Norway Tippeligaen

STABAEK v KRISTIANSUND

Κάνει την προσπάθειά της να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού και για τον σκοπό αυτόν προχώρησε στην απόκτηση κάποιων έμπειρων παικτών, που αναμένεται σταδιακά να κάνουν αισθητή τη διαφορά. Προς το παρόν πάντως, φέρνει ισοπαλίες. Έτσι, μετά το 1-1 εντός με τη Χάουγκεσουντ, την περασμένη Τετάρτη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με τη Βαλερένγκα σε εξ αναβολής ματς. Μέτρια εμφάνιση στο α’ μέρος, προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, ωστόσο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης αιφνιδιάστηκε και έμεινε πίσω στο 48’. Στη συνέχεια έγινε περισσότερο επιθετική και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 65’ με τον Αντρέας Ολσεν. Δεν υπάρχουν νέα προβλήματα σε σχέση με το ματς της Τετάρτης. Τραυματίας παραμένει ο μέσος Κρίστοφερ Ασκίλντσεν (7/0).
Υπέκυψε στην ανωτερότητα της φιλοξενούμενης Μπόντο Γκλιμτ, με το εις βάρος της 2-1 να αποδίδει δικαιοσύνη. Αιφνιδιάστηκε και έμεινε πίσω στο σκορ στο 15’, πέρασε δύσκολες στιγμές γλιτώνοντας το 2-0 σε ακόμη τρεις περιπτώσεις έως το τέλος του ημιχρόνου, για να γίνει πιο επιθετική στην επανάληψη και να φτάσει δύο φορές κοντά στην ισοφάριση. Τα πράγματα έδειξαν να παίρνουν ευχάριστη τροπή στο 66’ όταν απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, ωστόσο σε μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο 72’, πιάστηκε στον ύπνο και δέχθηκε το 2ο γκολ. Επτά λεπτά αργότερα μείωσε με τον Μπέντικ Μπιέ, δεν μπόρεσε όμως να κάνει κάτι περισσότερο στο χρόνο που απέμενε. Ευχάριστα τα νέα από το ιατρικό επιτελείο της ομάδας, αφού μοναδικός πονοκέφαλος για τον Μίκελσεν είναι και σήμερα ο επιθετικός Φλαμούρ Καστράτι (8/3, 2 ασίστ) που παραμένει αμφίβολος.
Κρίσιμο ματς για τη Στάμπεκ που χρειάζεται βαθμούς για να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τελευταία έχει δείξει δείγματα βελτίωσης, έσφιξε στην άμυνα, παρότι δέχεται γκολ, ζορίζεται όμως στο σκοράρισμα. Η Κρίστιανσουντ παίζει κλειστά εκτός έδρας και δεν αναμένεται να αλλάξει πλάνο. Το Under με καλές πιθανότητες.
MJONDALEN v BRANN
Με κατεβασμένο κεφάλι επέστρεψε από την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Λίλεστρομ, χάνοντας τελικά 3-2. Ξεκίνησε πάντως ιδανικά το ματς, παίρνοντας προβάδισμα στο 10’ με τον Όλιβερ Όσιαν, ωστόσο δεν πρόλαβε να χαρεί πολύ, δεχόμενη την ισοφάριση 3 λεπτά αργότερα. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο 36’, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, (48’), δέχθηκε και τρίτο. Ο Όσιαν στο 70’ αναπτέρωσε τις ελπίδες της, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του, ωστόσο στα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Βρέθηκε έτσι να ισοβαθμεί με άλλες δύο ομάδες στη γραμμή των μπαράζ παραμονής και υπάρχει έντονος προβληματισμός. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Γιόακιμ Σόλμπεργκ (16/0, 7 ασίστ). Επέκτεινε τον δανεισμό του για 1 μήνα ακόμη ο γκολκίπερ Τζούλιαν Φαγέ Λουντ (11/0).
Δεν είχε αγώνα την περασμένη εβδομάδα, καθώς είχε παίξει προκαταβολικά το παιχνίδι της. Στο τελευταίο ματς, η ομάδα του Λαρς Άρνε Νίλσεν επικράτησε εκτός έδρας της Ράνχαϊμ με 3-0. Δυναμικό ξεκίνημα, κατάφερε να πάρει προβάδισμα μόλις στο 19’ με τον Ντάουντα Μπάμπα, ενώ διπλασίασε με πέναλτι του Βίτο Βόρμγκουρ στην εκπνοή των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Στην επανάληψη έριξε τον ρυθμό και προτίμησε να παίξει συντηρητικά, διατηρώντας το προβάδισμα, για να σφραγίσει τη νίκη στις καθυστερήσεις (90+3’) με τον Γκίλμπερτ Κούμσον. Παρελθόν αποτελεί ο 27χρονος μέσος Κρίστοφερ Λόκμπεργκ (12/1, 6 αλλαγή), που συνεχίζει την καριέρα του στη Βίκινγκ. Αμφίβολος ο μέσος Φρέντρικ Χάουγκεν (8/1), που αποτελεί και τον μοναδικό πρακτικά πονοκέφαλο για τον έμπειρο τεχνικό.
