Piast Gliwice vs Riga FC ΟΥΕΦΑ Europa League Qualifying R2

Piast Gliwice
Η Πιάστ Γκλίβιτσε δεν τα κατάφερε στην πρώτη της συμμετοχή σε προκριματικά Champions League. Η πρωταθλήτρια Πολωνίας «αυτοκτόνησε» κόντρα στην Μπάτε Μπορίσοφ, αποκλείστηκε και «υποβιβάστηκε» στο Europa League. Μετά το 1-1 στη Λευκορωσία, είχε μικρό προβάδισμα στη ρεβάνς, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε. Παρότι ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε στο 21’, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να πετύχει κι άλλο για να κλειδώσει την πρόκριση. Στην επανάληψη, οι αντίπαλοι ανέβηκαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαθε «μπλακ άουτ», καθώς δέχθηκε δύο απανωτά γκολ. Το σαββατοκύριακο είχε πρεμιέρα στο εγχώριο πρωτάθλημα και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός με τη Λεχ Πόζναν. Σήμερα υποδέχεται την πρωταθλήτρια Λετονίας, Ρίγα και θέλει να πάρει ένα καθαρό σκορ για να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση. Νοκ άουτ είναι ο Ακίνο (Ε, 2/0, 1/0).
Riga FC
Η Ρίγα τα έδωσε όλα κόντρα στην Ντάνταλκ, αλλά στο τέλος στάθηκε άτυχη και δεν τα κατάφερε. Η πρωταθλήτρια Λετονίας έχασε στα πέναλτι από τους Ιρλανδούς, αποκλείστηκε από τα προκριματικά του Champions League και έτσι υποχώρησε στο Europa League. Στην Ιρλανδία, πάλεψε και έφυγε με το θετικό, αλλά πονηρό 0-0 και στον επαναληπτικό δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι. Το Σάββατο έπαιξε για το εγχώριο πρωτάθλημα και επικράτησε άνετα με 4-0 την Ντόγκαβπιλς, παραμένοντας στην κορυφή. Τώρα έχει και πάλι δύσκολο έργο κόντρα στην ανώτερη Πιάστ Γκλίβιτσε και θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη. Δεν έχει αναφερθεί κάποια απουσία.
Η Πιάστ Γκλίβιτσε δεν έχει μπει καλά στη νέα χρονιά και σήμερα κόντρα στη Ρίγα θέλει την πρώτη νίκη. Ποιοτικά είναι ανώτερη από τους Λετονούς κι αν εμφανιστεί σοβαρή θα πάρει καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση. Ο άσος είναι χαμηλά, αλλά αξίζει αν συνδυαστεί με γκολ.