Norway Tippeligaen

19:00 Kristiansund BK – Sarpsborg 08
Προσπάθησε όσο μπορούσε στο γειτονικό ντέρμπι με τη Μόλντε, λύγισε όμως στην πίεση και στο πάθος των γηπεδούχων, χάνοντας τελικά 2-0. Έμεινε πίσω μόλις στο 15’, προσπάθησε να αντιστρέψει τους όρους και βγήκε στην επίθεση κάνοντας κάποιες φάσεις, εντούτοις οι επιθετικοί της ήταν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Στην επανάληψη μπήκε εξίσου επιθετικά, έμεινε όμως εκτεθειμένη και δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 59’. Στη συνέχεια, χάθηκαν φάσεις εκατέρωθεν. Βρίσκεται στην 6η θέση και παρότι ορατές ελπίδες για κάτι περισσότερο δεν υπάρχουν, άπαντες δηλώνουν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν τις 3 νίκες ως το τέλος για να κλείσουν με θετικό τρόπο τη χρονιά, όσο ψηλότερα γίνεται στη βαθμολογία. Δεν αναφέρονται καινούρια προβλήματα σε σχέση με το τελευταίο ματς.
Σημαντικότατη βαθμολογικά νίκη πέτυχε η ομάδα του Γκάιρ Μπάκε, επικρατώντας 3-2 εντός έδρας της Τρόμσο. Το ματς πάντως δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, αφού έμεινε πίσω στο 13’, ισορρόπησε όμως γρήγορα, βγήκε στην αντεπίθεση και έφτασε στην ισοφάριση στο 30’ με τον Κρίστοφερ Ζακάριασεν. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και να προηγηθεί στο 51’ με τον Μπιορν Ίνγκε Ούτβικ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Όλε Γιόργκενσεν Χάλβορσεν διεύρυνε τη διαφορά κάνοντας το 3-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 86’. Βρέθηκε έτσι μετά από πολύ καιρό εκτός της ζώνης υποβιβασμού, έχοντας βέβαια βραχεία κεφαλή μόλις 2 πόντων. Αμφίβολοι παραμένουν ο αμυντικός Γιον-Χέλγκε Τβάιτα (9/0) και ο αποκτηθείς το καλοκαίρι μέσος Μέτι Μαλές (1/0).
Μπορεί να είναι αδιάφορη βαθμολογικά η Κρίστιανσουντ, εντός έδρας όμως παρουσιάζεται σοβαρή και συνεπής. Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει κανέναν λόγο να χαριστεί στη Σάρπσμποργκ, που από την πλευρά της είναι ανεβασμένη αγωνιστικά και ψυχολογικά και καταφέρνει να σκοράρει με ευχέρεια στα τελευταία ματς. Πιθανό το G/G, πιθανό και το Over.

19:00 Lillestrom SK – Stabaek
Βαριά ήττα υπέστη η ομάδα του Γιούργκεν Λέναρντσον στο Σταβάνγκερ, χάνοντας 3-0 από την παθιασμένη και αποφασιστική Βίκινγκ. Το ματς στράβωσε από την αρχή για τους φιλοξενούμενους, καθώς έμειναν πίσω μόλις στο 14’. Το γκολ αυτό τους αποδιοργάνωσε και λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο δύο λεπτά αργότερα, αλλά και στη συνέχεια ως το 30’, ωστόσο χάρη στις έγκαιρες επεμβάσεις του γκολκίπερ το απέφυγαν. Στο 39’ όμως ήρθε το 2-0, με συνέπεια να ανοιχτεί στην επανάληψη, να βγει μπροστά και να μείνει εκτεθειμένη πίσω, οπότε και διαμορφώθηκε το 3-0 με πέναλτι στο 66’. Βρίσκεται στην 11η θέση, 3 πόντους πάνω από τη γραμμή των μπαράζ και σαφώς δεν έχει ξεμπερδέψει με τα σενάρια υποβιβασμού. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Τομπίας Σάλκβιστ (23/3, 1 ασίστ). Αμφίβολος παραμένει και σήμερα ο βασικός μέσος Ντάνιελ Πέντερσεν (22/1, 4 ασίστ).