Σημαντικό ματς για την οικονομία της βαθμολογίας. Η μεν Μιόνταλεν παλεύει για την παραμονή, η δε Μπραν για το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι γηπεδούχοι δεν βρίσκονται στα καλύτερά τους, εντός βέβαια είναι αξιόμαχοι, οι φιλοξενούμενοι όμως είναι ανεβασμένοι και ξεκούραστοι. Διπλό.
RANHEIM v MOLDE

Σπουδαία επιτυχία για την ομάδα του Σβάιν Μόλεν, επικράτησε εκτός έδρας της Χάουγκεσουντ με 1-0 και πήρε βαθιά ανάσα στη βαθμολογία. Μεστή εμφάνιση, έπαιξε δυνατά από την αρχή και πίεσε ψηλά, καταστρέφοντας το παιχνίδι των γηπεδούχων, ενώ έβγαινε με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση. Όσο περνούσε η ώρα μάλιστα, τόσο περισσότερο γινόταν απειλητική, για να πάρει προβάδισμα στο 75’ με τον Άιρικ Ντόνεμ. Στα τελευταία λεπτά δέχθηκε πίεση και χρειάστηκε να επέμβει αποτελεσματικά ο γκολκίπερ της για να κρατήσει το πολύτιμο τρίποντο. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο συνήθως βασικός μέσος Άιρικ Ντόνεμ (17/2, 1 ασίστ, 6 αλλαγή). Αμφίβολος ο βασικός αμυντικός Ιβάν Φούρου (17/0), που αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον μηρό. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός επιθετικός Ούλα Σόλμπακεν (15/2, 1 ασίστ).
Διά πυρός και σιδήρου πέρασε από το «Κλεάνθης Βικελίδης» το βράδυ της Πέμπτης, παίρνοντας την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ στην παράταση και αφού στα 90 λεπτά ηττήθηκε 3-0 από τον Άρη. Σκιά του εαυτού της, καθηλώθηκε σε ρόλο αμυνόμενου στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, γλίτωσε σε πολλές περιπτώσεις χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ της και στην ανοχή του Ιρλανδού ρέφερι στο αντιαθλητικό παιχνίδι των αμυντικών της, για να πάρει την πρόκριση με ένα γκολ του νεοαποκτηθέντα Ματίας Μπολί στο 104’. Στο τέλος της αναμέτρησης, οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές της έπεσαν στο χόρτο σφαδάζοντας από τις κράμπες, κάτι ασυνήθιστο για ομάδα που βρίσκεται σε τόσο προχωρημένο στάδιο αγωνιστικής δράσης και παρότι είχε ρεπό στο πρωτάθλημα. Επόμενος αντίπαλος η Πάρτιζαν Βελιγραδίου. Αμφίβολος ο αμυντικός Κρίστοφερ Χάουγκεν (10/0, 1 ασίστ). Τραυματίες παραμένουν ο βασικός γκολκίπερ Αντρέας Λίντε (10/0) και ο εναλλακτικός επιθετικός Άιρικ Ούλαντ Άντερσεν (5/1, 1 ασίστ).
Η Μόλντε της Θεσσαλονίκης δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να φτάσει ως το τέλος και να πάρει τίτλο. Ασύνδετη, με θέματα φυσικής κατάστασης και πολλή κούραση πλέον. Αν έπαιζε με οποιαδήποτε ομάδα από το μέσο της βαθμολογίας και πάνω, θα έβλεπα ασυζητητί τον άσο. Με την ασταθή Ράνχαϊμ, όμως, απλώς πάω πάσο.
