Norway Tippeligaen

BRANN v TROMSO

Κατώτερη της περίστασης, η ομάδα του Λαρς Άρνε Νίλσεν γνώρισε την ήττα εκτός έδρας, χάνοντας 2-1 από τη Μιόνταλεν. Μουδιασμένο ξεκίνημα, αιφνιδιάστηκε και έμεινε πίσω μόλις στο 8’, ανέλαβε τον έλεγχο στη συνέχεια, πίεσε, έκανε φάσεις και έφτασε στην ισοφάριση στο 19’ με τον Ντάουντα Μπάμπα, ωστόσο ήταν «φλύαρη» και με επιπόλαιες αντιδράσεις σε αρκετές φάσεις. Σε μία απ’ αυτές, στο 59’, δέχθηκε το δεύτερο γκολ και δεν μπόρεσε να αντιδράσει ως το τέλος. «Αφήσαμε πίσω το ματς στο Μιόνταλεν. Αναλύσαμε τα λάθη μας και είδαμε τι πρέπει να κάνουμε. Η ενέργεια και η διάθεση επέστρεψαν στην ομάδα και είμαστε έτοιμοι για το ματς με την Τρόμσο», δήλωσε ο Νίλσεν. Χωρίς νέα προβλήματα. Αμφίβολος ο μέσος Φρέντρικ Χάουγκεν (8/1), που αποτελεί και τον μοναδικό πρακτικά πονοκέφαλο για τον έμπειρο τεχνικό.
Για μία ακόμη αγωνιστική έμεινε μακριά από τις επιτυχίες, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 εντός έδρας στη Λίλεστρομ. Έτσι όπως εξελίχθηκε μάλιστα το ματς, πρέπει να είναι και ευχαριστημένη που δεν ηττήθηκε. Κακό ξεκίνημα, έμεινε πίσω στο σκορ στο 11’ με πέναλτι, το οποίο αμφισβήτησε έντονα, προσπάθησε να ανέβει και να απειλήσει, εντούτοις μάλλον ήταν εκείνη που βρέθηκε σε κίνδυνο σε αρκετές περιπτώσεις στο α’ μέρος. Στην επανάληψη έγινε περισσότερο πιεστική, έκανε αρκετές φάσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σίμεν Βάνγκμπεργκ στο 79’. Παρέμεινε έτσι για 4 συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη και πλέον βρίσκεται στη θέση των μπαράζ παραμονής. Δανεικός παραχωρήθηκε στη Ράνχαϊμ ο επιθετικός Μουσάγκα Μπακένγκα (8/0, 6 αλλαγή). Νέο πρόβλημα ο βασικός μέσος Λάσε Νίλσεν (15/0, 2 ασίστ), που τραυματίστηκε. Τραυματίες παραμένουν οι επιθετικοί Μίκελ Ίνγκεμπριγκτσεν (10/1, 4 αλλαγή) και Ρούναρ Έσπεγιορντ (7/2, 3 αλλαγή) με τον τελευταίο να δηλώνει εξαιρετικά αμφίβολος.

Αμφότερες έρχονται από ανεπιτυχή αποτελέσματα και ψάχνουν διακαώς τη νίκη για διαφορετικό σκοπό. Η Μπραν είναι ισχυρή στο Μπέργκεν και παρότι έκανε κάποιες γκέλες είναι σαφώς ανώτερη από την ασταθή αμυντικά Τρόμσο, που εκτός έδρας φέρνει πολύ συχνά μεγάλα σκορ. Το Over έχει πολλές πιθανότητες.
HAUGESUND v LILLESTROM

Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό από την Αϊντχόφεν στο Γιουρόπα Λιγκ, η ομάδα του Γιόσταϊν Γκρίντχαουγκ παρουσιάστηκε ανανεωμένη και διασκέδασε τις εντυπώσεις, πετυχαίνοντας μια παλικαρίσια εκτός έδρας νίκη στο Όσλο επί της Βαλερένγκα με 2-1. Μάλιστα, η επιτυχία αυτή αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία αν σκεφτεί κανείς πως βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2’ και πέρασε δύσκολες στιγμές στο α’ μέρος. Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης όμως, ο Νίκλας Σάντμπεργκ έφτασε στην ισοφάριση και άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης, για να πάρει τη νίκη στο 64’ με τον Κρίστοφερ Βέλντε. Πήρε έτσι βαθιά ανάσα, απομακρύνθηκε 6 πόντους από τη ζώνη των μπαράζ και μπορεί να παίξει πλέον πιο ελεύθερα. Αμφίβολος ο μέσος Νίκλας Σάντμπεργκ (8/2, 1 ασίστ), που χτύπησε στο πόδι. Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ). Ως γνωστόν, ο τοπ σκόρερ Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) τέθηκε εκτός ομάδας μέχρι νεοτέρας για την υπόθεση ντόπινγκ. Εξέτισε ο βασικός μέσος Μπρούνο Λάιτε (12/2).
Με 1 πόντο επέστρεψε από το μακρινό Τρόμσο η ομάδα του Γιούργκεν Λέναρντσον, αποσπώντας ισοπαλία 1-1. Βέβαια, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, δεν πρέπει να είναι και πολύ ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα, αφού πήρε προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άρνορ Σμάρασον στο 11’, είχε αρκετές φάσεις που θα μπορούσε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ στο α’ μέρος και δέχθηκε την ισοφάριση στο 79’, σε μια φάση που δεν φαινόταν πως θα κινδυνεύσει. Γενικώς, παρουσιάζεται βελτιωμένη στα τελευταία 4 ματς, έχει πάρει 7 βαθμούς, χάνοντας μόνο από την Οντ στο Σίεν, όπου και πάλι είχε προηγηθεί και βλέπει τη ζώνη των μπαράζ από απόσταση 4 πόντων. Με προστατευτικό κράνος θα παίξει ο βασικός γκολκίπερ Μάρκο Μάριτς (18 συμ.), ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι στο ματς με τη Μιόνταλεν. Δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα.

Με ανεβασμένο ηθικό και οι δύο ομάδες. Η Χάουγκεσουντ έρχεται από εκτός έδρας νίκη, δεν έχει πλέον την Ευρώπη να της καταναλώνει ενέργεια και θέλει να ανέβει στη βαθμολογία. Εντός έδρας όμως δεν τα πάει καθόλου καλά και αυτό δεν είναι τυχαίο. Τα «Καναρίνια» από την άλλη είναι σε άνοδο, μπορεί να μην εντυπωσιάζουν όμως έχουν βελτιωθεί σημαντικά. Χ2.
KRISTIANSUND v MJONDALEN

