Poland Ekstraklasa

16:00 ŁKS Łódź – Arka Gdynia
Η Λοτζ έχασε ξανά, αυτή τη φορά με 1-0 στην έδρα της Πογκόν και συμπλήρωσε έξι σερί ήττες στο πρωτάθλημα. Έτσι λοιπόν, παρέμεινε στην τελευταία θέση, έχοντας μόλις 4 βαθμούς σε οκτώ αγωνιστικές. Στα του αγώνα, ήξερε εξαρχής ότι θα είχε δύσκολο έργο κόντρα στην καλή φέτος Πογκόν, αλλά το πάλεψε όσο μπορούσε. Παρότι πιέστηκε καθ’όλη τη διάρκεια του ματς και πήγε στην ανάπαυλα με το 0-0, στην επανάληψη δέχθηκε γκολ με απευθείας φάουλ και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Το σημερινό ματς είναι κρίσιμο κόντρα στην επίσης απογοητευτική Άρκα Γκντίνια και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να πάρει ανάσα και να σταματήσει τον κατήφορο. Εκτός παραμένει ο αρχηγός κίπερ Κόλμπα (7/0), που περιμένει να εξεταστεί και στο 2ο δείγμα ντόπινγκ (στο 1ο είχε βρεθεί θετικός) και οι Ραντιόνοφ (Ε.), Κλίμτσακ (Α, 3/0) και Σεκούλσκι (Ε, 6/4).
Η Άρκα Γκντίνια δεν μπόρεσε να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα και την προηγούμενη εβδομάδα έχασε 2-0 στην έδρα της Ρακόφ. Με την πέμπτη ήττα στη σεζόν παρέμεινε στους πέντε βαθμούς και στην προτελευταία θέση. Όσον αφορά στο ματς με την νεοφώτιστη, ήταν κομβικό, αλλά παρουσίασε ξανά τα θέματα που έχει ιδιαίτερα μακριά από την έδρα της. Έμεινε πίσω στο σκορ στο ημίωρο και παρότι προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, στο 80′ δέχθηκε και το δεύτερο και κλείδωσε την ήττα. Τώρα παίζει και πάλι εκτός, με την άλλη νεοφώτιστη και σε περίπτωση ήττας θα υποχωρήσει στην τελευταία θέση και πιθανόν να υπάρξουν εξελίξεις στη τεχνική ηγεσία. Νοκ άουτ είναι οι Βινίσιους (Μ.), Άντονικ (Μ, 6/0), Κοπτσίνσκι (Μ.) και Μλίνσκι (Μ, 7/0).
Μέχρι στιγμής είναι οι χειρότερες ομάδες στην κατηγορία κι αν συνεχίσουν έτσι, δύσκολα θα αποφύγουν στο τέλος το μοιραίο. Η Λοτζ τρέχει αρνητικό σερί ηττών, παίζει στην έδρα της και έχει ένα προβάδισμα, ωστόσο δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Όπως φυσικά και η Άρκα Γκντίνια. Περιμένουμε σκληρό και κλειστό ματς. Under 2.5.

