Norway Tippeligaen

19:00 FK Haugesund – Rosenborg BK
Με 1 πόντο έφυγε από το Κρίστιανσουντ η ομάδα του Γιόσταϊν Γκρίντχαουγκ, αποσπώντας ισοπαλία 2-2, μετά από μέτρια εμφάνιση. Βέβαια, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς μπορεί να νιώθει πως έχασε δύο πόντους, παρά ότι κέρδισε έναν. Αιφνιδιάστηκε και έμεινε πίσω μόλις στο 11’, πέρασε δύσκολες στιγμές ως το τέλος του ημιχρόνου, κατάφερε όμως να μη δεχθεί άλλο γκολ. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν περισσότερο επιθετική και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 50’ με τον Μάρτιν Σάμιουελσεν, ο οποίος στο 63’ γύρισε το ματς δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Μαζική άμυνα στη συνέχεια, σώθηκε σε αρκετές περιπτώσεις για να δεχθεί την ισοφάριση στο 85’. Παραμένει στο μέσο της βαθμολογίας, 6 πόντους πάνω από τη ζώνη των μπαράζ, δεν έχει όμως εξασφαλιστεί. Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ). Με 14μηνο αποκλεισμό από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα τιμωρήθηκε ο βασικός επιθετικός Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) για την υπόθεση ντόπινγκ με μορφίνη.
Βαριά ήττα στο δεύτερο ματς της φάσης των Ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, έχασε εντός έδρας 1-4 από την εμφανώς ανώτερη Αϊντχόφεν. Κακή εμφάνιση, δεν μπόρεσε να μπει ποτέ στο κλίμα του ματς, οι Ολλανδοί ήταν καλύτεροι και το παραδέχθηκε και ο ίδιος ο τεχνικός της ομάδας, Άιρικ Χόρνελαντ, ο οποίος τόνισε πως ο αποκλεισμός από τους Ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ έχει επιδράσει άσχημα στους παίκτες που είναι επηρεασμένοι. Στο πρωτάθλημα, έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την Μπραν και είδε τη διαφορά της από την 3η Οντ να αυξάνεται και πάλι στους 4 βαθμούς. Μέτρια εμφάνιση, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, πίεσε και έκανε κάποιες φάσεις, ήταν όμως άστοχη και επιπόλαιη στα τελειώματα. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Μπίργκερ Μέλινγκ (22/0, 1 ασίστ). Τραυματίας ο βασικός αμυντικός Τόρε Ρεγκίνιουσεν (19/2) και ο εναλλακτικός επιθετικός Γιαν-Έρικ Ντε Λάνλεϊ (9/2, 4 αλλαγή). Αμφίβολοι ο μέσος Αντερς Τρόντσεν (17/0, 1 ασίστ, 7 αλλαγή) και ο αμυντικός Βέγκαρ Χέντεσταντ (21/2, 4 ασίστ).
Παραδοσιακά, τα ματς μεταξύ τους έχουν πάθος, ένταση και σε αρκετές περιπτώσεις και πολλά γκολ. Στην παρούσα φάση πάντως, η Χάουγκεσουντ δείχνει περισσότερο να ετοιμάζεται για τον ημιτελικό του Κυπέλλου, ενώ η Ρόζενμποργκ ρίχνει το βάρος της στην εξασφάλιση της Ευρώπης. Ασταθής εντός η Χάουγκεσουντ. Διπλό με κάλυψη στο ασιατικό (-0.25).

19:00 Lillestrom SK – FK Bodo/Glimt
Στην εκπνοή των καθυστερήσεων έχασε την ευκαιρία να φύγει με 1 πόντο από το Μόλντε η ομάδα του Γιούργκεν Λέναρντσον, χάνοντας τελικά 2-1. Μέτρια εμφάνιση, περιορίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα σε ρόλο αμυνόμενου, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο, εντούτοις είχε τις φάσεις της και θα μπορούσε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας, αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα, πήρε προβάδισμα στο 37’ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Φρέντρικ Κρόγκσταντ, ισοφαρίστηκε όμως στο 64’ και δέχθηκε το μοιραίο γκολ στο 90+4’ με αυτογκόλ μετά από απίστευτη καραμπόλα σε μακρινό σουτ. Διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας 4 πόντων από τη ζώνη του υποβιβασμού, εντούτοις δεν έχει εξασφαλιστεί καθώς απομένουν άλλες 7 αγωνιστικές. Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Κρίστοφερ Έντεμαρκσμπακεν (23/3). Τραυματίας αποχώρησε στο 44’ ο βασικός μέσος Ντάνιελ Πέντερσεν (21/1, 4 ασίστ) και δίνεται αμφίβολος.
Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Κιέτιλ Κνούντσεν και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, επιβλήθηκε 4-0 εντός έδρας της Τρόμσο στο ντέρμπι του νορβηγικού Βορρά. Ιδανικό ξεκίνημα, πήρε προβάδισμα μόλις στο 2’ με τον Φίλιπ Τσίκερναγκελ, συνέχισε να πιέζει και διπλασίασε στο 23’ με τον Χόκον Εβιέν, ενώ ως το τέλος του ημιχρόνου έχασε άλλες τρεις καλές φάσεις. Στο 60’ ήταν η σειρά του Βέγκαρντ Μόμπεργκ να χριστεί σκόρερ, για να κλείσει τον χορό των τερμάτων στο 64’ ο Τσίκερναγκελ. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πάτησαν φρένο και απλώς περίμεναν να τελειώσει το ματς. Παρέμεινε έτσι στη 2η θέση, διατηρώντας την απόσταση από την κορυφή στους 5 βαθμούς και ελπίζει βάσιμα πως μπορεί να κάνει την υπέρβαση. Μοναδικός πρακτικά απών ο βασικός αμυντικός Μάριους Λόντε (22 συμ.) που τραυματίστηκε στον μηρό.
Δεν είναι σε καλή κατάσταση η Λίλεστρομ, η οποία αγνοεί τη νίκη στα 4 τελευταία έχοντας 3 ήττες, ενώ και εντός έδρας τελευταία κάνει γκέλες. Η Μπόντο Γκλιμτ από την άλλη ξεσπάθωσε στο τελευταίο, πήρε ψυχολογία και έδειξε πως θα παλέψει ως το τέλος για τον τίτλο, αλλά και το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Διπλό με κάλυψη στο ασιατικό (-0.25).

19:00 Ranheim Fotball – Sarpsborg 08
Δεύτερη απανωτή ισοπαλία, 1-1 και πάλι, αυτή τη φορά εκτός έδρας με τη Βαλερένγκα μετά από σχετικά καλή εμφάνιση. Μπήκε ορεξάτη στο γήπεδο και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της. Έκανε κάποιες φάσεις και θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ στο α’ μέρος αν οι επιθετικοί της ήταν περισσότερο προσεκτικοί στα τελειώματα. Στα μέσα της επανάληψης βρέθηκε εκτεθειμένη και έμεινε πίσω στο σκορ στο 62’, για να γίνει περισσότερο επιθετική και να ανταμειφθεί για την επιμονή της ισοφαρίζοντας στο 86’ με τον Βέγκαρντ Ερλίεν. Βρίσκεται στην προτελευταία θέση, 1 πόντο κάτω από τη γραμμή της σωτηρίας και υπάρχει πίστη πως θα τα καταφέρει στο τέλος. Μοναδικός πρακτικά απών ο μακροχρόνια τραυματίας βασικός επιθετικός Έρικ Τόνε (19/2, 3 ασίστ).
Ισόπαλη χωρίς τέρματα αναδείχθηκε εντός έδρας με τη Στάμπεκ, μετά από μέτρια εμφάνιση. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν περισσότερο κινητική, έκανε φάσεις, εντούτοις οι επιθετικοί της ήταν αναποτελεσματικοί και επιπόλαιοι στα τελειώματα. Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις βρέθηκε εκτεθειμένη στην άμυνα και γλίτωσε χάρη στις έγκαιρες επεμβάσεις του γκολκίπερ της. Βρέθηκε έτσι και πάλι στην τελευταία θέση, έχοντας βέβαια μόλις 2 πόντους διαφορά από τη γραμμή της σωτηρίας, οι εμφανίσεις της όμως τελευταία δεν αφήνουν αισιοδοξία. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός επιθετικός Όλε Χάλβορσεν (21/1, 4 ασίστ). Τραυματίες ο αμυντικός Γιον-Χέλγκε Τβάιτα (9/0) και ο αποκτηθείς το καλοκαίρι μέσος Μέτι Μαλές (1/0).
