Norway Tippeligaen

19:00 Molde FK – FK Haugesund
Με 1 πόντο επέστρεψε από το Μπέργκεν η ομάδα του Έρλινγκ Μόε, αποσπώντας «λευκή» ισοπαλία από τη σκληροτράχηλη Μπραν. Η εμφάνισή της βέβαια, δεν ήταν ιδιαίτερα καλή και θα πρέπει να είναι ικανοποιημένη από το τελικό αποτέλεσμα. Χωρίς πολλές φάσεις στο α’ μέρος, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και γλίτωσε την παραβίαση σε δύο περιπτώσεις, ενώ στην επανάληψη παρότι ανέβασε την απόδοσή της και ήταν περισσότερο κινητική, κινδύνευσε σε τρεις περιπτώσεις, στη μία από τις οποίες γλίτωσε χάρη στο δοκάρι. Διατήρησε πάντως τη διαφορά των 5 πόντων από τη 2η Μπόντο Γκλιμτ και είναι το πρώτο φαβορί για τον τίτλο έχοντας βατό πρόγραμμα στις έξι εναπομείνασες αγωνιστικές. Εκτός αποστολής ο βασικός μέσος και αρχηγός της ομάδας Μάγκνους Βολφ Άικρεμ (22/9, 6 ασίστ), που κινδυνεύει να χάσει όλη τη σεζόν εξαιτίας τραυματισμού στον αστράγαλο. Αμφίβολος δίνεται ο συνήθως βασικός επιθετικός Έρλινγκ Κνούντσον (19/3, 4 ασίστ, 6 αλλαγή).
Παίζοντας με πάθος, επιβλήθηκε δίκαια 2-1 εντός έδρας της Ρόζενμποργκ. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Νίκλας Σάντμπεργκ στο 54’. Στη συνέχεια έπαιξε συντηρητικά, έδωσε χώρο στη Ρόζενμποργκ και αφού γλίτωσε σε κάποιες φάσεις, δέχθηκε την ισοφάριση στο 84’. Η απάντησή της πάντως ήταν άμεση, καθώς ένα λεπτό αργότερα πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Μάρτιν Σάμιουελσεν. Με το αποτέλεσμα αυτό απέκτησε διαφορά ασφαλείας 8 πόντων από τη ζώνη του υποβιβασμού και πρακτικά εξασφάλισε την παραμονή της, μπορώντας πλέον να επικεντρώσει την προσοχή της στον ημιτελικό Κυπέλλου με τη Βίκινγκ εκτός έδρας. Τραυματίας ο αμυντικός Φρέντρικ Κνούντσεν (13/1). Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ). Με 14μηνο αποκλεισμό από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα τιμωρήθηκε ο βασικός επιθετικός Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) για την υπόθεση ντόπινγκ με μορφίνη.
Η Μόλντε είναι πρωτοπόρος και πανίσχυρη εντός έδρας, οπότε η αποστολή της Χάουγκεσουντ μόνον εύκολη δεν είναι. Από την άλλη βέβαια, οι φιλοξενούμενοι παίζουν κλειστά και παραμένουν αήττητοι εκτός έδρας από τις 5 Ιουλίου! Πολύ χαμηλός ο άσος, δεν αξίζει, πιθανό το G/G.

19:00 Ranheim Fotball – Odd BK
Κατώτερη της περίστασης, γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα με σκορ 0-2 από την ψυχωμένη και αποφασιστική Σάρπσμποργκ στο ματς 6 πόντων για την παραμονή. Είχε μεν την υπεροχή στο α’ μέρος, έκανε αρκετές φάσεις, ωστόσο δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη. Μάλιστα, σε μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο 29’ έμεινε πίσω στο σκορ. Ανέβασε την πίεση στη συνέχεια, ζήτησε το γκολ, έπαιξε όμως ανορθόδοξα και χωρίς πλάνο και το πλήρωσε σε μια αντεπίθεση στο 60’. Βρέθηκε έτσι στην τελευταία θέση, δύο πόντους πίσω από τη γραμμή της σωτηρίας και το σημερινό ματς είναι εξαιρετικά κρίσιμο. Το ευχάριστο για τον Σβάιν Μόλεν είναι πως δεν έχει να αντιμετωπίσει κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Μοναδικός πρακτικά απών ο μακροχρόνια τραυματίας βασικός επιθετικός Έρικ Τόνε (19/2, 3 ασίστ).
