Norway Tippeligaen

BODO GLIMT v VIKING:Ζει το όνειρό της. Η ομάδα του Κιέτιλ Κνούντσεν πέρασε νικηφόρα από το Ντράμεν επικρατώντας δίκαια της Στρομσγκόντσετ με 3-1. Αφού πέρασε ανώδυνα το πρώτο 10λεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι πίεσαν και απείλησαν σε δύο περιπτώσεις, πήρε τον έλεγχο και άρχισε να βγαίνει στην επίθεση. Πήρε προβάδισμα στο 44’ με τον Χόκον Εβιέν, ο οποίος στο 58’ κατάφερε να νικήσει την άμυνα της «Γκόντσετ» και να διπλασιάσει. Στη συνέχεια έπαιξε συντηρητικά θέλοντας να διαφυλάξει τα νώτα της, έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και το πλήρωσε στο 90’. Εκμεταλλευόμενη όμως την επιθυμία τους να ισοφαρίσουν, βρήκε χώρο στο 90+3’ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τον Αμόρ Λαγιούνι. Παρέμεινε έτσι στους 4 βαθμούς από την πρωτοπόρο Μόλντε, έχοντας και 2 ματς λιγότερα. Χωρίς νέα προβλήματα. Παραμένουν αμφίβολοι οι τραυματίες βασικοί αμυντικοί Μάριους Λόντε (14/0) και Μπρέντε Μόε (10/0, 1 ασίστ), που έχουν να παίξουν από τις 13 Ιουλίου. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Βέγκαρντ Μόμπεργκ (10/1, 1 ασίστ).
Πάλεψε με σθένος κόντρα στην πρωτοπόρο Μόλντε και θα μπορούσε να έχει φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο το ταμπλό του «Βίκινγκ Στάντιον» έγραψε στο τέλος 0-2. Γνωρίζοντας πως αντιμετωπίζει την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, ξεκίνησε το ματς συντηρητικά, διαφυλάσσοντας τα νώτα της και προσπαθώντας να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Έφτασε δυο τρεις φορές με αξιώσεις στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ωστόσο ο γκολκίπερ επενέβη αποτελεσματικά. Στην επανάληψη και μετά το 60’ έδειξε να μένει από δυνάμεις, κάτι που φάνηκε στη φάση του 81’ οπότε και έμεινε πίσω στο σκορ. Επεδίωξε να απαντήσει άμεσα, εντούτοις έμεινε εκτεθειμένη στα μετόπισθεν, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να «τελειώσουν» το ματς στο 86’. Χθες, ο σύλλογος γιόρτασε την 120η επέτειο από την ίδρυσή του. Ανανέωσε το συμβόλαιό του ο 19χρονος αμυντικός Άντριαν Περέιρα για άλλα 3 χρόνια. Χωρίς νέα προβλήματα. Σταθερά εκτός ο βασικός αμυντικός Άξελ Άντερσον (1 συμ.) από το ματς της πρεμιέρας (επιστρέφει το φθινόπωρο).
Η «Γκλιμτ» ζει το όνειρό της και μαζί οι οπαδοί της που βλέπουν για πρώτη φορά εδώ και πάρα πολλά χρόνια την ομάδα τους να βρίσκεται τόσο ψηλά σε αυτό το σημείο του πρωταθλήματος. Εντός έδρας είναι ισχυρή, σκοράρει με ευχέρεια, ενώ η Βίκινγκ δεν είναι στα καλύτερά της. Ο άσος δίνεται αναμενόμενα χαμηλά, συνδυαστικά με το Over όμως φτάνει στο 1.91.
HAUGESUND v RANHEIM:Αξιοπρεπής εμφάνιση στο πρώτο ματς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, κόντρα στην ανώτερη Άιντχοφεν και παρότι το ταμπλό του «Χάουγκεσουντ Στάντιον» έγραψε στο τέλος 0-1, οι οπαδοί της έφυγαν ικανοποιημένοι. Οι Ολλανδοί πήραν τη νίκη με πέναλτι του Μπέργκβιν στο 24’, ενώ η ομάδα του Γιόσταϊν Γκρίντχαουγκ έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, σκοντάφτοντας στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Ο επαναληπτικός την Πέμπτη. Στο πρωτάθλημα, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με τη Στάμπεκ, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει στο 69’ με τον Κρίστοφερ Βέντε το γκολ που είχε δεχθεί στο 49’.  Παίκτης της ομάδας ως το τέλος του 2019 είναι ο 27χρονος αμυντικός Στίαν Ρίνγκσταντ (Στρομσγκόντσετ), ο οποίος θα κάνει ντεμπούτο σήμερα. Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ) που υποβλήθηκε σε επέμβαση στο γόνατο. Ως γνωστόν, ο τοπ σκόρερ Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) τέθηκε εκτός ομάδας μέχρι νεοτέρας για την υπόθεση ντόπινγκ. Τιμωρημένος ο μέσος Μπρούνο Λάιτε (12/2).