Δεύτερη απανωτή ήττα για την ομάδα του Κρίστιαν Μίκελσεν, έχασε, εκτός έδρας αυτή τη φορά, 2-0 από τη Στάμπεκ. Μουδιασμένο ξεκίνημα, έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και βρέθηκε σε θέση αμυνόμενου, για να μείνει πίσω στο σκορ στο 15’. Στη συνέχεια είχε κάποιες φάσεις, προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο οι επιθετικοί της ήταν αναποτελεσματική. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80’ σε ένα χρονικό σημείο που είχε αρχίσει να πιέζει. Έχοντας μείνει χωρίς νίκη για 4 ματς, είδε τη διαφορά της από τη γραμμή των πλέι άουτ να μειώνεται στους 5 βαθμούς. Σημαντική ενίσχυση για την επίθεση η απόκτηση από τη Στρομσγκόντσετ του επιθετικού Αμάλ Πελεγκρίνο, που υπέγραψε ως το 2021. Ενίσχυση και στο κέντρο με τον 24χρονο Ούλαφ Όμπι να έρχεται από την ΚΦΟΥΜ. Ευχάριστα τα νέα από το ιατρικό επιτελείο της ομάδας, αφού μοναδικός πονοκέφαλος για τον Μίκελσεν είναι και σήμερα ο επιθετικός Φλαμούρ Καστράτι (8/3, 2 ασίστ) που παραμένει αμφίβολος.
Σημαντικότατη βαθμολογικά νίκη για την ομάδα του Βέγκαρντ Χάνσεν, επιβλήθηκε 2-1 εντός έδρας της ισχυρής και φιλόδοξης Μπραν, μετά από μέτρια πάντως εμφάνιση. Μπήκε δυναμικά στο ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους παίρνοντας προβάδισμα στο 8’ με τον Στίαν Όσμουντσεν, ωστόσο δεν πρόλαβε να το χαρεί για πολύ, αφού στο 19’ δέχθηκε την ισοφάριση. Αφού γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις ως το τέλος του ημιχρόνου, πήρε εκ νέου τα ηνία της αναμέτρησης στην επανάληψη και πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 59’ με τον Βετλ Ντράγκσνες. Αποτέλεσμα που της έδωσε ώθηση και βγήκε από τη ζώνη των πλέι αουτ, έχοντας βραχύ προβάδισμα 2 μόλις πόντων. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός μέσος Στίαν Όσμουντσεν (17/3). Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός αμυντικός Γιόακιμ Σόλμπεργκ (16/0, 7 ασίστ). Μακροχρόνιες οι άλλες απουσίες, δεν προβληματίζουν.

Δεν είναι στα καλύτερά της η Κρίστιανσουντ, η οποία αγνοεί τη νίκη στα 4 τελευταία, ωστόσο οι εμφανίσεις της ήταν σχετικά καλές. Εντός έδρας είναι έτσι κι αλλιώς ισχυρή. Η Μιόνταλεν έχει ανεβασμένο ηθικό, εντούτοις μακριά από την έδρα της δεν τα πάει καθόλου καλά φέτος. Ο άσος στο 2.00.
MOLDE v ODD GRENLAND

Ηττημένη, αλλά με ελπίδες για την πρόκριση στον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης στη Νορβηγία, επέστρεψε η ομάδα του Έρικ Μόε από το Βελιγράδι, χάνοντας 2-1 από την Πάρτιζαν. Στο γνωστό τέμπο οι Νορβηγοί, έπαιξαν με δύναμη και εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητα του νεοαποκτηθέντα Ματίς Μπολί παίρνοντας προβάδισμα στο 44’, ωστόσο με τη σέντρα σχεδόν (45+1’) δέχθηκαν την ισοφάριση. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 84’. Στο πρωτάθλημα, πέρασε νικηφόρα το εμπόδιο της Ράνχαϊμ επικρατώντας 3-2 και έχοντας τον Λέκε Τζέιμς σε μεγάλη μέρα, καθώς πέτυχε δύο γκολ (7’, 48’). Γενικώς, η ομάδα κάνει αξιοσημείωτη προσπάθεια, αφού παίζει δύο ματς την εβδομάδα εδώ και ένα μήνα περίπου και καταφέρνει να διατηρείται στην κορυφή. Τραυματίες παραμένουν ο βασικός γκολκίπερ Αντρέας Λίντε (10/0) και ο εναλλακτικός επιθετικός Άιρικ Ούλαντ Άντερσεν (5/1, 1 ασίστ). Αμφίβολοι ο επιθετικός Έρλινγκ Κνούτσον (15/2, 3 ασίστ, 4 αλλαγή) και ο αμυντικός Κρίστοφερ Χάουγκεν (10/0, 1 ασίστ).
Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε εντός έδρας με τη Ρόζενμποργκ, μετά από μέτρια εμφάνιση. Δυναμικό ξεκίνημα, κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και να πάρει προβάδισμα στο 10’ με τον Μπιρκ Ρίσα. Το γκολ αυτό έκανε τους παίκτες του Νταγκ Άιλεφ Φάγκερμο να παίξουν περισσότερο συντηρητικά, έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους και παρότι γλίτωσαν σε αρκετές περιπτώσεις την ισοφάριση, δεν την απέφυγαν στο 59’. Λίγο έλειψε μάλιστα να χάσουν και το ματς στα τελευταία λεπτά. Διατήρησε έτσι το αήττητο εντός έδρας και παρέμεινε στην 3η θέση, 5 πόντους πίσω από την κορυφή. Εκτός έδρας πάντως έχει χτυπητές αδυναμίες, έχοντας σκοράρει μόλις 1 φορά στα 4 τελευταία. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Φρέντρικ Σεμπ (17/0). Αμφίβολοι ο βασικός μέσος Φρέντρικ Όλντρουπ Γιένσεν (16/0, 3 ασίστ) και ο εναλλακτικός μέσος Τζόσουα Κιτολάνο (10/1, 6 αλλαγή).