Λίγο έλειψε να τα κάνει μούσκεμα και να υποστεί την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα, εντέλει ισοφάρισε σε 1-1 την ιδιαίτερα μαχητική Βαλερένγκα. Είχε την κατοχή στο α’ μέρος, έκανε φάσεις, εντούτοις κινδύνευσε σε δύο περιπτώσεις, σε μία από τις οποίες γλίτωσε χάρη στο δοκάρι. Στην επανάληψη έγινε περισσότερο επιθετική, πίεσε και έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, σε μία αντεπίθεση όμως των φιλοξενούμενων στο 65’ βρέθηκε εκτεθειμένη και έμεινε πίσω στο σκορ. Μονότερμα από το σημείο εκείνο και μετά, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις (90+2’) με τον Μπιρκ Ρίσα. Ευνοήθηκε πάντως από την ήττα της Ρόζενμποργκ και αύξησε τη διαφορά της από την 4η θέση στους 5 βαθμούς, ενώ παρέμεινε 3 πίσω από τη 2η Μπόντο Γκλιμτ. Μοιρασμένες οι πιθανότητες του βασικού μέσου Φρέντρικ Γιένσεν (17/0, 3 ασίστ) του εναλλακτικού μέσου Μάρκους Κάασα (18/1, 11 αλλαγή) και του αμυντικού Οντίν Μπιέρτουφτ (9/0, 2 ασίστ). Εκτός έμεινε πάλι ο βασικός αμυντικός Έσπεν Ρουντ (20/1, 5 ασίστ).
Η διακοπή ήρθε λουκούμι στη Ράνχαϊμ, γιατί η κατάστασή της ήταν το χάλι το μαύρο. Κατά πόσο βέβαια θα έχει βελτιωθεί είναι ένα σημαντικό ερώτημα. Η Οντ από την άλλη είναι μεν αδύναμη εκτός έδρας, εντούτοις διαθέτει σαφώς καλύτερη ομάδα και στην τελευταία της έξοδο κέρδισε ομάδα της ουράς. Όπως και η Ράνχαϊμ. Διπλό με κάλυψη στο (-0.25).

19:00 Stromsgodset IF – Lillestrom SK
Πολύτιμη ισοπαλία απέσπασε η ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν στο Μιόνταλεν, φέρνοντας 1-1 μετά από αρκετά καλή εμφάνιση. Εμφανής η αλλαγή στον τρόπο παιχνιδιού, έπαιξε ποδόσφαιρο κατοχής (38-62), είχε τον έλεγχο και τις περισσότερες φάσεις στο ματς και θα μπορούσε να φύγει με τους βαθμούς της νίκης αν οι επιθετικοί της ήταν περισσότερο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Μετά από ένα α’ μέρος όπου κυριάρχησε στο τερέν, αιφνιδιάστηκε στην επανάληψη και έμεινε πίσω στο 52’, για να απαντήσει όμως γρήγορα, στο 66’, με τον Λαρς-Γιούργκεν Σάλβεσεν. Στα τελευταία λεπτά έχασε δύο καλές φάσεις για να πάρει τη νίκη. Παρέμεινε στη γραμμή των μπαράζ, ισόβαθμη με τη Σάρπσμποργκ και έναν πόντο πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού, με το πρόγραμμά της να είναι βατό και να ελπίζει βάσιμα στη σωτηρία. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Μάλιστα, επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός επιθετικός Κρίστοφερ Τόκσταντ (15/2), οπότε μιλάμε για πρακτικά πλήρη αποστολή.
