Norway Tippeligaen

20:00 FK Bodo/Glimt – Mjøndalen IF
Ισόπαλη χωρίς τέρματα αναδείχθηκε η ομάδα του Κιέτιλ Κνούντσεν εκτός έδρας με τη Λίλεστρομ, μετά από μέτρια εμφάνιση. Μπορεί να είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, εντούτοις οι φάσεις που έκανε δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνες, ενώ αντίθετα κινδύνευσε σε δύο περιπτώσεις στο α’ μέρος, με τον γκολκίπερ της να επεμβαίνει σωτήρια. Στα τελευταία λεπτά πάντως ανέβασε την πίεση και θα μπορούσε να σκοράρει, στάθηκε όμως άτυχη. Έχασε έτσι την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία της Μόλντε με τη Μπραν και παρέμεινε σε απόσταση 5 πόντων από την κορυφή, διατηρώντας βέβαια τη διαφορά των 3 πόντων από την 3η Οντ. Μοναδικός πρακτικά πονοκέφαλος ο βασικός αμυντικός Μάριους Λόντε (22 συμ.) που έχει πρόβλημα με τον μηρό και είναι αμφίβολος.
Κατώτερη του αναμενόμενου, η ομάδα του Βέγκαρντ Χάνσεν, έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με τη Στρομσγκόντσετ αδυνατώντας να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε κόντρα στη ροή του αγώνα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το α’ μέρος, οι δύο ομάδες έπαιξαν αναγνωριστικά και προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι και να δείχνουν πιο επικίνδυνοι. Στο 52’ πάντως, κατάφερε να αιφνιδιάσει την «Γκόντσετ» και να πάρει προβάδισμα με τον Φρέντρικ Μπρούσταντ, δεν μπόρεσε όμως να χαρεί για πολύ, αφού στο 66’ δέχθηκε την ισοφάριση. Στα τελευταία λεπτά γλίτωσε το δεύτερο γκολ, χάρη στις έγκαιρες επεμβάσεις του γκολκίπερ της. Μακροχρόνια απόντες οι Χένρικ Γκούλντεν και Τζορτζ Μπόκβε, δεν προβληματίζουν. Αμφίβολοι ο βασικός μέσος Κρίστιαν Γκάουσετ (18/3, 1 ασίστ) και ο βασικός επιθετικός Σόντρε Λίσετ (22/3, 1 ασίστ).
Ξεκάθαρη η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Η Μπόντο Γκλιμτ παλεύει για τον τίτλο, έχοντας περισσότερο ρεαλιστικό στόχο τη 2η θέση και εντός έδρας συνηθίζει να είναι σοβαρή και αποτελεσματική. Η Μιόνταλεν δεν είναι στα καλύτερά της, έχει βρεθεί εντός ζώνης υποβιβασμού και είναι αναγκασμένη να ψάξει γκολ. Άσος και Over στο 1.90.