Νίκη που ισοδυναμεί με την εξασφάλιση της παραμονής πέτυχε η ομάδα του Γιαν Γιόνσον στο Τρόντχαϊμ, επικρατώντας 2-0 της ουραγού Ράνχαϊμ. Μεστή εμφάνιση, έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και αφού κατάφερε να «δέσει» τα μετόπισθεν, βγήκε στην επανάληψη στην αντεπίθεση. Στο 62’ ο Γιαο Αμάνκβα απέδειξε πως δεν έχει ξεχάσει την τέχνη του σκοραρίσματος ανοίγοντας το σκορ, ενώ σφράγισε τη νίκη με αυτογκόλ στο 78’. Έφτασε έτσι στους 33 βαθμούς, 7 πάνω από τη ζώνη των μπαράζ, 3 αγωνιστικές πριν το τέλος και μπορεί πλέον να είναι περισσότερο άνετη. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα. Δεν έχει αποθεραπευτεί πλήρως και είναι αμφίβολος ο μακροχρόνια τραυματίας μέσος Βαντίμ Ντεμίντοφ (15/0, 2 ασίστ).
Τοπικό ντέρμπι με έντονη αντιπαλότητα. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να χαρίσει οτιδήποτε η Στάμπεκ στη Λίλεστρομ, που έχει εδώ που τα λέμε ανάγκη μια νίκη, τόσο για να πάρει πάνω της ψυχολογικά όσο όμως για να πάρει ανάσα βαθμολογικά. Δεν αναμένεται να ανοίξει το ματς, πιθανό το Under.

19:00 Mjøndalen IF – Ranheim Fotball
Πάλεψε με σθένος στο Σιέν, κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές, λύγισε όμως χάνοντας 3-2 από την Οντ. Ιδανικό ξεκίνημα, πήρε προβάδισμα με τον Τόνι Μπρόχμαν στο 24’, δέχθηκε όμως την ισοφάριση στην εκπνοή του α’ μέρους. Στην επανάληψη, έπαιξε συντηρητικά και κατάφερνε να αναχαιτίζει τις επιθετικές ενέργειες των γηπεδούχων, ενώ όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο έβγαινε στην επίθεση. Σε μία αντεπίθεση μάλιστα στο 72’ πήρε προβάδισμα με τον Βέλτνε Ντράγκσνες. Ένα στιγμιαίο λάθος όμως στο 78’ έφερε την ισοφάριση με πέναλτι, ενώ στο 84’ στάθηκε άτυχη και δέχθηκε το τρίτο με αυτογκόλ του Τζούλιαν Φαγέ Λουντ. Παρέμεινε έτσι ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο στην τελευταία θέση, 2 πόντους κάτω από τη γραμμή των μπαράζ και 4 από εκείνη της σωτηρίας. Αμφίβολος παραμένει ο βασικός επιθετικός Σόντρε Λίσετ (22/3, 1 ασίστ). Μακροχρόνια απόντες οι Χένρικ Γκούλντεν και Τζορτζ Μπόκβε, δεν προβληματίζουν.
Συνεχίζοντας την πτωτική της πορεία, ηττήθηκε εντός έδρας από τη Στάμπεκ με σκορ 0-2. Για άλλη μια φορά φέτος έδειξε πως έχει σημαντικό πρόβλημα στην ανάπτυξη, δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, παρότι είχε στο α’ μέρος την κατοχή της μπάλας. Στην επανάληψη και όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και πιο ευάλωτη στις αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων, για να μείνει πίσω στο 62’. Τη χαριστική βολή της έδωσε ένας δικός της παίκτης, ο Ίβαρ Φουρού, ο οποίος στο 78’ σε μια προσπάθειά του να αποκρούσει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Έμεινε έτσι στην τελευταία θέση, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο, 2 πόντους κάτω από τη γραμμή των μπαράζ και και 4 από τη γραμμή της σωτηρίας, 3 αγωνιστικές πριν το τέλος. Τιμωρημένος ο τοπ σκόρερ Μίκαελ Κάρλσεν (25/6, 7 αλλαγή). Αμφίβολοι παραμένουν ο βασικός γκολκίπερ Έβεν Μπάρλι (26/0, 1 ασίστ) και ο βασικός αμυντικός Ντάνιελ Κβάντε (23/1, 1 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός επιθετικός Έρικ Τόνε (19/2, 3 ασίστ).
Ματς ζωής και θανάτου. Η νικήτρια συνεχίζει να ελπίζει σε παραμονή, η ηττημένη αρχίζει να κάνει σχέδια για την OBOS Ligaen. Η ισοπαλία πιθανώς «καίει» και τις δύο. Όλα τα ενδεχόμενα στο τραπέζι. Έτσι όπως έπαιξαν όμως και σύμφωνα με τα όσα δείχνουν τελευταία, η Μιόνταλεν μοιάζει ένα κλικ σε καλύτερη κατάσταση. Με ρίσκο στον άσο.

