Partizani Tirana vs Sheriff Tiraspol ΟΥΕΦΑ Europa League Qualifying R2

Partizani Tirana
Τα έδωσε όλα η Παρτιζάνι για την υπέρβαση απέναντι στην Κάραμπακ, εντούτοις δεν κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ (0-0 εντός, 2-0). Επιθετικά δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά στα δύο παιχνίδια, ενώ είχε ταξιδέψει με αρκετές ελπίδες μετά την ισοπαλία 0-0 που παραχώρησε στον αγώνα της Αλβανίας. Στη ρεβάνς του Μπακού άντεξε μόλις για ένα ημίχρονο και στο 51’ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας. Στις καθυστερήσεις είχε βγει όλη μπροστά για να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα και δέχτηκε το δεύτερο γκολ. Εντός συνόρων δεν έχει επίσημα παιχνίδια στο πόδια της και αυτό είναι ένα θέμα, που πρέπει να λύσει άμεσα ο Ιταλός προπονητής Φράνκο Λέρντα. Το θετικό είναι ότι θα υποδεχθεί την Σέριφ χωρίς προβλήματα τραυματισμών.
Sheriff Tiraspol
Για ακόμα μία σεζόν η Σέριφ αποχαιρέτησε νωρίς τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Πριν από την έναρξη των αγώνων με τη Σαμπουρτάλο ήταν το ακλόνητο φαβορί για να περάσει στην επόμενη φάση, ωστόσο η πρόκριση ουσιαστικά χάθηκε μετά την ήττα «σοκ» 0-3 στον πρώτο αγώνα στο Τίρασπολ. Στη ρεβάνς της προηγούμενης βδομάδας «άγγιξε» το θαύμα όταν και ισοφάρισε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, ωστόσο στο 59’ δέχτηκε τη μείωση μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας και μέχρι τη λήξη δεν μπόρεσε να βρει το γκολ, που θα τη στείλει στον επόμενο γύρο. Έπαιξε καθοριστικό ρόλο και το γεγονός ότι στο τελευταίο εικοσάλεπτο έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του δεξιού μπακ Πάλσιτς. Στο πρωτάθλημα της Μολδαβίας είναι ήδη στο +11 από τη 2η Σφιντούλ έπειτα από 15 αγωνιστικές. Θα λείψει λόγω τιμωρίας ο μπακ Πάλσιτς (2/0, 0/0).
Δικαίως έχει γυρίσει σε φαβορί το διπλό τις τελευταίες ώρες. Η Σέριφ ποιοτικά είναι ένα επίπεδο πιο πάνω από την Παρτιζάνι, η οποία επιθετικά φαίνεται να αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα και παράλληλα δεν έχει επίσημα παιχνίδια εντός συνόρων. Παίζεται το διπλό στο DNB.