Καθοριστικό ματς, από εκείνα που χαρακτηρίζονται ως «6 πόντων». Η Ράνχαϊμ δεν είναι στα καλύτερά της, εντούτοις τελευταία έχει δείξει βελτίωση και τουλάχιστον προσπαθεί παίρνοντας ισοπαλίες. Η Σάρπσμποργκ έχει κάνει κάποιες κινήσεις ενίσχυσης, δεν της έχουν βγει όσο θα ήθελε όμως. Αναγκασμένες να παίξουν επιθετικά. Το G/G έχει καλές πιθανότητες

19:00 Stabaek – Viking FK
Με 1 πόντο επέστρεψε από το ταξίδι της στο Σάρπσμποργκ η ομάδα του Γιαν Γιόνσον, αποσπώντας «λευκή» ισοπαλία μετά από σχετικά καλή εμφάνιση. Ξεκάθαρος στόχος η διασφάλιση της άμυνας, παρατάχθηκε με αμυντικογενή τακτική και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Μάλιστα, σε κάποιες περιπτώσεις βγήκε με αξιώσεις στην αντεπίθεση και θα μπορούσε να έχει σκοράρει αν οι επιθετικοί της ήταν περισσότερο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια. Με τον βαθμό αυτόν, απέκτησε διαφορά 3 πόντων από τη γραμμή του υποβιβασμού και υπάρχει αισιοδοξία πως θα ανανεώσει τη συμμετοχή της στα «σαλόνια» του νορβηγικού ποδοσφαίρου. Δεν αναφέρονται νέα προβλήματα. Επιστρέφει από τιμωρία ο συνήθως βασικός μέσος Λιουκ Κάσι (17/3, 2 ασίστ, 4 αλλαγή). Αμφίβολοι ο αμυντικός Βαντίμ Ντεμίντοφ (15/0, 2 ασίστ) και ο αποκτηθείς το καλοκαίρι βασικός μέσος Τόρτολ Λουμάντσα (7/0).
Συνέχισε την ανοδική πορεία της επικρατώντας με σχετική άνεση της Μιόνταλεν 4-1 εντός έδρας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Αιφνιδιάστηκε και έμεινε πίσω μόλις στο 5’, γρήγορα όμως ξεπέρασε το σοκ και ανέλαβε τον έλεγχο, πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση στο 32’ με τον Έβεν Έστενσεν. Φουριόζα στην επανάληψη πήρε προβάδισμα στο 58’ με τον Μπένζαμιν Κέλμαν και από εκεί άρχισε να πιέζει αφόρητα τους φιλοξενούμενους υποχρεώνοντάς τους σε αλλεπάλληλα λάθη. Το 3-1 έγινε στο 70’ με τον Ρούναρ Χόβε και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80’ από τον Τζόν Φούρνταλ. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη και το έβδομο ματς χωρίς ήττα, με αποτέλεσμα να φτάσει στους 4 πόντους από την 4η Ρόζενμποργκ και στους 8 από την 3η Οντ και να αρχίσει να κρυφοκοιτάει την Ευρώπη. Δεν αναφέρεται κάποιο νέο πρόβλημα, επιστρέφει από τιμωρία ο συνήθως βασικός μέσος Κρίστοφερ Λόκμπεργκ (17/1, 2 ασίστ, 6 αλλαγή), οπότε μιλάμε για πρακτικά πλήρη αποστολή.
Δυνατό ματς. Η Στάμπεκ είναι βελτιωμένη από την ώρα που ήρθε ο Γιόνσον, έχει κάνει κάποια καλά αποτελέσματα και πλέον έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση παραμονή. Εντός είναι αξιόμαχη. Η Βίκινγκ από την άλλη είναι σε εξαιρετική κατάσταση, γεννούν και τα κοκόρια της, πάει από νίκη σε νίκη και σκοράρει με ευχέρεια. Πιθανό το Over.

19:00 Tromso IL – Kristiansund BK
Με κατεβασμένο κεφάλι και με την ουρά στα σκέλια επέστρεψε από το Μπόντο η ομάδα του Σίμο Βαλακάρι, έχοντας υποστεί συντριπτική ήττα στο ντέρμπι του νορβηγικού Βορρά με 4-0 από την Μπόντο Γκλιμτ. Εφιαλτικό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2’, δέχθηκε πίεση και κόντεψε να δεχθεί και δεύτερο στο πρώτο 5λεπτο, κατάφερε να ισορροπήσει κάπως στο τέταρτο, στο 23’ όμως έκανε το λάθος και βρέθηκε να χάνει με 2-0. Στην επανάληψη προσπάθησε να παίξει επιθετικά, η άμυνά της όμως ήταν ευάλωτη και στο 60’ έγινε το 3-0, ενώ 4 λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Ισοβαθμεί έτσι στη γραμμή των μπαράζ με τη Μιόνταλεν, έχοντας βέβαια να παίξει και το σημερινό ματς. Τιμωρημένος ο βασικός γκολκίπερ Γκούντμουντ Κόνγσκσαβν (16/0). Μακροχρόνια τραυματίας ο επιθετικός Μίκελ Ίνγκεμπριγκτσεν (10/1, 4 αλλαγή). Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Κεντ-Άρον Γιόχανσεν (22/1, 1 ασίστ).