19:00 Molde FK – Stromsgodset IF
Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, ούσα όμως άκρως κυνική και αποτελεσματική, επικράτησε δίκαια εντός έδρας 2-0 της Κρίστιανσουντ. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στην πρώτη ουσιαστικά επικίνδυνη φάση που έκανε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον Φρέντρικ Όρσνες στο 15’. Συνέχισε να πιέζει και να έχει τον έλεγχο, εντούτοις δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική, ενώ γλίτωσε και σε δύο επικίνδυνες φάσεις. Στην επανάληψη μπήκε πιο ορεξάτη και σφράγισε τη νίκη με τον Λέκε Τζέιμς στο 59’. Εκμεταλλευόμενη έτσι τη νέα απώλεια της Μπόντο Γκλιμτ, αύξησε τη διαφορά της στους 8 πόντους και πρακτικά έχει κατακτήσει τον τίτλο. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα. Αμφίβολος ο βασικός επιθετικός Ομοϊγιουάνφο (25/14, 3 ασίστ).
Ισόπαλη 3-3 εντός έδρας αναδείχθηκε με τη Ρόζενμποργκ, μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και πολύ δυνατές μάχες. Βρέθηκε πίσω στο 16’, απάντησε όμως άμεσα, 4 λεπτά αργότερα με πέναλτι του Μίκελ Μάιγκορντ. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και να προηγηθεί στο 53’ με τον Μοχάμεντ Κεϊτά. Στο 73’ δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα, ενώ στο 88’ βρέθηκε πίσω με αυτογκόλ του Γιάκομπ Γκλέσνες. Και ενώ όλα έδειχναν πως θα φύγει με κατεβασμένο το κεφάλι, ήρθε ο Λαρς Σέτρα και με κεφαλιά ισοφάρισε. Βρίσκεται στην 14η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ, δύο πόντους κάτω από τη γραμμή της σωτηρίας, αλλά και 2 πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς, η αποστολή είναι πρακτικά ίδια.
Φαβορί η Μόλντε, η οποία με νίκη ανακηρύσσεται και μαθηματικά πρωταθλήτρια. Βέβαια, η «Γκόντσετ» δίνει τη μάχη της για παραμονή και δεν πρόκειται να πέσει αμαχητί, οπότε και με δεδομένο πως ακόμη και με ήττα η Μόλντε απλώς αναβάλλει τη στέψη, καλύτερα να αποφύγουμε τον χαμηλό άσο. Καλή εναλλακτική σύμφωνα με τις επιδόσεις των δύο ομάδων, το Over.

19:00 Tromso IL – Valerenga
Πάλεψε όσο μπορούσε στο Σάρπσμποργκ, δεν κατάφερε όμως να φύγει με βαθμολογικό όφελος, χάνοντας τελικά 3-2. Ξεκίνησε πάντως ιδανικά το ματς, προηγούμενη μόλις στο 13’ με τον Όνι Βαλακάρι, στο 30’ όμως δέχθηκε την ισοφάριση. Μπλακ άουτ στις αρχές της επανάληψης, δέχθηκε δύο απανωτά γκολ στο 51’ και 53’ και έδειξε να πελαγοδρομεί κινδυνεύοντας με διασυρμό. Τελικά, ισορρόπησε, βγήκε στην αντεπίθεση, έχασε ευκαιρίες για να μειώσει στο 86’ με τον Αϊντάν Μπάρλοου, χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει κάτι περισσότερο στα εναπομείναντα λεπτά. Βρίσκεται στην 13η θέση, 2 μόλις πόντους πάνω από τη γραμμή των μπαράζ και 4 από τη γραμμή του υποβιβασμού. Τιμωρημένος ο βασικός μέσος και εκ των τοπ σκόρερ Όνι Βαλακάρι (27/7, 1 ασίστ). Τραυματίστηκε ο καλός επιθετικός Φιτίμ Αζέμι (21/5, 2 ασίστ, 7 αλλαγή) και τέθηκε νοκ άουτ για την υπόλοιπη σεζόν. Αμφίβολος παραμένει ο βασικός μέσος Ντάνιελ Μπέρντσεν (20/0, 4 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο επιθετικός Μίκελ Ίνγκεμπριγκτσεν (10/1, 4 αλλαγή).