Ισόπαλη χωρίς τέρματα αναδείχθηκε εντός έδρας με την εκ των πρωτοπόρων Μπόντο Γκλιμτ, μετά από σχετικά καλή εμφάνιση. Ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς και βρέθηκε σε δύσκολη θέση σε δύο περιπτώσεις ως το 20λεπτο, εντούτοις από το σημείο εκείνο και μετά ανέκαμψε, πέρασε στην επίθεση και απείλησε με αξιώσεις. Η επιπολαιότητα των επιθετικών της και οι έγκαιρες επεμβάσεις του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων όμως, δεν της επέτρεψαν να σκοράρει με το τελικό 0-0 να κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο. Βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας μεν μια διαφορά ασφαλείας από τη γραμμή των μπαράζ, εντούτοις δεν έχει διασφαλιστεί σε καμία περίπτωση και παραμένοντας χωρίς νίκη στα 5 τελευταία της ματς έχει φέρει έντονο προβληματισμό. Δεν αναφέρεται κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Κρίστοφερ Έντεμαρκσμπακεν (23/3). Αμφίβολος παραμένει ο βασικός μέσος Ντάνιελ Πέντερσεν (21/1, 4 ασίστ).
Γειτονικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να χρειάζονται βαθμούς. Κυρίως βέβαια η «Γκόντσετ», η οποία δίνει μάχη για την παραμονή της και τελευταία έχει δείξει σημάδια βελτίωσης. Τα «Καναρίνια» εκτός έδρας δεν έχουν τις καλύτερες επιδόσεις και με τον άσο στον διπλασιασμό, υπάρχει αξία ακόμη και στο ασιατικό χάντικαπ (-0.25).

19:00 Viking FK – Tromso IL
Ισόπαλη χωρίς τέρματα αναδείχθηκε εκτός έδρας με τη Στάμπεκ, σε ένα ματς που θα μπορούσε κάλλιστα να έχει κερδίσει, αλλά και να το χάσει. Μέτρια εμφάνιση στο α’ μέρος, έδωσε χώρο και παρότι δέχθηκε πίεση και φάσεις, είχε δοκάρι. Στην επανάληψη όμως άλλαξαν οι ισορροπίες. Η Βίκινγκ πήρε το πάνω χέρι, κέρδισε έδαφος και έπαιξε πιο επιθετικά, με τους γηπεδούχους να αμύνονται κυρίως και να γλιτώνουν άλλη μία φορά χάρη στο δοκάρι. Το αποτέλεσμα αυτό την κράτησε στην 5η θέση και δίνει μάχη για την 4η, ώστε να ελπίζει πως αν δεν πάρει εκείνη το Κύπελλο, θα το πάρει η 3η αυτή τη στιγμή Οντ και θα καταφέρει να κερδίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αμφίβολοι δίνονται ο βασικός γκολκίπερ Ιβάν Όστμπο (24/0, 1 ασίστ), ο βασικός αμυντικός Βιλιάρ Βεβάντε (23/1) και ο συνήθως βασικός επιθετικός Τόμι Χόιλαντ (21/8, 4 ασίστ, 4 αλλαγή), με τις πιθανότητες πάντως υπέρ τους.
Ούτε οι ίδιοι οι παίκτες και ο τεχνικός τους, Σίμο Βαλακάρι, δεν πίστευαν στα μάτια τους κοιτάζοντας τον φωτεινό πίνακα του «Άλφχαϊμ Στάντιον» και το 5-0 επί της φιλοξενούμενης Κρίστιανσουντ. Παίζοντας έξυπνα και με πάθος, κατάφερε να πάρει προβάδισμα μόλις στο 4’ με τον Φιτίμ Αζέμι, ο οποίος διπλασίασε στο 25’, πριν αποχωρήσει τραυματίας στο 29’. Στο 38’ ήταν η σειρά του Λάσε Νίλσεν να χριστεί σκόρερ, ενώ τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Άντερς Γιένσεν έκανε το 4-0. Στο 57’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 76’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ από τον Ρούναρ Εσπενγιορντ. Πήρε έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα. Εκτός έμεινε ο τραυματίας συνήθως βασικός μέσος Ντάνιελ Μπέρντσεν (20/0, 4 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο επιθετικός Μίκελ Ίνγκεμπριγκτσεν (10/1, 4 αλλαγή). Αμφίβολοι ο αποκτηθείς το καλοκαίρι βασικός επιθετικός Φιτίμ Αζέμι (7/5), ο βασικός αμυντικός Σίμεν Βάνμπεργκ (19/2) και ο βασικός μέσος Μάγκνους Άντερσεν (18/2, 3 ασίστ).