Η Μόλντε παίζει τον επαναληπτικό με την Πάρτιζαν την ερχόμενη εβδομάδα και αναπόφευκτα, το μυαλό των παικτών της θα είναι και εκεί. Μεγάλο το δέλεαρ της πρόκρισης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η Οντ κυνηγάει την κορυφή, εκτός έδρας όμως είναι αδύναμη τελευταία. Ένα γκολ το έχει, αλλά το δέχεται κιόλας. G/G.
VIKING v RANHEIM

Δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην αναβαθμισμένη Στρομσγκόντσετ, την οποία συνέτριψε εντός έδρας με 4-0. Ιδανικό ξεκίνημα, πήρε προβάδισμα μόλις στο 7΄με τον Φρέντρικ Τορστάινμπε, συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει δεύτερο, το οποίο ήρθε με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Τόμι Χόιλαντ στο 37’. Στην επανάληψη έριξε κάπως τον ρυθμό, ωστόσο διατήρησε τον έλεγχο και «σφράγισε» τη νίκη με δύο απανωτά γκολ στο τελευταίο τέταρτο (77’ Χόιλαντ, 83’ Άντριαν Περέιρα). Δεύτερη συνεχόμενη νίκη λοιπόν για την ομάδα του Μπιάρνε Μπέρντσεν και πήρε σημαντική ώθηση στη βαθμολογία, αποκτώντας διαφορά ασφαλείας 7 πόντων από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αμφίβολος δίνεται και πάλι ο βασικός αμυντικός Σόντρε Μπιόρσελ (13/0, 1 ασίστ), που έχει να παίξει από τις 5 Ιουλίου. Σταθερά εκτός ο βασικός αμυντικός Άξελ Άντερσον (1 συμ.) από το ματς της πρεμιέρας.
Λίγο κράτησε η χαρά για τη νίκη στο Χάουγκεσουντ για την ομάδα του Σβάιν Μόλεν, καθώς την περασμένη εβδομάδα επέστρεψε στις ήττες, με το ταμπλό του «Extra Arena» να γράφει τελικό σκορ 2-3 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μόλντε. Η εμφάνισή της πάντως δεν ήταν κακή, απλώς για άλλη μια φορά φέτος παρουσίασε το γνωστό πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία. Έμεινε πίσω μόλις στο 7’, κατάφερε όμως να απαντήσει 20 λεπτά αργότερα με τον Έρικ Τένε. Δεν πρόλαβε να χαρεί για πολύ, αφού στο 36’ η άμυνά της έκανε το λάθος και δέχθηκε δεύτερο, ενώ 3 λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (48’) έγινε το 1-3. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 71’ με τον Ούλα Σόλμπακεν, ωστόσο στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο. Επιστρέφει από τιμωρία ο συνήθως βασικός μέσος Άιρικ Ντόνεμ (17/2, 1 ασίστ, 6 αλλαγή). Πρακτικά πλήρης αποστολή, δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα. Αποκτήθηκε δανεικός από την Τρόμσο ο επιθετικός Μουσάγκα Μπακένγκα.