18:30 Lechia Gdansk – Korona Kielce
Πρώτη νίκη μπροστά στον κόσμο της για την Λέχια Γκντανσκ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Λεχ Πόζναν. Με το δεύτερο σερί τρίποντο έφτασε τους 13 βαθμούς και παρέμεινε σε επαφή με τις πρώτες θέσεις. Στα του αγώνα, ξεκίνησε δυνατά και παρόλο που δεν είχε την κατοχή, ήταν άκρως αποτελεσματική και μέχρι το 33′ είχε προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τους Πέτσκο και Ναλέπα. Λίγο πριν το ημίχρονο δέχθηκε τη μείωση του σκορ, αλλά στην επανάληψη άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε τη νίκη. Σήμερα παίζει και πάλι εντός, αυτή τη φορά κόντρα στην κακή Κορόνα Κίελτσε και έχει την ευκαιρία να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Εκτός παραμένει ο Αράκ (Μ.) και αμφίβολος ο Βίκρι (Μ, 1/0). Ανανέωσε ο τεχνικός της ομάδας, Στοκόβιετς μέχρι το 2022.
Η Κορόνα Κιέλτσε με υπηρεσιακό στον πάγκο κατάφερε να σταματήσει το σερί ηττών, φέρνοντας ισοπαλία 1-1 εντός με τη Βίσλα Κρακοβίας. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις πέντε βαθμούς. Την περασμένη Δευτέρα ανακοινώθηκε ο νέος προπονητής κι αυτός είναι ο 50χρονος, Μίροσλαβ Σμίλα. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε πολύ δυνατά και από τα πρώτα λεπτά δημιούργησε ευκαιρίες. Ωστόσο, κόντρα στη ροή έμεινε πίσω στο σκορ στο 38′. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, καθώς ισοφάρισε στο 47′ με τον Πατσίντα, αλλά παρότι είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν μπόρεσε να πετύχει το νικητήριο τέρμα. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Λέχια και θα προσπαθήσει στο ντεμπούτο του νέου τεχνικού να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Δεν αναφέρεται κάποια απουσία.
Η Λέχια φαίνεται ότι βρίσκει σιγά σιγά ρυθμό και είναι σε καλό φεγγάρι. Σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην Κορόνα Κίελτσε και εύκολα η δύσκολα θα επικρατήσει. Οι φιλοξενούμενοι θα εμφανιστούν με νέο προπονητή, αλλά τα προβλήματα δεν λύνονται σε λίγες μέρες. Άσος.

21:00 Śląsk Wrocław – Zaglebie Lubin
Η Σλασκ «κόλλησε» στο 0-0 στην έδρα της Γκόρνικ και για τρίτη σερί αγωνιστική φεύγει με έναν βαθμό από το γήπεδο. Με το αποτέλεσμα αυτό διατήρησε το αήττητο σερί, αλλά έπεσε από την κορυφή, μετά τη νίκη της Πογκόν. Στα του αγώνα, η «λευκή» ισοπαλία την αδικεί πολύ με βάσει την εικόνα και τις φάσεις, αλλά πλήρωσε ακριβά την αστοχία της. Συνολικά δημιούργησε 15 ευκαιρίες για γκολ και έμεινε στο μηδέν. Αμυντικά δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, αλλά έφυγε δυσαρεστημένη από το ματς. Σήμερα παίζει γειτονικό ντέρμπι με τη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και θα προσπαθήσει να επανέλθει στις νίκες και να διατηρήσει το πολύ καλό σερί που τρέχει, όταν υποδέχεται αυτόν τον αντίπαλο. Αμφίβολος είναι ο Ραντέντσκι (Μ, 31/5, πέρυσι).
Η φυγή του προπονητή Φαν Ντάελ έκανε καλό στην Ζαγκλέμπιε και την προηγούμενη αγωνιστική συνέτριψε με 5-0 εντός την Βίσλα Πλοκ. Με το τρίποντο αυτό έφτασε τους οκτώ βαθμούς, αλλά παραμένει χαμηλά. Τη Δευτέρα η διοίκηση ανακοίνωσε τον νέο τεχνικό κι αυτός είναι ο Σλοβάκος, Μάρτιν Σεβέλα. Όσον αφορά στο τελευταίο ματς, ήταν εντυπωσιακή, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Στο διάστημα αυτό, σκόραρε τρεις φορές από το 14′ μέχρι το 44′ και στην επανάληψη πέτυχε άλλα δύο. Τώρα πάει στην έδρα της Σλασκ και με τον νέο προπονητή θα προσπαθήσει να σπάσει το αήττητο της αντιπάλου και να πανηγυρίσει σε αυτό το γήπεδο μετά το 2016. Δεν αναφέρεται κάποια απουσία.
Η Σλασκ απέδειξε ξανά ότι είναι δυνατή φέτος και αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να κερδίσει την προηγούμενη αγωνιστική. Κόντρα στη γειτονική Ζαγκλέμπιε Λούμπιν έχει τον πρώτο λόγο κι αν δεν είναι επιπόλαια στη τελική προσπάθεια θα πάρει το τρίποντο. Πάμε με την έδρα και την παράδοση. Άσος.