Η Βίκινγκ παίζει ελεύθερα στα τελευταία της ματς και αυτό της βγαίνει σε καλές εμφανίσεις και θετικά αποτελέσματα. Έχει και την καβάντζα του Κυπέλλου, όπου υποδέχεται σε νοκ άουτ αγώνα τη Χάουγκεσουντ στα ημιτελικά, κυνηγώντας την 4η θέση στο πρωτάθλημα. Η Τρόμσο πέτυχε μεγάλη νίκη πριν τη διακοπή, εκτός όμως είναι αδύναμη. Άσος και Over 2.5.

21:00 Sarpsborg 08 – SK Brann
Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή, επικρατώντας 2-0 εκτός έδρας της Ράνχαϊμ, στο ματς 6 πόντων για την παραμονή. Χωρίς να είναι εντυπωσιακή, έπαιξε με πλάνο και κατάφερε από τη μία να περιορίσει τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων και από την άλλη να χτυπήσει με αντεπιθέσεις σε καίρια σημεία της αναμέτρησης. Πήρε προβάδισμα στο 29’ με τον Κρίστοφερ Λάρσεν να αξιοποιεί την πάσα ακριβείας του Κάιλ Λάφερτι, ενώ στο 60’ έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Ράνχαϊμ και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μάγκναρ Έντεργκορντ. Βγήκε έτσι μετά από πολύ καιρό από τη ζώνη του υποβιβασμού, ισοβαθμώντας με τη Στρομσγκόντσετ στη γραμμή των μπαράζ, έχοντας πλεονέκτημα στη διαφορά τερμάτων. Τραυματίες ο αμυντικός Γιον-Χέλγκε Τβάιτα (9/0) και ο αποκτηθείς το καλοκαίρι μέσος Μέτι Μαλές (1/0). Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός επιθετικός Όλε Χάλβορσεν (21/1, 4 ασίστ).
«Λευκή» ισοπαλία παραχώρησε στη φιλοξενούμενη Μόλντε μετά από αρκετά καλή εμφάνιση. Μπήκε ορεξάτη στο ματς και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, πιέζοντας και κάνοντας αρκετές φάσεις στο α’ μέρος, ωστόσο φάνηκε αναποτελεσματική στα τελειώματα. Στην επανάληψη έπεσε κάπως ο ρυθμός της, έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους, εντούτοις είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να σκοράρει, στάθηκε όμως άτυχη με το δοκάρι να μην της επιτρέπει να ανοίξει το σκορ. Βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, αρκετά πίσω από την 3η προνομιούχο θέση, θα παλέψει όμως για την 4η που ενδέχεται να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω Κυπέλλου. Εκτός αποστολής για πειθαρχικούς λόγους έμεινε ο αποτελεσματικός επιθετικός Ντάουντα Μπάμπα (16/5, 2 ασίστ, 4 αλλαγή), ο οποίος αντέδρασε άσχημα όταν έμεινε στον πάγκο στο τελευταίο ματς. Τραυματίας πάλι ο βασικός μέσος Αμέρ Όρνταγκιτς (14/0, 1 ασίστ) και ο βασικός μέσος Πέτερ Στραντ (21/3, 5 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο μέσος Φρέντρικ Χάουγκεν (8/1).
Η Σάρπσμποργκ παίζει τα ρέστα για την παραμονή και έχοντας κάνει κάποιες καλές εμφανίσεις τελευταία, ανέβασε την ψυχολογία της και μάζεψε πάλι τον κόσμο της στο γήπεδο. Η Μπραν παίζει πρακτικά για το γόητρο, αφού ακόμη και αυτή η 4η θέση δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση, ενώ είναι αμφίβολο κατά πόσο θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Με ρίσκο στον άσο.