Poland Ekstraklasa

21:30 Korona Kielce – Śląsk Wrocław
Η Κορόνα Κίελτσε είχε δύσκολο παιχνίδι στην έδρα της Λέχια Γκντανσκ και ηττήθηκε με 2-0. Με το αποτέλεσμα αυτό συνέχισε το άσχημο σερί (μοναδική νίκη στην πρεμιέρα στις 20/7) και παρέμεινε προτελευταία, έχοντας μόλις πέντε βαθμούς. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά ανταγωνιστική, αλλά στο 36′ έμεινε πίσω στο σκορ. Το τέρμα αυτό την επηρέασε αρκετά και στην επανάληψη δέχθηκε νωρίς και το δεύτερο και ουσιαστικά κλείδωσε την ήττα. Μεσοβδόμαδα, έχασε με 1-0 εντός από τη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και αποκλείστηκε από το Κύπελλο. Σήμερα υποδέχεται την αήττητη Σλασκ και θέλει πάση θυσία βαθμούς για να ανασάνει, ωστόσο θα πρέπει να βελτιώσει πολλά στο παιχνίδι της. Χάνει το ματς ο Γκνιάτιτς (Μ, 7/0) λόγω καρτών. Νοκ άουτ είναι οι Ζουμπρόφσκι (Μ, 7/1) και Γκαρντάφσκι (Α, 9/0).
Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Σλασκ αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 εντός με την Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και για τέταρτο σερί παιχνίδι φεύγει με έναν βαθμό από το γήπεδο. Με το αποτέλεσμα αυτό, διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στο -1 από την πρώτη Πογκόν. Όσον αφορά στο ματς, το πρώτο 45λεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με το 2-2 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, η Σλασκ μπήκε καλύτερα, αλλά πλήρωσε δύο αδράνειες στην άμυνα και στο 68′ έμεινε πίσω στο σκορ. Στα εναπομείναντα λεπτά, πίεσε πολύ και δικαιώθηκε, ισοφαρίζοντας λίγο πριν το τέλος. Την Τρίτη ηττήθηκε με 2-0 από την κατώτερη Βίντζεβ Λοτζ και αποκλείστηκε νωρίς από το Κύπελλο. Τώρα πάει στο Κίελτσε και θα προσπαθήσει να φύγει με το διπλό και θα περιμένει τυχόν απώλεια της Πογκόν για να ανέβει μόνη στην κορυφή. Εκτός είναι ο Ραντέντσκι (Μ.) και αμφίβολος ο Ματσίνσκι (Μ, 6/0).
Η Κορόνα Κίελτσε απογοητεύει κάθε εβδομάδα και δεν δείχνει ικανή να δημιουργήσει προβλήματα στην ανεβασμένη φέτος, Σλασκ. Οι φιλοξενούμενοι, μπορούν να εκμεταλλετούν την κακή κατάσταση της αντιπάλου και να περάσουν με νίκη. Έχει αξία το διπλό σε αυτές τις αποδόσεις