο νέο πρόβλημα, η αποστολή είναι πρακτικά πλήρης.
Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, η ομάδα του Νταγκ Άιλεφ Φάγκερμο πέρασε το εμπόδιο της ΚΦΟΥΜ στο Όσλο επικρατώντας 5-2 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Νορβηγίας. Μπροστά της θα βρει τη Χάουγκεσουντ την οποία θα υποδεχθεί στις 30 Οκτωβρίου σε νοκ άουτ αγώνα. Στο πρωτάθλημα, πιστή στη συνήθειά της να παίζει δυνατά και να είναι αποτελεσματική μπροστά στο κοινό της, πέρασε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το εμπόδιο της Σάρπσμποργκ επικρατώντας 3-0. Δυναμικό ξεκίνημα, πήρε τον έλεγχο από την αρχή, πίεσε και έφτασε στο γκολ στο 30’ με τον Φίλιπ Ντελαβέρις, ο οποίος 4 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στην επανάληψη ακολούθησε συντηρητική τακτική, έπαιξε με αντεπιθέσεις και διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε μία απ’ αυτές με τον Τόργκαϊρ Μπόρβεν στο 58’. Μοιρασμένες οι πιθανότητες του βασικού μέσου Φρέντρικ Γιένσεν (17/0, 3 ασίστ) και του βασικού αμυντικού Έσπεν Ρουντ (20/1, 5 ασίστ).
Σε άνοδο η «Γκόντσετ», που δίνει μάχη για την παραμονή και έχει καταφέρει να κερδίσει τα 3 τελευταία της ματς εντός έδρας. Όσο ισχυρή και αποτελεσματική είναι εντός έδρας η Οντ, τόσο εκτός έδρας χάνεται. Θα υπάρχει επιπρόσθετα και η κούραση από το ματς Κυπέλλου την Πέμπτη. Ο άσος με κάλυψη στο DNB έχει ρίσκο, πληρώνει όμως καλά.

19:00 Valerenga – Ranheim Fotball
Απογοητευτική στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βίκινγκ, γνώρισε βαριά ήττα με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 0-4 στο τέλος του αγώνα. Έμεινε πίσω μόλις στο 5’, δέχθηκε δεύτερο στο 23’, αστόχησε σε πέναλτι στο 50’ με τον Μπορντ Φιν και δέχθηκε άλλα δύο γκολ στο τέλος (75’, 79’). «Πρέπει να κοιτάξω στον καθρέφτη τον εαυτό μου και να δω τι έκανα λάθος», δήλωσε ο Ρόνι Ντέιλα, ο οποίος «τ’ άκουσε» για τα καλά από τους οπαδούς της ομάδας. «Οι βιαστικές αποφάσεις δεν πρόκειται να κάνουν καλό στην ομάδα», δήλωσε ο πρόεδρος της «Ένγκα», στηρίζοντας τον προπονητή, που έχει 1 χρόνο ακόμη συμβόλαιο. Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι ο βασικός αμυντικός Εφρέν Χουάρες (18 συμ., 3 ασίστ) και ο βασικός μέσος Χέρολιντ Σάλα (18/5, 3 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Γιόναταν Τολός (10/0).
Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα για την ομάδα του Σβάιν Μόλεν, επικράτησε 3-0 εντός έδρας της Φραμ Λάρβικ, και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Βίκινγκ σε νοκ άουτ αγώνα. Μπορεί ο αντίπαλος να ήταν δύο Κατηγορίες πιο κάτω, εντούτοις είχε ήδη πετάξει εκτός θεσμού τη Στρομσγκόντσετ και πριν, Ράουφος και Σταρτ. Επιστροφή στο πρωτάθλημα τώρα, όπου δίνει μάχη να κρατηθεί στην Κατηγορία και όπου τα πράγματα δεν πάνε τόσο καλά. Στο τελευταίο, άγγιξε τη νίκη κόντρα στην εκ των πρωτοπόρων Μπόντο Γκλιμτ, έμεινε όμως στο τέλος με την πίκρα της ισοπαλίας 1-1. Μπήκε δυναμικά στο ματς και πίεσε τους φιλοξενούμενους, κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της και πήρε προβάδισμα με πέναλτι του Μπακένγκα στο 28’. Ταμπούρι στην επανάληψη, αδιαφόρησε πλήρως για το δημιουργικό κομμάτι, κοίταξε να διασφαλίσει τη νίκη, ωστόσο μια ολιγωρία στο 90+1’ έφερε την ισοφάριση. Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός επιθετικός Έρικ Τόνε (19/2, 3 ασίστ).