Σε ανοδική πορεία η Βίκινγκ, έρχεται από δύο απανωτές νίκες και αρχίζει να παίζει πλέον πιο ελεύθερα, αν και δεν έχει οριστικοποιηθεί η αποφυγή των περιπετειών. Η Ράνχαϊμ είναι σε άσχημη κατάσταση, έχει 4 ήττες στα 5 τελευταία και παρουσιάζει πολλές αδυναμίες στην άμυνα. Άσος.
STROMSGODSET v SARPSBORG 08

Δε λέει να ορθοποδήσει. Μια εβδομάδα μετά τη νίκη ανάσα στο ντέρμπι με τη Βαλερένγκα, η ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν υπέστη βαριά εκτός έδρας ήττα, χάνοντας 4-0 από τη Βίκινγκ στο Σταβάνγκερ. Κακό ξεκίνημα, έμεινε πίσω μόλις στο 7’, γκολ που «έκοψε» τα πόδια των παικτών και έφερε αλλεπάλληλα λάθη, σε ένα εκ των οποίων στο 37’ δέχθηκε δεύτερο με πέναλτι. Στην επανάληψη έπαιξε επιθετικά, έχασε φάσεις, ωστόσο μετά το 70’ έδειξε σημάδια κόπωσης και δέχθηκε δύο απανωτά γκολ (77’, 83’). Έμεινε έτσι τελευταία, 5 πόντους πίσω από τη γραμμή της σωτηρίας. Δανεικός παραχωρήθηκε στη Στρόμεν ο βασικός αμυντικός Λαρς Σέτρα (12/1), που είχε χάσει τη θέση του τελευταία, ενώ δόθηκε με ελεύθερη μεταγραφή στην Κρίστιανσουντ ο επιθετικός Αμάλ Πελεγκρίνο (14/2). Δύο μετακινήσεις, απόρροια των αρκετών παικτών που αποκτήθηκαν τις προηγούμενες εβδομάδες. Χωρίς νέα προβλήματα. Αμφίβολος παραμένει ο αμυντικός Μουνίρ Χαμούντ (8/0).
Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε εντός έδρας με την Μπόντο Γκλιμτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει μια νίκη. Καλή εμφάνιση στο α’ μέρος, κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και να πάρει προβάδισμα. Μέτρια στο α’ μέρος, περιορίστηκε από την αρχή σε ρόλο αμυνόμενου και δέχθηκε πίεση, γλιτώνοντας σε αρκετές περιπτώσεις την παραβίαση χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ της, ωστόσο στην επανάληψη άλλαξε τρόπο προσέγγισης. Έγινε περισσότερο επιθετική, βγήκε μπροστά και πήρε προβάδισμα στο 55’ με τον Κρίστοφερ Ζακάριασεν. Στη συνέχεια έδειξε να ελέγχει το ματς, όσο όμως περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο αύξανε η πίεση των φιλοξενούμενων και ήρθε η ισοφάριση στο 83’ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Τελευταίο απόκτημα ο επιθετικός Μουσταφά Αμπντελαουέ, ο οποίος ήρθε από τη Στρομσγκόντσετ σε αντικατάσταση του επιθετικού Λαρς Σάλβεσεν (13/2, 1 ασίστ, 7 αλλαγή), που πήγε εκεί. Εξέτισαν ο επιθετικός Στέφεν Σκόλεβικ (15/1, 2 ασίστ, 5 αλλαγή) και ο αμυντικός Αμίν Ασκάρ (5/0). Μακροχρόνια τα προβλήματα.

Γειτονικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για την παραμονή. Ματς λοιπόν από εκείνα που χαρακτηρίζονται ως «6 πόντων», κυρίως για την «Γκόντσετ» που είναι τελευταία. Ασταθείς και αναξιόπιστες αμφότερες, ίσως σε κάπως καλύτερη φάση οι γηπεδούχοι. Δεν έχει βάση ο φαβοριτισμός της Σάρπσμποργκ, που έχει να κερδίσει από τις 16 Ιουνίου. Άσος DNB.