Östers IF vs Brommapojkarna Σουηδία Superettan

ΕΣΤΕΡ

Στο 90+5’ γλίτωσε την εντός έδρας ήττα ισοφαρίζοντας σε 2-2 την ανώτερη Μπρόγκε.

H ομάδα του Κρίστιαν Γιέρντλερ προσέγγισε για άλλη μια φορά συντηρητικά το ματς και προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της και να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, ωστόσο στο 16’ έμεινε πίσω στο σκορ και αναγκάστηκε να γίνει πιο επιθετική. Πίεσε, έχασε φάσεις για να ισοφαρίσει στο 72’ με τον Ζοάο Πέδρο. Δε χάρηκε βέβαια για πολύ, καθώς στο 76’ δέχθηκε δεύτερο γκολ. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα, καθώς στο 85’ έμεινε με 10 παίκτες. Αυτό όμως μάλλον λειτούργησε προς όφελός της υπό την έννοια πως οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντέιβιντ Γιοχάνεσον στην εκπνοή των καθυστερήσεων.

Αγωνιστικά Νέα

Τιμωρημένος φυσικά ο αποβληθείς με απευθείας κόκκινη κάρτα βασικός μέσος Κρίστιαν Λιούνμπεργκ (10 συμ., 1 ασίστ). Τραυματίες παραμένουν ο βασικός μέσος Ολιβερ Σίλβερχολτ (9 συμ.), ο έμπειρος επιθετικός Ντράγκαν Κάπσεβιτς (5 συμ.) και ο μακροχρόνια απών μέσος Σίμον Χελγκ.

Ανανέωσε το συμβόλαιό του με την ομάδα ο 23χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Ζοάο Πέδρο (6 συμ., 1 γκολ, 2 ασίστ, όλες αλλαγή) και δηλώνει πανευτυχής.

Bet Info

Εχει 6 under στα 7 τελευταία, στα 3 πιο πρόσφατα το σκορ ημιχρόνου ήταν 0-1, ενώ εντός δεν έχει νίκη και μετράει 5/6 under.

ΜΠΡΟΜΑΠΟΙΚΑΡΝΑ

Στα χασομέρια γλίτωσε νέα ήττα ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη φορμαρισμένη Μιέλμπι. Για άλλη μια φορά η απόδοσή της ήταν κάτω του μετρίου.

Η ομάδα του Ρόμπερτ Μπιόρκνεχουε είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α’ μέρος, χωρίς πάντως να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία. Στην επανάληψη έδειξε να επιλέγει την τακτική των αντεπιθέσεων δίνοντας χώρο στους φιλοξενούμενους που το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν προβάδισμα στο 60’. Στη συνέχεια έγινε περισσότερο επιθετική, πίεσε και κατάφερε να φέρει σε δύσκολη θέση 3 φορές τον γκολκίπερ της Μιέλμπι, για να ισοφαρίσει στο 90+1’ με τον Αρον Σαντέν.

Νέα προβλήματα ο βασικός αμυντικός Μάρκους Χάνσον (9 συμ.) που τραυματίστηκε και τέθηκε νοκ άουτ και ο συνήθως βασικός γκολκίπερ Ράσμους Εμάνιουελσον (6 συμ.) που ήταν άρρωστος κατά τη διάρκεια της εβδομάδα και δεν ταξίδεψε με την αποστολή. Εκτός αποστολής έμειναν πάλι ο βασικός επιθετικός Φίλιπ Χέλκβιστ (9 συμ., 2 γκολ, 1 ασίστ), που έχει πρόβλημα με το πόδι του και ο συνήθως βασικός επιθετικός Ισάκ Λίντμπεργκ (5 συμ., 1 γκολ, 2 αλλαγή). Τέλος, μη διαθέσιμος είναι ο συνήθως βασικός μέσος Ερικ Γιοχάνα Ομόντι (8 συμ., 2 γκολ, 2 ασίστ, 3 αλλαγή) που βρίσκεται με την εθνική ομάδα της Κένυα.

Bet Info

Χωρίς νίκη 7 ματς με 5 ήττες, έχει 4/5 under, ενώ εκτός έδρας έχει 3 σερί under.

Η μία χειρότερη από την άλλη. Ξεκάθαρα οι μεγάλες απογοητεύσεις του φετινού πρωταθλήματος. Χωρίς εξήγηση το χάλι της Εστερ, που ξεκίνησε με στόχο την άνοδο και βρίσκεται να παλεύει για να ξεφύγει από τις θέσεις του υποβιβασμού. Σε ανάλογη κατάσταση και η Μπρομαπόικαρνα, που αδυνατεί να πάρει αποτέλεσμα είτε εντός είτε εκτός έδρας. Με την πλάτη στον τοίχο οι δύο προπονητές, αναμένεται να παίξουν πολύ προσεκτικά. Το Under σε ικανοιητική απόδοση στην betonalfa