Πάρε τη μια και χτύπα την άλλη. Εκρηκτική η κατάσταση στην «Ένγκα», ο κόσμος είναι εκνευρισμένος με τον τεχνικό και απογοητευμένος από τη φετινή χρονιά, οι παίκτες δείχνουν σαν χαμένοι και η Ράνχαϊμ από την άλλη δεν μπορεί να σταυρώσει νίκη, ακόμη και όταν προηγείται ως το 90’. Μακριά.

21:00 FK Bodo/Glimt – Tromso IL
Τρίτη συνεχόμενη γκέλα για την ομάδα του Κιέτιλ Κνούντσεν, έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την εκ των ουραγών Ράνχαϊμ, ισοφαρίζοντας μάλιστα στις καθυστερήσεις. Μουδιασμένο ξεκίνημα, έδειξε να υποτιμά την αντίπαλο και γρήγορα κατάλαβε πως δε θα έχει εύκολο απόγευμα. Έμεινε πίσω στο 28’ με πέναλτι, ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα και πίεσε, ωστόσο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι επιθέσεις της δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνες. Στην επανάληψη έγινε περισσότερο δραστήρια και πίεσε, έκανε πολλές φάσεις, για να φτάσει στην ισοφάριση στο 90+1’ με τον Γενς Πέτερ Χάουγκε. Είδε έτσι τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Μόλντε να αυξάνεται στους 5 πόντους, ενώ μειώθηκε και η διαφορά από την 3η θέση. Ευχάριστο το ότι δεν υπάρχει κάποιο νέο πρόβλημα. Παραμένει αμφίβολος ο μακροχρόνια τραυματίας βασικός αμυντικός Μπρέντε Μόε (10/0, 1 ασίστ), που έχει να παίξει από τις 13 Ιουλίου.
Κατώτερη της περίστασης, η ομάδα του Σίμο Βαλακάρι γνώρισε οδυνηρή βαθμολογικά ήττα εντός έδρας με σκορ 0-1 από τη Στρομσγκόντσετ. Μέτρια εμφάνιση, είχε μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α’ μέρος και έκανε κάποιες φάσεις, εντούτοις δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη. Στην επανάληψη και όσο περνούσε η ώρα χωρίς να σκοράρει, έδειχνε να συμβιβάζεται με την ιδέα της ισοπαλίας, χαλάρωσε κάπως και δέχθηκε το γκολ στο 86’. Τα χρονικά περιθώρια για να απαντήσει στη συνέχεια ήταν περιορισμένα και έτσι έμεινε με την πικρή γεύση της ήττας. Διατηρείται οριακά εκτός ζώνης υποβιβασμού, το πρόγραμμά της όμως είναι αρκετά ζόρικο και υπάρχει προβληματισμός. Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Κεντ-Άρον Γιόχανσεν (22/1, 1 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο επιθετικός Μίκελ Ίνγκεμπριγκτσεν (10/1, 4 αλλαγή).
Ντέρμπι του νορβηγικού Βορρά, με τις δύο ομάδες να χρειάζονται επειγόντως τους βαθμούς. Η Μπόντο Γκλιμτ εκτός του ότι δίνει μάχη για τον τίτλο, θέλει να προστατεύσει και το ευρωπαϊκό εισιτήριο που μετά τις πρόσφατες γκέλες δείχνει να κινδυνεύει. Η Τρόμσο είναι σε ύφεση, εκτός είναι αδύναμη και έχει ασταθή άμυνα. Άσος και Over στο 1.90.