Poland Ekstraklasa

16:00 Raków – Wisla Plock
Η Ρακόφ έχασε δύσκολα με 2-1 στην έδρα της πρωταθλήτριας Πιάστ Γκλίβιτσε και γνώρισε την έκτη ήττα στη σεζόν. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε χαμηλά, έχοντας εννιά βαθμούς. Στα του αγώνα, ξεκίνησε ιδανικά, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5′ με τον Μπράουν. Στη συνέχεια, πιέστηκε από την αντίπαλο και σε κάποιες στιγμές στάθηκε τυχερή. Στην επανάληψη, θα μπορούσε να βάλει κι άλλο, ωστόσο ήταν επιπόλαια στη τελική προσπάθεια. Στο 78′ έμεινε με δέκα παίκτες, οι αντίπαλοι ισοφάρισαν με πέναλτι και δύο λεπτά μετά δέχθηκε την ολική ανατροπή. Την Τετάρτη κέρδισε με 1-0 εκτός την Τσοϊνίτσε και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Σήμερα υποδέχεται στο ουδέτερο Μπελτσάτοφ την ανεβασμένη Πλοκ και θα προσπαθήσει να επανέλθει στις επιτυχίες. Τιμωρημένος είναι ο Σαπάλα (Μ, 9/1) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Νοκ άουτ είναι οι Κασπερκίεβιτς (Α, 5/0) και Νιεβούλις (Α.).
Η Βίσλα Πλοκ κέρδισε 2-1 εντός την Βίσλα Κρακοβίας και συμπλήρωσε δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Με το νέο τρίποντο έφτασε τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς με τον Φούρμαν, αλλά στη συνέχεια πιέστηκε πολύ και στο ημίωρο δέχθηκε την ισοφάριση. Στην επανάληψη, μπήκε σαφώς καλύτερα, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και στο 76′ πέτυχε το νικητήριο τέρμα. Μεσοβδόμαδα πέρασε με 1-0 από την έδρα της αδύναμης Τσέμικ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου. Τώρα πάει στην ουδέτερη έδρα της Ρακόφ και ο στόχος είναι να συνεχίσει το σερί και την ανοδική πορεία. Αμφίβολος είναι ο Άνταμτσικ (Μ.).
Η Ρακόφ έκανε καλή εμφάνιση κόντρα στην πρωταθλήτρια Πιάστ, αλλά έφυγε με άδεια χέρια. Σήμερα θα ψάξει την αντίδραση, ωστόσο το έργο της δεν θα είναι εύκολο κόντρα στην ανεβασμένη Βίσλα Πλοκ. Αμφίρροπο ματς και όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά. Αμφότερες είναι ικανές στο σκοράρισμα, οπότε το G/G είναι μια καλή επιλογή.

