Poland Ekstraklasa

19:00 Wisla Plock – Legia Warszawa
Η Πλοκ απογοήτευσε πλήρως κόντρα στη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 5-0. Με το αποτέλεσμα αυτό παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις επτά βαθμούς σε ισάριθμες αγωνιστικές. Στα του αγώνα, έκανε καταστροφικό πρώτο ημίχρονο και παρότι είχε την κατοχή, πλήρωσε τα κενά στην άμυνα και μέχρι την ανάπαυλα ήταν ήδη πίσω στο σκορ με 3-0. Στην επανάληψη είχε πολύ δύσκολο έργο, προσπάθησε μήπως και… ξαναμπεί στο ματς, αλλά δέχθηκε ακόμη δύο τέρματα και τελείωσε η ιστορία. Σήμερα παίζει κόντρα στη Λέγκια σε εξ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής και θα προσπαθήσει να φανεί ανταγωνιστική και παράλληλα να σπάσει την κακή παράδοση που έχει κόντρα στους πρωτευουσιάνους. Εξέτισε ο Ρασάκ (Μ, 6/0). Εκτός παραμένουν οι Ανγιέλσκι (Ε, 20/4, πέρυσι) και Ρζεζνίτσακ (Α, 4/0).
Μπορεί το τελικό 0-0 στην έδρα της Γιαγκελόνια να μην ικανοποιεί, αλλά έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, χαρακτηρίζεται θετικό αποτέλεσμα για τη Λέγκια Βαρσοβίας. Με τον βαθμό αυτόν έφτασε τους 14 και βρίσκεται στο -3 από την πρώτη Πογκόν, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε αρκετά καλά, αλλά έμεινε νωρίς με 10 παίκτες και τα πλάνα άλλαξαν. Στην επανάληψη θέλησε να διαφυλάξει το μηδέν, πιέστηκε αρκετά από την αντίπαλό της, αλλά άντεξε και κράτησε το αήττητο σερί. Τώρα πηγαίνει στην έδρα της Πλοκ και ο στόχος είναι ξεκάθαρος: νίκη για να ανέβει για πρώτη φορά φέτος στην κορυφή και να πιάσει την Πογκόν. Τιμωρημένος είναι ο Ρότσα (Α, 3/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Εκτός έχουν τεθεί οι Ομπράντοβιτς (Α.), Άγκρα (Μ, 1/0), Ρεμί (Α, 1/0) και Σανόγκο (Ε.).
Οι δύο ομάδες προέρχονται από απώλειες και θα ψάξουν την αντίδραση. Η Λέγκια είναι σαφώς ανώτερη από την Πλοκ, έχει μεγάλη ευκαιρία σήμερα να πατήσει κορυφή και δεν θα την αφήσει να πάει χαμένη. Διπλό που έχει αξία.