Ισόπαλη 2-2 αναδείχθηκε εντός έδρας με τη Χάουγκεσουντ, μετά από σχετικά καλή εμφάνιση, αλλά και αρκετά αμυντικά λάθη. Η ομάδα του Κρίστιαν Μίκελσεν μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα στο 11’ με τον Αμάλ Πελεγκρίνο, συνέχισε να πιέζει και να κάνει φάσεις, χωρίς να καταφέρει όμως να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ ως το τέλος του ημιχρόνου. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης αιφνιδιάστηκε και δέχθηκε την ισοφάριση στο 50’, ενώ πριν προλάβει να συνέλθει δέχθηκε και δεύτερο στο 63’. Πήρε τον έλεγχο και πίεσε για να σώσει την παρτίδα στο 85’ με τον Τόργκιλ Γκιέρντσεν. Βρίσκεται στην 7η θέση, δύο πόντους κάτω από τη Βίκινγκ και 6 από τη Ρόζενμποργκ και δίνει μάχη για την εξάδα, για λόγους γοήτρου. Τιμωρημένος ο ενίοτε βασικός αμυντικός Πολ Ούλβεσταντ (19/0, 7 αλλαγή), αμφίβολος ο καλός επιθετικός Φλαμούρ Καστράτι (12/4, 3 ασίστ), που έχει πρόβλημα με το πόδι του.
Η Τρόμσο δεν είναι σε καλή κατάσταση, έρχεται από 3 σερί ήττες, έχει πέσει στη γραμμή των μπαράζ και γενικώς οι εμφανίσεις της είναι προβληματικές. Παίζει βέβαια την παραμονή της και λογικά θα είναι παθιασμένη, αυτό όμως δε λέει και πολλά. Η Κρίστιασουντ είναι σκληροτράχηλη και συμπαγής αμυντικά και δε χάνει εύκολα. Καλές πιθανότητες το Under.

21:00 SK Brann – Molde FK
Παίζοντας με πάθος και αυταπάρνηση, η ομάδα του Λαρς Άρνε Νίλσεν έφυγε με έναν πόντο από το Τρόντχαϊμ, αποσπώντας «λευκή» ισοπαλία στο κλάσικο με τη Ρόζενμποργκ. Η εμφάνισή της βέβαια δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, περισσότερο αναλώθηκε στα αμυντικά της καθήκοντα, στα οποία τα πήγε περίφημα, ενώ στο δημιουργικό κομμάτι δεν ήταν τόσο καλή. Είχε πάντως κάποιες φάσεις που θα μπορούσε να σκοράρει, το τελικό αποτέλεσμα όμως αποδίδει δικαιοσύνη. Βρίσκεται στην 7η θέση, ισόβαθμη με την Κρίστιανσουντ, 10 πόντους πίσω από την 3η Οντ και πρακτικά έχει μοναδικό στόχο να τερματίσει για το γόητρο όσο ψηλότερα γίνεται. Επιστρέφει από ποινή 4 αγωνιστικών ο βασικός επιθετικός Ντάουντα Μπάμπα (16/5, 2 ασίστ). Τραυματίας πάλι ο βασικός μέσος Αμέρ Όρνταγκιτς (14/0, 1 ασίστ) και ο βασικός μέσος Πέτερ Στραντ (21/3, 5 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο μέσος Φρέντρικ Χάουγκεν (8/1).
Στην εκπνοή των καθυστερήσεων και χάρη σε μια απίστευτη γκέλα, η ομάδα του Έρλινγκ Μόε πέτυχε μια σημαντικότατη νίκη, επικρατώντας 2-1 της Λίλεστρομ. Η εμφάνισή της δεν ήταν κακή, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και έκανε αρκετές φάσεις, ωστόσο έμεινε πίσω στο 37’ με πέναλτι και στη συνέχεια αγχώθηκε. Μονότερμα στην επανάληψη, έχασε αρκετές φάσεις, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 64’ με τον Λέκε Τζέιμς για να πάρει τη νίκη στο 90+4’ όταν σε μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε δύο αμυνόμενους για να καταλήξει στα δίχτυα. Διατήρησε έτσι τη διαφορά των 5 πόντων από τη 2η Μπόντο Γκλιμτ και οδεύει ολοταχώς προς τον τίτλο. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Ρούμπεν Γκάμπριελσεν (20/2, 2 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο εναλλακτικός επιθετικός Άιρικ Ούλαντ Άντερσεν (5/1, 1 ασίστ). Αμφίβολος με τις πιθανότητες υπέρ του ο συνήθως βασικός επιθετικός Έρλινγκ Κνούντσον (19/3, 4 ασίστ, 6 αλλαγή).
Δυνατή αναμέτρηση. Η Μπραν μπορεί να μην έχει ορατό στόχο την Ευρώπη, ωστόσο παίζει δυνατά και παλεύει σε κάθε ματς, ευελπιστώντας πως θα τερματίσει 4η και θα περιμένει να πάρει το Κύπελλο η Οντ. Η Μόλντε δίνει μάχη για τον τίτλο, είναι φορμαρισμένη και οδηγεί τα παιχνίδια της σε μεγάλα σκορ. Πιθανό το Over.