Συνεχίζοντας την πτωτική της πορεία, υπέστη την τρίτη συνεχόμενη ήττα, χάνοντας εντός έδρας αυτή τη φορά από την Μπραν με το ταμπλό να δείχνει 0-3. Μουδιασμένο ξεκίνημα, ή ομάδα του Σβάιν Μόλεν δέχθηκε πίεση και έμεινε πίσω στο σκορ στο 19’. Το γκολ αυτό έφερε αναστάτωση και για ένα 10λεπτο γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις την παραβίαση. Από το 30’ και μετά πήρε τον έλεγχο, έκανε φάσεις, στην εκπνοή του ημιχρόνου όμως, η άμυνά της πιάστηκε στον ύπνο και δέχθηκε δεύτερο. Έχοντας να ανατρέψει διαφορά δύο τερμάτων στην επανάληψη, έκανε αρκετές επιθέσεις, οι οποίες όμως ήταν μάλλον επιπόλαιες και δε φάνηκε ιδιαίτερα απειλητική. Κερασάκι στην τούρτα της ήττας, ήταν το τρίτο γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις. Τιμωρημένος ο βασικός επιθετικός Ούλα Σόλμπακεν (15/2, 1 ασίστ). Αμφίβολος δίνεται ο αμυντικός Τόρμπιορν Χέγκεμ (4/0), που αποχώρησε τραυματίας στο 40’ του αγώνα με την Μπραν.
Η Χάουγκεσουντ βρίσκεται εν μέσω ευρωπαϊκών αναμετρήσεων και είναι απολύτως φυσιολογικό το μυαλό των παικτών της να είναι στην Ολλανδία. Η Ράνχαϊμ από την άλλη είναι σε κάκιστη αγωνιστική κατάσταση, ενώ εκτός έδρας έχει αδυναμίες. Το καλύτερο είναι να μείνουμε μακριά. No Bet.
KRISTIANSUND v ODD GRENLAND:Με 1 πόντο επέστρεψε από το Όσλο η ομάδα του Κρίστιαν Μίκελσεν αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από τη Βαλερένγκα. Μπήκε δυναμικά στο ματς και πίεσε, καταφέρνοντας να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και να πάρει προβάδισμα στο 8’ με τον Μπενγκτ Σόρμο. Συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης ως το ημίωρο, ωστόσο δεν έκανε πολλές φάσεις. Από το σημείο εκείνο και μετά γύρισε πίσω, προσπάθησε να διασφαλίσει το προβάδισμα και παρότι γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις την ισοφάριση, το λάθος έγινε το 76’. Στα τελευταία λεπτά γλίτωσε χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ της δύο φορές. Ευχάριστα τα νέα από το ιατρικό επιτελείο της ομάδας, αφού μοναδικός πονοκέφαλος για τον Μίκελσεν είναι ο επιθετικός Φλαμούρ Καστράτι (8/3, 2 ασίστ) που παραμένει αμφίβολος. Επιστρέφουν από τιμωρία ο βασικός αμυντικός Αλιού Κολί (11/0) και ο βασικός μέσος Αμιντού Ντιοπ (14/1).
