Norway Tippeligaen

19:00 FK Haugesund – Viking FK
Με 1 πόντο επέστρεψε από το Μπόντο η ομάδα του Γιόσταϊν Γκρίντχαουγκ, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 από την Μπόντο Γκλιμτ. Μάλιστα, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 και να απειλήσει και με ήττα τους γηπεδούχους. Έμεινε πίσω στο 11’, δέχθηκε δεύτερο στο 17’, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα μείωσε με τον Κρίστοφερ Βέλντε. Αφού πέρασε αρκετές δύσκολες καταστάσεις στη συνέχεια, βγήκε στην αντεπίθεση, απείλησε και όταν στο 72’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση με αυτογκόλ στο 79’. Βρίσκεται στο μέσο της βαθμολογίας, χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο, αλλά και χωρίς να διεκδικεί κάτι περισσότερο. Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Σόντρε Τρόνσταντ (27/1, 1 ασίστ). Αμφίβολος ο βασικός μέσος Μπρούνο Λέιτε (21/2). Μακροχρόνια τραυματίες ο αμυντικός Φρέντρικ Κνούντσεν (13/1) και ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ). Με 14μηνο αποκλεισμό από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα τιμωρήθηκε ο βασικός επιθετικός Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) για την υπόθεση ντόπινγκ με μορφίνη.
Δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στη Λίλεστρομ, επί της οποίας επικράτησε 3-0 εντός έδρας μετά από πολύ καλή εμφάνιση. Μπήκε δυναμικά από το πρώτο λεπτό και έκανε σαφείς τις προθέσεις της, παίρνοντας προβάδισμα μόλις στο 14’ με τον Ίλντρεν Ιμπαρήμ. Συνέχισε να πιέζει και να κάνει φάσεις, για να έρθει το 2-0 στο 39’ με τον Φρέντρικ Τορστάινμπε. Με αέρα στην επανάληψη, σφράγισε τη νίκη με πέναλτι του Ζλάτκο Τρίπιτς στο 66’, ενώ ως το τέλος έχασε αρκετές ακόμη ευκαιρίες να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Πλησίασε έτσι στους 2 πόντους την 4η Ρόζενμποργκ, ενώ έχει 6 πόντους από την 3η Οντ. Ταυτόχρονα, παίζει στον τελικό του Κυπέλλου με τη Χάουγκεσουντ στις 8 Δεκεμβρίου στο «Ούλεβολ» του Όσλο. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Ρούναρ Χόβε (18/2, 2 ασίστ). Αμφίβολος παραμένει ο συνήθως βασικός επιθετικός Τόμι Χόιλαντ (21/8, 4 ασίστ, 4 αλλαγή).
Πρόβα ενόψει του τελικού Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες πρακτικά δεν έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον, ωστόσο το γόητρο είναι μεγάλη υπόθεση και σίγουρα δε θέλει καμία να πάει στον τελικό έχοντας μια πρόσφατη ήττα. Αμφότερες παρουσιάζουν επιθετική ικανότητα, ενώ αμυντικά δεν αποφεύγουν κατά κανόνα τα λάθη. Πιθανό το Over.