Norway Tippeligaen

20:00 Viking FK – Mjøndalen IF
Τέλος καλό, όλα καλά για την ομάδα του Μπιάρνε Μπέρντσεν στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Άαλεσουντ για το Κύπελλο, όπου πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά στα πέναλτι (1-1 στα 90 λεπτά). Μπροστά της θα βρει τη Ράνχαϊμ την οποία θα υποδεχθεί στις 30 Οκτωβρίου σε νοκ άουτ αγώνα. Στο πρωτάθλημα έκανε σπουδαία εμφάνιση στο Όσλο και επικράτησε της Βαλερένγκα με το εμφατικό 4-0. Ιδανικό ξεκίνημα, πήρε κεφάλι στο 5’ με τον Έβεν Εστενσεν, ο οποίος διπλασίασε στο 23’. Στο 50’ γλίτωσε σε εκτέλεση πέναλτι, κάτι που ανέβασε ακόμη περισσότερο το ηθικό των παικτών της και έφερε στη συνέχεια άλλα δύο τέρματα, στο 75’ με τον Αντριάν Περέιρα και στο 79’ με τον Μπένζαμιν Κέλμαν. Με τις νίκες αυτές μάλιστα, απέκτησε αμυδρές έστω ελπίδες για το ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω πρωταθλήματος και υπάρχει ενθουσιασμός στις τάξεις της. Τιμωρημένος ο συνήθως βασικός μέσος Κρίστοφερ Λόκμπεργκ (17/1, 2 ασίστ, 6 αλλαγή). Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικότατος μεσοεπιθετικός Ζλάτκο Τρίπιτς (20/4, 3 ασίστ).
Τέλος το όνειρο του Κυπέλλου για την ομάδα του Βέγκαρντ Χάνσεν, ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 1-3 και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του θεσμού. Μέτρια εμφάνιση, καθηλώθηκε από την επιθετικότητα των φιλοξενούμενων και πλήρωσε την αμυντική της αστάθεια. Στο πρωτάθλημα, πάλεψε όσο μπορούσε και όσο της επέτρεπαν οι δυνάμεις της κόντρα στη Ρόζενμποργκ και θα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία, ωστόσο πλήρωσε μια στιγμή ολιγωρίας στην επανάληψη χάνοντας τελικά με σκορ 1-2 εντός έδρας. Ιδανικό ξεκίνημα, πήρε προβάδισμα μόλις στο 6’ με τον Όλιβερ Όσιαν, είχε μια καλή φάση στο 11’, ωστόσο στο 15’ δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι. Συντηρητική τακτική στη συνέχεια, έπαιξε με αντεπιθέσεις και είχε μια δυο καλές ευκαιρίες, όμως στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (51’), δέχθηκε δεύτερο με αυτογκόλ. Τραυματίας ο βασικός μέσος Κρίστιαν Γκάουσετ (18/3, 1 ασίστ). Μακροχρόνια απόντες οι Χένρικ Γκούλντεν και Τζορτζ Μπόκβε, δεν προβληματίζουν. Αμφίβολος ο βασικός επιθετικός Σόντρε Λίσετ (21/3, 1 ασίστ).
Σε κατακόρυφη άνοδο η Βίκινγκ, πάει φουλ για Ευρώπη και θα κοιτάξει να πετύχει τον στόχο της είτε μέσω πρωταθλήματος είτε μέσω Κυπέλλου. Εντός έδρας είναι ισχυρή και ανεβασμένη τελευταία. Η Μιόνταλεν από την άλλη δεν είναι στα καλύτερά της, παλεύει όσο μπορεί, δε φαίνεται αυτό όμως να είναι αρκετό. Άσος.