Poland Ekstraklasa

13:30 Wisla Plock – Wisla Krakow
Μεγάλη νίκη πανηγύρισε την Τετάρτη η Βίσλα Πλοκ, κερδίζοντας με 1-0 εντός την Λέγκια Βαρσοβίας. Με το τρίποντο αυτό πήρε σημαντική ανάσα στη βαθμολογία, φτάνοντας τους δέκα βαθμούς. Στα του αγώνα, ήταν το αουτσάιντερ, αλλά πάλεψε πολύ. Στο πρώτο μέρος κινδύνεψε σε 2-3 στιγμές, αλλά λίγο πριν την ανάπαυλα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντίπαλου κίπερ και άνοιξε το σκορ με τον Κούσβικ. Στην επανάληψη, μπήκε με στόχο να διαφυλάξει το σκορ, έκλεισε τους διαδρόμους και εν τέλει κράτησε το μηδέν και το τρίποντο. Σήμερα υποδέχεται τη Βίσλα Κρακοβίας και θα προσπαθήσει να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο δεν έχει νικήσει ποτέ εντός και θέλει να σπάσει την κάκιστη παράδοση. Εκτός είναι ο Ανγιέλσκι (Ε, 20/4, πέρυσι).
Η Βίσλα Κρακοβίας δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις νίκες και την προηγούμενη εβδομάδα έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Κορόνα Κίελτσε. Με το αποτέλεσμα αυτό έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, δεν ξεκίνησε καλά, πιέστηκε και στο ημίωρο έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ωστόσο, κόντρα στη ροή άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Μπρόζεκ. Στην επανάληψη, θέλησε να κρατήσει το μηδέν, αλλά δύο λεπτά μετά δέχθηκε την ισοφάριση. Μέχρι το τέλος πέρασε δύσκολες στιγμές, αλλά με τύχη και ικανότητα κράτησε το «Χ». Τώρα παίζει στην έδρα της Βίσλα Πλοκ και ο στόχος είναι να φύγει με βαθμούς και να διατηρήσει την σούπερ παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο. Τιμωρημένος είναι ο Μπογκούσκι (Ε, 7/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Νοκ άουτ είναι ο Μπούρλιγκα (Α.) και αμφίβολος ο Μπλατσικόφσκι (Μ, 4/0).
Αμφότερες βρίσκονται σε καλή κατάσταση και θέλουν να συνεχίσουν την ανοδική πορεία. Η Πλοκ προέρχεται από μεγάλη και σημαντική νίκη κόντρα στη Λέγκια, αλλά σπατάλησε πολλή ενέργεια. Αυτό μπορεί να το εκμεταλλευτεί η Βίσλα Κρακοβίας και να φύγει με τη νίκη από ένα γήπεδο που δεν έχει ήττα! Διπλό.

16:00 Pogoń Szczecin – Gornik Zabrze
Η Πογκόν δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κέρδισε με 1-0 εντός τη Λοτζ. Με την 5η νίκη στη σεζόν και ανέβηκε στην κορυφή, έχοντας 17 βαθμούς. Στα του αγώνα, από το ξεκίνημα είχε τα ηνία και τις φάσεις, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Στην επανάληψη, αύξησε κατά πολύ την πίεση της στην αντίπαλη άμυνα και εν τέλει δικαιώθηκε στο 65′, με τον Μπούκσα να ανοίγει το σκορ με ωραίο φάουλ. Μέχρι τη λήξη δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κράτησε το τρίποντο. Σήμερα παίζει και πάλι εντός κόντρα στην Γκόρνικ και θα προσπαθήσει να συνεχίσει με νίκες για να παραμείνει μόνη πρώτη. Νοκ άουτ είναι οι Νιούνες (Α, 7/0), Ντρίγκας (Μ, 2/0) και Μάλεκ (Α.).
Η Γκόρνικ είχε δύσκολο ματς κόντρα στην αήττητη Σλασκ και έμεινε στο ισόπαλο 0-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη από τις 25/8, φτάνοντας τους 11 βαθμούς. Όσον αφορά στο παιχνίδι, θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που έφυγε με το «Χ». Από τα πρώτα λεπτά προσπαθούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων, αλλά χωρίς επιτυχία. Δέχθηκε πολλές φάσεις και από τύχη δεν δέχθηκε τέρμα. Τώρα έχει και πάλι δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην Πογκόν κι θα πρέπει να βελτιωθεί αισθητά, αν θέλει να φύγει με αποτέλεσμα. Φέτος, μακριά από την έδρα της τρέχει σερί ηττών και θα προσπαθήσει να το σπάσει. Εκτός είναι οι Μπάουζα (Μ, 1/0) και Ριτσκόφσκι (Μ.).
Η Πογκόν δεν πείθει στο 100%, αλλά με στήριγμα τη σκληρή άμυνα προχωράει με νίκες. Σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην κακή εκτός Γκόρνικ κι αν βρει λύσεις στην επίθεση θα πάρει εύκολα το τρίποντο. Άσος.

18:30 Cracovia – Legia Warszawa
Η Κρακόβια κέρδισε 2-0 εντός την πρωταθλήτρια Πιάστ Γκλίβιτσε και συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Με το νέο τρίποντο έφτασε τους 16 βαθμούς και βρίσκεται μια «ανάσα» από την κορυφή. Στα του αγώνα, ξεκίνησε καλά, αλλά πολύ γρήγορα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της. Στη συνέχεια πίεσε και στο 42′ άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ. Στην επανάληψη, μπήκε το ίδιο καλά και δύο λεπτά μετά έβαλε και το δεύτερο με τον Ρακότσκι και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Σήμερα υποδέχεται τη Λέγκια Βαρσοβίας και θα προσπαθήσει να συνεχίσει ανάλογα. Το ματς θα είναι δεδομένα δύσκολο, αλλά έχει έδρα και ψυχολογία. Νοκ άουτ είναι οι Πικ (Μ, 2/0), Ρούμπιο (Ε, 2/1) και Φαν Άμερσφουρτ (Μ, 7/2).
Η Λέγκια Βαρσοβίας βρήκε… τοίχο κόντρα στη Βίσλα Πλοκ και ηττήθηκε με 1-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή και παράλληλα έμεινε πίσω στην βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, με βάσει την εικόνα και τις φάσεις, η ήττα την αδικεί σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο, πλήρωσε ακριβά την αστοχία της. Στο πρώτο μέρος μπήκε καλά, αλλά λίγο πριν το ημίχρονο και κόντρα στη ροή έμεινε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο 45λεπτο, προσπάθησε για την ανατροπή, πίεσε πολύ, ωστόσο έφυγε με άδεια χέρια. Τώρα έχει δύσκολο έξοδο στην έδρα της φορμαρισμένης Κρακόβια, αλλά το διπλό είναι μονόδρομος. Σε αυτό το γήπεδο έχει σούπερ παράδοση τα τελευταία χρόνια και θέλει να τη διατηρήσει. Εκτός έχουν τεθεί οι Άγκρα (Μ, 1/0), Ρεμί (Α, 1/0), Κοστόρτζ (Μ.) και Σανόγκο (Ε.).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να έχουν υψηλούς στόχους. Η Κρακόβια βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, τρέχει νικηφόρο σερί, αλλά σήμερα κόντρα στη Λέγκια θα έχει δύσκολο έργο. Αμφίρροπο ματς και όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά. Περιμένουμε γκολ εκατέρωθεν, οπότε το G/G έχει αξία.