Norway Tippeligaen

20:00 Stromsgodset IF – Rosenborg BK
Με έναν πολύτιμο πόντο επέστρεψε από το Χάουγκεσουντ η ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν, αποσπώντας ισοπαλία 2-2. Αρκετά καλή εμφάνιση, θα μπορούσε και τη νίκη, αφού προηγήθηκε δύο φορές και είχε φάσεις για να «καθαρίσει» το ματς. Ιδανικό ξεκίνημα, πήρε προβάδισμα με τον Λαρς-Γιούργκεν Σάλβεσεν στο 7’, για να ισοφαριστεί με πέναλτι στο 28’. Δεν πτοήθηκε, βγήκε μπροστά και 4 λεπτά αργότερα πέτυχε δεύτερο γκολ πάλι με τον Σάλβεσεν, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ στο 66’. Ισοβαθμεί στη γραμμή των μπαράζ με τη Σάρπσμποργκ, έναν πόντο πάνω από τη δυάδα του απευθείας υποβιβασμού, υστερεί όμως στη διαφορά τερμάτων. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς, η αποστολή είναι πρακτικά ίδια.
Σπουδαία επιτυχία, τόσο ψυχολογικά όσο, κυρίως, βαθμολογικά, επικράτησε εντός έδρας 3-1 της Μόλντε και μπήκε και πάλι στο κόλπο της Ευρώπης. Το ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την ομάδα του Άιρικ Χόρνελαντ, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 13’, εντούτοις κατάφερε να ισορροπήσει το ματς γρήγορα και να φτάσει στην ισοφάριση στο 35’ με τον Ντέιβιντ Ακοντόλα, ενώ 6 λεπτά αργότερα πήρε προβάδισμα με τον Έβεν Χόβλαντ. Τα πράγματα έδειξαν να παίρνουν άσχημη τροπή στο 45’, όταν ο τοπ σκόρερ Αλεξάντερ Σέντερλουντ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, με συνέπεια στην επανάληψη να παίξει συντηρητικά και να δεχθεί αρκετές φάσεις. Σε μια αντεπίθεση όμως στο 82’, σφράγισε τη νίκη με τον νεαρό Μπιορν Γιόνσεν. Τιμωρημένος φυσικά ο Σέντερλουντ (25/7, 5 ασίστ, 5 αλλαγή). Δεν έχει αποθεραπευτεί πλήρως ο ενίοτε βασικός επιθετικός Γιαν-Έρικ Ντε Λάνλι (16/2, 6 αλλαγή).

Κρίσιμο ματς. Η «Γκόντσετ» δίνει μάχη για την παραμονή και χρειάζεται άμεσα πόντους, εντούτοις δεν είναι στα καλύτερά της, αγνοώντας τη νίκη στα 4 τελευταία, έχοντας βέβαια 3 ισοπαλίες. Η Ρόζενμποργκ εκτός έδρας ζορίζεται αρκετά φέτος, εντούτοις έχει ανεβασμένο ηθικό, είναι καλύτερη και πλέον δεν έχει περιθώρια απωλειών. Διπλό.