TROMSO v LILLESTROM

Συντριπτική ήττα για την ομάδα του Σίμο Βαλακάρι στο Τρόντχαϊμ, έχασε 5-2 από τη Ρόζενμποργκ και γέμισε προβληματισμό τους οπαδούς της. Όχι τόσο για την ήττα, ούτε για το εύρος της, αλλά για την εμφάνιση. Η ομάδα της Βόρειας Νορβηγίας, περιφερόταν χωρίς πλάνο και σαστισμένη από την επιθετικότητα των γηπεδούχων, δέχθηκε δύο γκολ σε διάστημα 9 λεπτών (11’, 20’), γλίτωσε σε πολλές περιπτώσεις την παραβίαση και παρότι μείωσε προσωρινά με τον Ρόμπερτ Τέιλορ στο 39’ (2-1) και με τον Μόρτεν Γκαμστ Πέντερσεν στο 66’ (4-2), δεν έδειχνε ικανή να καταφέρει να γυρίσει το ματς. Ντεμπούτο αναμένεται να κάνει ο αποκτηθείς υπό μορφή δανεισμού από τη Μάντσεστερ Γ. επιθετικός μέσος, Αϊντάν Μπάρλοου. Τραυματίες παραμένουν οι επιθετικοί Μίκελ Ίνγκεμπριγκτσεν (10/1, 4 αλλαγή) και Ρούναρ Έσπεγιορντ (7/2, 3 αλλαγή) με τον τελευταίο να δηλώνει αμφίβολος.
Σημαντικότατη βαθμολογικά νίκη πέτυχε η ομάδα του Γιούργκεν Λέναρντσον, επικρατώντας δίκαια 3-2 εντός έδρας της Μιόνταλεν. Παρά το κακό της ξεκίνημα και το ότι έμεινε πίσω στο 10’, κατάφερε να απαντήσει άμεσα, ισοφάρισε στο 13’ με πέναλτι του Άρνορ Σμάρασον, συνέχισε να πιέζει και πήρε προβάδισμα στο 36’ με τον Σίμεν Μίκαλσεν. Η επιμονή της απέφερε καρπούς στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αναγκάζοντας τον αμυντικό των φιλοξενούμενων Γιόακιμ να υποπέσει σε λάθος και με αυτογκόλ να κάνει το 3-1. Μια πρόσκαιρη χαλάρωση, έβαλε και πάλι τη Μιόνταλεν στο παιχνίδι στο 70’, ωστόσο στο τελευταίο 20λεπτο παίζοντας σοβαρά και συγκροτημένα, κράτησε το προβάδισμα. Ευχάριστα τα νέα για τον Σουηδό τεχνικό, καθώς δεν υπάρχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα.
Πολύ σημαντικό ματς βαθμολογικά, καθώς η μεν Τρόμσο παλεύει να ξεφύγει από τη ζώνη των μπαράζ η δε Λίλεστρομ για να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας απ’ αυτήν. Αμφότερες δείχνουν αμυντικά ασταθείς, ενώ επιθετικά βρίσκουν λύσεις. Το Over έχει καλές πιθανότητες.
VALERENGA v HAUGESUND

Για τρίτο συνεχόμενο ματς έμεινε μακριά από τη νίκη, φέρνοντας 1-1 εκτός έδρας με τη Στάμπεκ, στο τοπικό ντέρμπι του Όσλο. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες φάσεις στο α’ μέρος, ήταν όμως αναποτελεσματική στα τελειώματα. Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Μέιρον Τζορτζ βρήκε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Ρόνι Ντέιλα, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Στάμπεκ πήρε μέτρα στο γήπεδο, πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση στο 65’. Στα εναπομείναντα λεπτά έγιναν φάσεις εκατέρωθεν, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ. Παίκτης της ομάδας είναι ο 20χρονος Ουσμάν Καμαρά, που ήρθε από την ΑΦΚ Εσκιλστούνα, υπογράφοντας συμβόλαιο έως το 2022. Είναι διαθέσιμος. Τραυματίας αποχώρησε στο 14’ ο βασικός αμυντικός Εφρέν Χουάρεζ (16/0, 3 ασίστ) και είναι αμφίβολος. Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Γιόναταν Τολός (10/0). Αμφίβολος ο βασικός γκολκίπερ Άνταμ Κβάρασεϊ (12/0), που δεν έπαιξε στα δύο τελευταία ματς.
Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτισε την Ευρώπη, αποσπώντας «λευκή» ισοπαλία στην Ολλανδία από την Αϊντχόφεν. Η ομάδα του Γιόσταϊν Γκρίντχαουγκ έχοντας ηττηθεί 1-0 στο πρώτο ματς, ταξίδεψε με στόχο την υπέρβαση και ίσως θα μπορούσε να έχει καταφέρει κάτι περισσότερο, αν οι επιθετικοί της ήταν περισσότερο ψύχραιμοι στα τελειώματα. Εχοντας σε μεγάλη μέρα τον γκολκίπερ Χέλγκε Σάντβικ που έσωσε πολλές φορές την εστία του, ζήτησε πέναλτι στο α’ μέρος, με τον διαιτητή να θεωρεί το χέρι εκτός περιοχής, ενώ στο τελευταίο 10λεπτο είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες, η μία δοκάρι σε σουτ του Μπρούνο Λάιτε. Στο πρωτάθλημα, γνώρισε την ήττα εντός έδρας στο τελευταίο ματς από τη Ράνχαϊμ, με το 1-0 να κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο. Χωρίς νέα προβλήματα. Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ). Ως γνωστόν, ο τοπ σκόρερ Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) τέθηκε εκτός ομάδας μέχρι νεοτέρας για την υπόθεση ντόπινγκ. Εξέτισε ο βασικός μέσος Μπρούνο Λάιτε (12/2
Η «Ένγκα» δεν είναι στα καλύτερά της, εντούτοις εντός έδρας παραμένει ισχυρή. Ενισχυμένη επιθετικά σήμερα, θα προσπαθήσει να ξαναμπεί σε τροχιά Ευρώπης. Η Χάουγκεσουντ έρχεται από δυνατό ματς την Πέμπτη, υπάρχει σχετική απογοήτευση και γενικώς έχει θέματα τελευταία. Πιθανός ο άσος, όχι όμως σε συμφέρουσα απόδοση. Εναλλακτικά, 2-3 γκολ.
VIKING v STROMSGODSET

Παθιασμένη και αποφασιστική, κατάφερε να πάρει το «εξάποντο» με τη Σάρπσμποργκ, επικρατώντας δίκαια 2-1 εντός έδρας. Μέτρια εμφάνιση στο α’ μέρος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να διαφυλάξουν τα νώτα τους και να το καταφέρνουν τελικά, ανέβασε την απόδοσή της στην επανάληψη, έγινε πιο επιθετική και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Ζλάτκο Τρίπιτς στο 50’. Το γκολ αυτό την ώθησε να παίξει πιο συντηρητικά και το πλήρωσε δεχόμενη την ισοφάριση στο 72’, παρότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 από το 67’. Μπροστά στο φάσμα μια ακόμη απώλειας βαθμών, πήρε ρίσκο, ανέβηκε ψηλά και πέτυχε ο νικητήριο γκολ στο 88’ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Τόμι Χόιλαντ. Αμφίβολος δίνεται και πάλι ο βασικός αμυντικός Σόντρε Μπιόρσελ (13/0, 1 ασίστ), που έχει να παίξει από τις 5 Ιουλίου. Εξέτισαν ο βασικός αμυντικός Ρολφ Ντάνιελ Βίκστελ (12/0) και ο βασικός μέσος Σάμιουελ Φρίντγιονσον (16/1, 1 ασίστ). Σταθερά εκτός ο βασικός αμυντικός Άξελ Άντερσον (1 συμ.) από το ματς της πρεμιέρας.
Αρχίζουν να βγάζουν τα λεφτά τους οι μεταγραφές, καθώς η ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν κατάφερε να φτάσει στην πρώτη νίκη μετά από 8 ματς, επικρατώντας εντός έδρας 3-2 της άσπονδης γειτόνισσας, Βαλερένγκα. Παθιασμένη και αποφασιστική, πήρε προβάδισμα στο 39’ με τον Λαρς Βίλσβικ, ενώ 4 λεπτά μετά από την έναρξη της επανάληψης, διπλασίασε με τον Μοχάμεντ Κεϊτά. Δεν πρόλαβε βέβαια να χαρεί για πολύ, αφού στο 51’ έκανε το λάθος και δέχθηκε τη μείωση, για να απαντήσει στο 62’ και πάλι με τον Κεϊτά. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 71’, ενώ στα εναπομείναντα λεπτά πέρασε δύσκολες στιγμές, καταφέρνοντας να κρατήσει το προβάδισμα χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ της. Παίκτης της ομάδας είναι ο 23χρονος επιθετικός Λαρς Σάλβεσεν, που ήρθε από τη Σάρπσμποργκ (13/2, 1 ασίστ, 7 αλλαγή), ενώ τον αντίθετο δρόμο ακολούθησε ο επιθετικός Μουσταφά Αμπντελαουέ (16/3, 1 ασίστ). Αμφίβολος παραμένει ο αμυντικός Μουνίρ Χαμούντ (8/0).
Με ανεβασμένο ηθικό αμφότερες, καθώς προέρχονται από σημαντικές επιτυχίες. Η Βίκινγκ εντός είναι αξιόμαχη, εντούτοις δεν έχει αποφύγει τις γκέλες, πληρώνοντας την αμυντική αστάθεια. Η «Γκόντσετ» έχει αλλάξει αρκετά και πλέον παίζει με περισσότερη αυτοπεποίθηση, σκοράροντας με μεγαλύτερη ευχέρεια. Το Over έχει αρκετές πιθανότητες.