Norway Tippeligaen

19:00 Stabaek – Stromsgodset IF
Προσπάθησε με όλες της τις δυνάμεις στο Τρόντχαϊμ, ωστόσο λύγισε στην πίεση της γηπεδούχου Ρόζενμποργκ χάνοντας 3-2. Ιδανικό ξεκίνημα, πήρε προβάδισμα μόλις στο 8’ με αυτογκόλ του Μπίργκερ Μπέλινγκ, ωστόσο πρόλαβε να το χαρεί ως το 28’ που δέχθηκε την ισοφάριση. Στην επανάληψη δέχθηκε ασφυκτική πίεση και υπέπεσε στο λάθος στο 63’, ενώ στο 75’ δέχθηκε τρίτο με πέναλτι. Δεν παράτησε το παιχνίδι, βγήκε μπροστά και μείωσε στο 82’ με τον Κάσπερ Γιούνκερ, είχε μια καλή ευκαιρία στο 87’ δεν μπόρεσε όμως να την κάνει γκολ. Δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός αμυντικός Αντρέ Χάνσε-Όλσεν (18/2, 1 ασίστ). Τραυματίας παραμένει ο μέσος Κρίστοφερ Ασκίλντσεν (7/0).

Σπουδαία επιτυχία για την ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν, επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Σάρπσμποργκ στο «εξάποντο» της περασμένης αγωνιστικής. Μέτρια εμφάνιση στο α’ μέρος, είχε μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε για το γκολ, δεν ήταν όμως ιδιαίτερα απειλητική. Με την έναρξη της επανάληψης, (46’), «πάγωσαν» οι 5.000 περίπου οπαδοί της, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ. Το γκολ αυτό λειτούργησε σαν ηλεκτροσόκ στους γηπεδούχους, που έγιναν περισσότερο επιθετικοί και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 60’ με τον Μίκελ Μάιγκορντ. Οκτώ λεπτά αργότερα μάλιστα, Λαρς-Γιούργκεν Σάλβεσεν «κάρφωσε» την πρώην ομάδα του δίνοντας τη νίκη στην «Γκόντσετ». Χωρίς κάποιο νέο αγωνιστικό πρόβλημα. Αμφίβολος παραμένει ο αμυντικός Μουνίρ Χαμούντ (8/0).

Άλλο ένα εξάποντο ματς για τη Στάμπεκ, η οποία παρά την ήττα στο Τρόντχαϊμ, είναι βελτιωμένη τελευταία και ιδιαίτερα εντός έδρας έχει σφίξει πολύ. Η «Γκόντσετ» από την άλλη έχει κάνει δύο νίκες στα τρία τελευταία, αμφότερες όμως εντός έδρας. Εκτός παρουσιάζεται ασταθής αμυντικά. Άσος με κάλυψη στο ασιατικό (-0.25).