Επιτέλους νίκη για την ομάδα του Ρόνι Ντέιλα. Μετά από 12 ματς, κατάφερε να πανηγυρίσει επικρατώντας 1-0 εντός έδρας της Μπραν. Μέτρια πάντως η εμφάνισή της, είχε μεν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, εντούτοις δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη. Το ματς κρίθηκε με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, όταν ο Χέρολιντ Σάλα κατάφερε να διασπάσει την αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων και να νικήσει τον ιδιαίτερα σταθερό γκολκίπερ Χόκον Όπνταλ. Βρέθηκε έτσι στους 33 βαθμούς και διέφυγε οποιονδήποτε κίνδυνο εμπλοκής σε σενάρια μπαράζ. Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Γιόναταν Τολός (10/0). Αμφίβολος δίνεται ο βασικός αμυντικός Γιόχαν Μπιέρνταλ (24/1).
Κρίσιμο ματς για την Τρόμσο, που δίνει μάχη για την παραμονή της και χρειάζεται οπωσδήποτε τους 3 βαθμούς για να διατηρηθεί εκτός ζώνης υποβιβασμού. Τελευταία, έχει κάνει καλές εμφανίσεις εντός έδρας. Η Βαλερένγκα έχει ανεβασμένο ηθικό από τη νίκη, εντούτοις η εμφάνισή της δεν έθελξε, ενώ εκτός δεν είναι φόβητρο. Με ρίσκο στον άσο.

21:00 Rosenborg BK – FK Bodo/Glimt
Κατώτερη της περίστασης, ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 0-2 από τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας. Χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον και παρότι έπαιξε με την καλύτερή της ενδεκάδα, έδειξε πως έχει περισσότερο το μυαλό της στο ματς πρωταθλήματος, όπου κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης. Έμεινε πίσω στο 16’, δέχθηκε δεύτερο στο 38’ και στη συνέχεια οι δύο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Άιρικ Χόρνελαντ έδειξε αυτοκτονικές τάσεις στο εκτός έδρας ματς με τη Στρομσγκόντσετ, μένοντας τελικά στο 3-3 και ενώ στο 88’ είχε καταφέρει να προηγηθεί. Ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ, προηγήθηκε στο 16’, ισοφαρίστηκε στο 20’ με πέναλτι, έμεινε πίσω στο 53’, ισοφάρισε με πέναλτι στο 73’, προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 88’, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στο 90+3’. Έμεινε έτσι 4 πόντους πίσω από την 3η Οντ και δεν έχει κανένα περιθώριο απωλειών. Χάνει το υπόλοιπο ο μέσος Άντερς Κονράντσεν (20/2), δύσκολα ο ενίοτε βασικός επιθετικός Γιαν-Έρικ Ντε Λάνλι (16/2, 6 αλλαγή).
Ισόπαλη 2-2 αναδείχθηκε εντός έδρας με τη Χάουγκεσουντ, πληρώνοντας την ανόητη ενέργεια που έφερε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον αμυντικό Φρέντρικ Μπιερκάν στο 72’. Μπήκε ορεξάτη και έδειξε διάθεση να καθαρίσει από νωρίς το ματς, προηγούμενη στο 11’ με τον Χόκον Εβιέν. Έξι λεπτά αργότερα, ο Εβιέν έδωσε την πάσα ακριβείας στον Γενς Πέτερ Χάουγκε, που δεν αστόχησε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δεν πρόλαβε βέβαια να χαρεί για πολύ, αφού στο 19’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, ωστόσο στη συνέχεια δεν έδειχναν ικανοί να ισοφαρίσουν. Αντίθετα, η Μπόντο Γκλιμτ έχασε αρκετές φάσεις να πετύχει και ένα τρίτο γκολ και να κλειδώσει τη νίκη. Στο 72’ έμεινε με 10 παίκτες, γεγονός που την αποδιοργάνωσε και στο 79’ δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ του Βέγκαρντ Μπεργκάν. Εμεινε έτσι 8 πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Μόλντε και ουσιαστικά έχασε κάθε ελπίδα για τίτλο, ενώ είδε την Οντ να πλησιάζει στους 2 πόντους και να κινδυνεύει και η 2η θέση. Τιμωρημένος φυσικά ο Μπιερκάν (27/3, 4 ασίστ).
Η Ρόζενμποργκ μπορεί να είναι ασταθής εκτός έδρας, στο Τρόντχαϊμ όμως έχει σταθερότητα και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο καταφέρνει και κερδίζει. Κυνηγάει την 3η θέση και δεν έχει κανένα απολύτως περιθώριο απωλειών. Η Μπόντο Γκλιμτ δείχνει να έχει κουραστεί τελευταία και με τις ισοπαλίες απλώς συντηρείται στη 2η θέση. Άσος.