18:30 Legia Warszawa – Lechia Gdansk
Η Λέγκια Βαρσοβίας προέρχεται από σημαντική νίκη (2-1) στην έδρα της Κρακόβια. Με το διπλό αυτό έφτασε τους 17 βαθμούς και βρίσκεται σε επαφή με την κορυφή. Από τα πρώτα λεπτά έδειξε τις προθέσεις της και άμεσα πήρε τα ηνία του αγώνα. Στο 33′ προηγήθηκε με πέναλτι του Νιεζγκόντα και δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης πέτυχε και το δεύτερο με τον Γκβίλια. Στη συνέχεια, χαλάρωσε, οι αντίπαλοι μείωσαν, αλλά εν τέλει κατάφερε να φύγει με το τρίποντο. Μεσοβδόμαδα, κέρδισε 2-0 εκτός την Πούσζτζα και προκρίθηκε στο 2ο γύρο του Κυπέλλου. Σήμερα παίζει κόντρα στη Λέχια Γκντανσκ και θα προσπαθήσει να συνεχίσει το νικηφόρο σερί που τρέχει μπροστά στον κόσμο της. Εκτός παραμένουν οι οι Άγκρα (Μ, 1/0), Ρεμί (Α, 1/0) και Σανόγκο (Ε.).
Η Λέχια Γκντασκ συνέχισε το θετικό σερί και την προηγούμενη εβδομάδα επικράτησε με 2-0 εντός την Κορόνα Κίελτσε. Με το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο, ανέβηκε στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας, έχοντας 16 βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε δυνατά, πίεσε την αντίπαλη άμυνα και άνοιξε το σκορ στο 36′ με τον Γκάγιος. Το προβάδισμα την απελευθέρωσε και νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο έβαλε και το δεύτερο και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Την Τρίτη αγχώθηκε, αλλά εν τέλει κέρδισε με 3-2 εκτός την αδύναμη Γκριφ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Λέγκια, είναι το αουτσάιντερ, αλλά υπάρχει πίστη για αποφυγή της ήττας. Τελευταία φορά που χαμογέλασε στην πρωτεύουσα ήταν το 2013 και θα προσπαθήσει να σπάσει την κακή παράδοση. Νοκ άουτ είναι οι Αράκ (Μ.) και Μαλόκα (Α, 3/0).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση στην πρωτεύουσα, με τις δύο ομάδες να είναι δυνατές και να έχουν υψηλούς στόχους στη σεζόν. Η Λέγκια λόγω έδρας και παράδοσης έχει τον πρώτο λόγο, αλλά η Λέχια Γκντανσκ αν υποτιμηθεί είναι ικανή για τη «ζημιά». Ωστόσο, θα δώσουμε ψήφο εμπιστοσύνης στους γηπεδούχους. Αξίζει να συνδυαστεί με γκολ o άσος για μεγαλύτερη απόδοση.

21:00 Gornik Zabrze – Lech Poznan
Η Γκόρνικ έφυγε αλώβητη από την έδρα της Πογκόν, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη από τις 25/8 και βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, έχοντας 12 βαθμούς. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος δεν ήταν καλή, πιέστηκε πολύ και στο 24′ έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, η απόδοσή της άλλαξε προς το καλύτερο, δημιούργησε ευκαιρίες και δικαιώθηκε, ισοφαρίζοντας στο 73′ με τυχερό γκολ του Ανγκούλο. Την περασμένη Τετάρτη ήταν εντυπωσιακή και συνέτριψε με 6-0 την αδύναμη Σρόντα για το Κύπελλο. Σήμερα υποδέχεται την ντεφορμέ Λεχ Πόζναν και ο στόχος είναι να επιστρέψει στις νίκες και παράλληλα να διατηρήσει το αήττητο σερί που έχει φέτος μπροστά στο κοινό της. Παραμένουν νοκ άουτ οι Μπάουζα (Μ, 1/0) και Ριτσκόφσκι (Μ.).
Η Λεχ Πόζναν δεν μπόρεσε να κερδίσει εντός τη Γιαγκελόνια και ήρθε ισόπαλη 1-1. Με αυτό το «Χ», έμεινε αρκετά πίσω από τις πρώτες θέσεις. Όσον αφορά στο ματς, δεν ξεκίνησε καλά και στο 22′ οι αντίπαλοι προηγήθηκαν. Το τέρμα την αφύπνισε, πήρε την κατοχή και στο 39′ ισοφάρισε με πέναλτι. Στην επανάληψη, θέλησε να πετύχει και το δεύτερο για να πάρει το ματς, αλλά ήταν άστοχη στη τελική προσπάθεια. Μεσοβδόμαδα, πέρασε με 2-0 από την έδρα της Κρόμπρι και προκρίθηκε άνετα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Τώρα φιλοξενείται από την Γκόρνικ και θέλει πάση θυσία βαθμούς για να σταματήσει το κακό σερί. Χάνει το ματς ο Ζόζβιακ (Μ, 9/1) που συμπλήρωσε κάρτες. Στα αγωνιστικά, εκτός είναι ο Τόμτσικ (Ε, 9/3).
Η Γκόρνικ κατάφερε να φύγει αλώβητη από τα ματς με Σλασκ και Πογκόν και σήμερα είναι ικανή να εκμεταλλευτεί τη δυνατή της έδρα και να πάρει τη νίκη. Η Λεχ Πόζναν δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και δύσκολα θα τα καταφέρει απόψε. Έχει αξία ο άσος.