Paraguay Division Profesional Clausura

12.11.2019
23:00 Sportivo Luqueño – River Plate (PAR)
Έκανε την έκπληξη και κέρδισε την πρωταθλήτρια Ολίμπια με σκορ 1-0 και τέρμα του Σερνά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Πλέον ελπίζει βάσιμα στην παραμονή της στην κατηγορία, καθώς αυτοί οι τρεις απρόσμενοι βαθμοί της έχουν βελτιώσει κατά πολύ τον συντελεστή της ειδικής βαθμολογίας της τελευταίας τριετίας που έχει η ομάδα. «Μια νίκη κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο μπορεί να λειτουργήσει ευνοϊκά για εμάς, εφόσον δεν μας επηρεάσει το αποτέλεσμα αυτό», ανέφερε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Σέλσο Αγιάλα, ο οποίος ζήτησε από τους παίκτες να αγωνιστούν με μυαλό και στο σημερινό παιχνίδι. Δεν αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα.
Υποδέχθηκε την Ντίας την περασμένη αγωνιστική, επικρατώντας με σκορ 1-0 και ήρωα τον Ραμίρες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Δίκαιο αποτέλεσμα, το πιο σημαντικό για την ίδια είναι πως παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό ματς αήττητη. «Η ομάδα δεν θα κινδυνέψει με υποβιβασμό. Έχει αξιόλογο ρόστερ και θα καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία», ανέφερε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Μαρσέλο Φιλίπ. Πάντως η νεοφώτιστη ομάδα βρίσκεται στην έβδομη θέση της ειδικής βαθμολογίας και αν προσέξει λιγάκι, τότε δεν θα κινδυνέψει. Δίχως αγωνιστικά προβλήματα ταξίδεψε στο Λούκε, με τον Φιλίπ να προορίζει την ίδια ενδεκάδα.
Ιδιαίτερα σημαντικό παιχνίδι για το μέλλον και των δυο ομάδων στο φετινό πρωτάθλημα. Αμφότερες πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού, η Λουκένιο θα έχει την έξτρα πίεση για το αποτέλεσμα μιας και αγωνίζεται εντός. Εάν προσέξει, θα το πάρει το ματς.

13.11.2019
01:00 Deportivo Capiatá – Sol de América
Η πορεία της στον φετινό θεσμό του κυπέλλου ολοκληρώθηκε στα ημιτελικά, χάνοντας με σκορ 5-1 από την Γκουαρανί. Από το πρώτο ημίχρονο είχε ξεφύγει το ματς, με το 3-0 στο 40′ να γίνεται 4-1 στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης και να διαμορφώνεται το 5-1 στις καθυστερήσεις. Εξάλλου, είχε προηγηθεί το 1-1 (εντός) με αντίπαλο την Σαν Λορέντσο, ένα αποτέλεσμα που την διατηρεί οριακά πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού. «Προσπαθούμε σε κάθε παιχνίδι να παίρνουμε κάτι. Αυτό θα επιχειρήσουμε και στο αυριανό (σ.σ. αποψινό) ματς», σχολίασε ο τεχνικός Ρεκάλδε. Δίχως αγωνιστικά προβλήματα έχει προετοιμαστεί για το σημερινό παιχνίδι.
Για ένα ημίωρο φάνηκε ανταγωνιστική κόντρα στην Λιμπερτάδ, χάνοντας εν τέλει με 4-1 και μένοντας εκτός τελικού. Πιο αποφασισμένη η ομάδα της Ασουνσιόν, προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο (σε διάστημα έξι λεπτών τα γκολ), ενώ στο 62′ έγινε το 4-0. Μείωσε λίγο αργότερα ο Φερέιρα, όμως δεν μπόρεσε η ομάδα του Πάμπλο Εσκομπάρ να κάνει κάτι περισσότερο. Για το Κλαουσούρα, είχε προηγηθεί η ήττα με 1-0 στην έδρα της Σέρο Πορτένιο. Πλέον η ίδια δίνει μάχη για την εξασφάλιση ενός εισιτήριου που οδηγεί στο Σουνταμερικάνα της ερχόμενης περιόδου. Δεν υπολογίζεται για το αποψινό ο 34χρονος αμυντικός Ακούνια (18/1).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση μεταξύ των δυο χαμένων των ημιτελικών του κυπέλλου. Η Καπιατά έχει ηττηθεί στα μισά από τα φετινά εντός έδρας παιχνίδια της, αλλά η Σολ με ένα διπλό μόλις δεν μπορεί να έχει βλέψεις. Στα «2-3 γκολ» η εκτίμηση μας.