Επιβεβαίωσε την ισχύ της έδρας της, επικρατώντας έστω και δύσκολα 2-1 της Λίλεστρομ. Μέτρια εμφάνιση στο α’ μέρος, είχε μεν τον έλεγχο, έκανε κάποιες φάσεις, ωστόσο δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης παρουσιάστηκε μουδιασμένη και έμεινε πίσω στο σκορ στο 52’. Το γκολ αυτό μάλλον ξύπνησε τους παίκτες του Νταγκ Άιλεφ Φάγκερμο που έγιναν περισσότερο ενεργητικοί, πέρασαν στην επίθεση και αφού έχασαν μια δυο φάσεις, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ελμπασάν Ρασάνι στο 65’. Συνέχισαν να πιέζουν και ανταμείφθηκαν για την επιμονή τους στο 81’ με τον Τόργκαϊρ Μπόρβεν. Παρέμεινε έτσι ζωντανή στη διεκδίκηση της πρωτιάς, έχοντας 4 πόντους διαφορά από τη Μόλντε και ένα ματς λιγότερο. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα, η αποστολή πρακτικά πλήρης. Μακροχρόνια τραυματίας ο επιθετικός Αντρέας Χέλμερσεν, που έχει υποστεί ρήξη χιαστών.
Δυνατή αναμέτρηση. Η Κρίστιανσουντ σκληροτράχηλη ομάδα και εντός έδρας είναι ισχυρή, η Οντ παλεύει για την κορυφή, εντούτοις εκτός έδρας παρουσιάζει πολλές αδυναμίες τελευταίες και έχει 3 απανωτές ήττες χωρίς να σκοράρει. Αμφότερες έχουν δυνατές άμυνες. Μεταξύ Under (1.74) και 1 DNB (2.05). Διαλέγετε και παίρνετε.
STROMSGODSET v VALERENGA:Παρά τη σημαντική ενίσχυση σε όλες τις γραμμές, η ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν δεν κατάφερε να βρει τη νίκη που ψάχνει διακαώς εδώ και καιρό, χάνοντας εντός έδρας από την φορμαρισμένη και φιλόδοξη Μπόντο Γκλιμτ 1-3. Προσπάθησε να παίξει επιθετικά και να περιορίσει τους επιθετικούς των φιλοξενούμενων και μέχρι ένα σημείο το κατάφερε, ωστόσο επιθετικά ήταν ανούσια. Στο 44’ έγινε το λάθος και έμεινε πίσω, για να δεχθεί και δεύτερο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (58’). Βρήκε τον τρόπο να μειώσει στο 90’ με τον Μόουζες Μαβά, έψαξε την ισοφάριση, έμεινε όμως εκτεθειμένη και το πλήρωσε στο 90+3’. Παίκτης της ομάδας είναι ο 29χρονος γκολκίπερ Μάρτιν Χάνσεν (Βασιλεία) και θα κάνει πιθανότατα το ντεμπούτο του σήμερα. Αμφίβολοι δίνονται και σήμερα οι αμυντικοί Μουνίρ Χαμούντ (8/0) και Γιόναταν Παρ (7/0, 1 ασίστ).
Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε εντός έδρας με την Κρίστιανσουντ, μετά από μέτρια εμφάνιση. Μπήκε στο ματς έχοντας έναν τόνο υπεροψίας, προφανώς από την ευρείας έκτασης νίκη προ της διακοπής επί της Μπόντο Γκλιμτ με 6-0, ωστόσο αυτή τη φορά η κατάσταση δεν ήταν τόσο απλή. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλά διαβασμένοι, έκλεισαν τους διαδρόμους και χτύπησαν με αντεπιθέσεις, σε μία εκ των οποίων στο 8’ πήραν προβάδισμα. Η «Ένγκα» ανέλαβε τον έλεγχο της αναμέτρησης, πίεσε και έκανε αρκετές φάσεις, οι επιθετικοί της όμως δεν μπορούσαν να νικήσουν τον αντίπαλο γκολκίπερ μέχρι το 76’ που το κατάφερε ο Ματίας Βίλιαλμσον με κοντινό πλασέ. Στα τελευταία λεπτά θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, ήταν όμως αναποτελεσματική σε δύο φάσεις. Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Γιόναταν Τολός (10/0). Αμφίβολος ο βασικός γκολκίπερ Άνταμ Κβάρασεϊ (12/0), που δεν έπαιξε στο ματς με την Κρίστιανσουντ.
Η «Γκόντσετ» παίζει τα ρέστα της και έχει κάνει πολλές και καλές μεταγραφές, οι οποίες κάποια στιγμή θα αρχίσουν να αποδίδουν. Η «Ένγκα» είναι σε καλύτερη κατάσταση, σκοράρει αρκετά, εντούτοις δεν έχει τη σταθερότητα που θα περίμενε κανείς για ομάδα που διεκδικεί ευρωπαϊκό εισιτήριο. To ματς είναι γειτονικό ντέρμπι. Πιθανό το Over (1.71)