Poland Ekstraklasa

19:00 Piast Gliwice – Raków
Η Πιάστ Γκλίβιτσε έφυγε ξανά με άδεια χέρια από το γήπεδο, χάνοντας με 2-0 στην έδρα της Κρακόβια. Με τη δεύτερη σερί ήττα η πρωταθλήτρια έμεινε πίσω στη βαθμολογία και στο -6 από την πρώτη Πογκόν. Ο αγώνας στράβωσε από πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 11′ έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ριμάνιακ. Αυτό άλλαξε όλο το πλάνο και παράλληλα το έργο της δυσκόλεψε αρκετά. Στη συνέχεια πιέστηκε και λίγο πριν το ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Χουκ. Αυτό την επηρέασε και με την έναρξη της επανάληψης δέχθηκε και το δεύτερο και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Σήμερα παίζει με την νεοφώτιστη Ρακόφ και το τρίποντο είναι μονόδρομος για να μην μείνει κι άλλο πίσω. Τιμωρημένος είναι ο Ριμάνιακ (Μ, 7/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Παραμένουν εκτός οι Ακίνο (Ε, 1/0) και Τσερβίνσκι (Α, 3/0).
Πολύτιμη νίκη πανηγύρισε η Ρακόφ την προηγούμενη εβδομάδα. Η νεοφώτιστη κέρδισε 2-0 εντός την Άρκα Γκντίνια και πήρε σημαντική ανάσα στη βαθμολογία. Με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται στην 12η θέση. Ο αγώνας ήταν κρίσιμος και με βάσει την εικόνα άξιζε τη νίκη. Προηγήθηκε στο ημίωρο με τον Γιαχ και το τέρμα αυτό την ανέβασε ψυχολογικά. Στην επανάληψη, μπήκε και πάλι δυνατά, θα μπορούσε να τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι, αλλά εν τέλει το έκανε στο 80′ με τον πολύτιμο φορ Μπράουν. Τώρα έχει δύσκολο έξοδο στην έδρα της πρωταθλήτριας Πιάστ Γκλίβιτσε και θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη. Εκτός είναι οι Κασπερκίεβιτς (Α, 5/0) και Νιεβούλις (Α.).
Η Πιάστ Γκλίβιτσε προέρχεται από δύο σερί ήττες και σήμερα θέλει πάση θυσία τη νίκη για να παραμείνει σε επαφή με τις πρώτες θέσεις. Έχει την ποιότητα και την έδρα για να το κάνει, αρκεί να εμφανιστεί σοβαρή κόντρα στη νεοφώτιστη. Άσος.

21:30 Lech Poznan – Jagiellonia
Η Λεχ Πόζναν δεν τα κατάφερε στην έδρα της Λέχια Γκντανσκ και ηττήθηκε με 2-1. Με τη δεύτερη σερί ήττα παρέμεινε στους 11 βαθμούς και υποχώρησε στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος παρότι είχε την κατοχή πλήρωσε ακριβά τις αδράνειες στην άμυνα και μέχρι το 33′ πρόλαβε να δεχτεί δύο γκολ. Λίγο πριν την ανάπαυλα μείωσε με τον πολύ καλό φορ Γκίτγιαερ και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του ματς. Στην επανάληψη, μπήκε σαφώς καλύτερα, πίεσε πολύ, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Σήμερα κόντρα στη δυνατή Γιαγκελόνια παίζει με την πλάτη στον τοίχο και το τρίποντο είναι μονόδρομος. Η παράδοση τα τελευταία χρόνια δεν είναι υπέρ της, αλλά θα προσπαθήσει να την σπάσει. Τιμωρημένος είναι ο Τσρνομάρκοβιτς (Α, 8/0) που αποβλήθηκε με τη Λέχια.
Η Γιαγκελόνια έμεινε στο ισόπαλο 0-0 εντός με τη Λέγκια Βαρσοβίας και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή. Με τον βαθμό αυτόν, η ομάδα του Μαμρότ διατήρησε το αήττητο σερί και βρίσκεται στο -2 από την πρώτη Πογκόν. Το αποτέλεσμα κόντρα στους πρωτευουσιάνους δεν είναι κακό, αλλά έτσι όπως πήγε ο αγώνας θα μπορούσε να πετύχει πολλά περισσότερα. Το ματς ήταν ισορροπημένο, ωστόσο στο 35′ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Στην επανάληψη, πίεσε με τον παίκτη παραπάνω, αλλά ήταν επιπόλαια στην τελική προσπάθεια. Τώρα πάει στο Πόζναν για να παίξει με τη Λεχ και θα προσπαθήσει να διατηρήσει την πολύ καλή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο και να φύγει με το διπλό. Αμφίβολος είναι ο Μπόντβαρσον (Α, 2/0).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να έχουν υψηλούς στόχους στη σεζόν. Η Λεχ Πόζναν προέρχεται από άσχημο σερί και έχει την ανάγκη των βαθμών. Από την άλλη, η Γιαγκελόνια βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και μέχρι στιγμής δεν χάνει εύκολα. Η παράδοση δείχνει διπλό, αλλά η Λεχ κάποια στιγμή θα αντιδράσει. Περιμένουμε ανοιχτό ματς με γκολ. Over 2.5.