Norway Tippeligaen

20:00 SK Brann – Odd BK
Με κατεβασμένο κεφάλι επέστρεψε από το Όσλο η ομάδα του Λαρς Άρνε Νίλσεν, χάνοντας 1-0 από τη Βαλερένγκα. Μέτρια εμφάνιση, για μία ακόμη φορά έδειξε αδυναμία στα τελειώματα και παρότι έκανε κάποιες φάσεις δεν κατάφερε να μετατρέψει έστω μία σε γκολ. Αντίθετα, σε μια επίθεση των γηπεδούχων στο τέλος του α’ μέρους, (45’), δέχθηκε το μοιραίο γκολ. Βρίσκεται στην 7η θέση, χωρίς να έχει πρακτικές ελπίδες για οτιδήποτε περισσότερο από μια τιμητική θέση. Αμφίβολοι παραμένουν ο καλός μέσος Αμέρ Όρνταγκιτς (14/0, 1 ασίστ) και ο βασικός επιθετικός Βαλόν Μπερίσα (24/3, 6 ασίστ), εκτός ως το τέλος της σεζόν ο βασικός μέσος Πέτερ Στραντ (21/3, 5 ασίστ).
Τέλος καλό, όλα καλά για την ομάδα του Νταγκ Άιλεφ Φάγκερμο, καθώς επιβλήθηκε 3-2 εντός έδρας της μαχητικής Μιοντάλεν, σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Κακό ξεκίνημα, έμεινε πίσω στο 24’, για να ισοφαρίσει με τον Τόργκαϊρ Μπόρβεν στο 45’. Πίεσε στην επανάληψη, σε μια αντεπίθεση όμως των φιλοξενούμενων στο 72’ δέχθηκε δεύτερο και άρχισε να νιώθει εξαιρετικά άβολα. Ο Μπόρβεν στο 78’ όμως έφερε με πέναλτι το ματς και πάλι στα ίσια, για να πάρει τη νίκη 6 λεπτά αργότερα με αυτογκόλ. Αύξησε έτσι τη διαφορά της από την 4η Ρόζενμποργκ στους 4 βαθμούς, ενώ πλησίασε τη 2η Μπόντο Γκλιμτ στους 2, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός αμυντικός Φρέντρικ Σεμπ (23/0). Μακροχρόνια απών ο μέσος Γιόνε Σάμιουελσεν (10/0, 6 αλλαγή).
Μονόπλευρο το βαθμολογικό ενδιαφέρον, εντούτοις η Μπραν δεν είναι από τις ομάδες που θα χαριστεί. Ιδιαίτερα όταν παίζει στην έδρα της. Η Οντ πάλι δίνει μάχη για την εξασφάλιση της ευρωπαϊκής συμμετοχής και θα παίξει κλειστά, επιζητώντας ένα γκολ σε κάποια αντεπίθεση. Η ισοπαλία στο ημίχρονο είναι πολύ πιθανή.