Poland Ekstraklasa

13:30 Arka Gdynia – Piast Gliwice
Πολύτιμη και μεγάλη νίκη πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα η Άρκα Γκντίνια, η οποία επικράτησε με 4-1 στην έδρα της Λοτζ. Με το διπλό αυτό ανέβηκε στους οκτώ βαθμούς και ξεκόλλησε από τα χαμηλά. Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, αλλά η Άρκα ήταν άκρως αποτελεσματική, σκοράροντας δύο γκολ με τον Γεωργιανό, Σκιρτλάντζε. Στην επανάληψη, δέχθηκε νωρίς τη μείωση του σκορ, ωστόσο δεν πανικοβλήθηκε και πέτυχε άλλα δύο. Μεσοβδόμαδα, έχασε με 1-0 από την κατώτερη Όντρα Όπολε και αποκλείστηκε από το Κύπελλο. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην πρωταθλήτρια, αλλά θα προσπαθήσει να συνεχίσει την ανοδική πορεία και παράλληλα, να σπάσει την κακή παράδοση που έχει όταν υποδέχεται την Πιάστ. Νοκ άουτ είναι οι Αραούχο (Α.), Νάντο (Μ, 1/0) και Σαμανές.
Η Πιάστ Γκλίβιτσε κέρδισε δύσκολα 2-1 εντός την νεοφώτιστη Ρακόφ και επέστρεψε τις επιτυχίες, μετά από δύο σερί ήττες. Με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 14 βαθμούς και πλησίασε τις πρώτες θέσεις. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε νωθρά και το πλήρωσε, μένοντας πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Στη συνέχεια προσπάθησε να συνέλθει, πίεσε αρκετά, αλλά λίγο έλειψε να δεχτεί και δεύτερο. Στο 78′ έγινε η φάση του αγώνα, με την Πιάστ να αποκτά αριθμητικό πλεονέκτημα και στο ίδιο λεπτό να ισοφαρίζει με πέναλτι. Δύο λεπτά μετά, έκανε την ολική ανατροπή με αυτογκόλ. Για το Κύπελλο, κέρδισε 5-1 εκτός την αδύναμη Ούνια και πέρασε στον επόμενο γύρο. Τώρα ανεβαίνει στη Βορρά και ο στόχος είναι να φύγει από την έδρα της Άρκα με το διπλό, διατηρώντας τη θετική παράδοση. Εκτός είναι οι Ακίνο (Ε, 1/0) και Τσερβίνσκι (Α, 3/0).
Οι δύο ομάδες προέρχονται από νίκες στο πρωτάθλημα και θα μπουν με ανεβασμένη ψυχολογία. Η Άρκα δείχνει σιγά σιγά να ανεβαίνει, αλλά σήμερα έχει δύσκολο έργο κόντρα στην ανώτερη Πιάστ Γκλίβιτσε. Προβάδισμα στο διπλό.

16:00 Jagiellonia – Pogoń Szczecin
Η Γιαγκελόνια αναδείχθηκε 1-1 στην έδρα της Λεχ Πόζναν και συμπλήρωσε δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 16 βαθμούς και παρέμεινε σταθερά στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί στο 22′ με τον Κλιμάλα. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, αφού πιέστηκε και λίγο πριν το ημίχρονο δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι. Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, οι φάσεις ήταν λιγοστές και έτσι έμεινε το 1-1. Την Τετάρτη έχασε με 4-2 στην έδρα της Κρακόβια και αποκλείστηκε πρόωρα από το Κύπελλο. Σήμερα παίζει με τη δυνατή φέτος Πογκόν και έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη. Αμφίβολος είναι ο Άρσενιτς (Α, 9/0).
Η Πογκόν στραβοπάτησε ξανά μπροστά στον κόσμο της και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 κόντρα στην Γκόρνικ. Παρά την απώλεια, παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή, έχοντας 18 βαθμούς σε εννιά αγωνιστικές. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, αλλά πλήρωσε την αστοχία της. Στο πρώτο μέρος ξεκίνησε ιδανικά και κατάφερε να προηγηθεί με τον Ματίνια, ωστόσο στη συνέχεια δεν κλείδωσε το ματς και τιμωρήθηκε. Στο 73′ σε φάση διαρκείας και μετά από κακό διώξιμο στην άμυνα δέχθηκε την ισοφάριση. Για το Κύπελλο κέρδισε 1-0 στην έδρα της Ρζεσζόου και πέρασε στην επόμενη φάση. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Γιαγκελόνια και θα προσπαθήσει να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα για να σπάσει την κάκιστη παράδοση που έχει τα τελευταία χρόνια σε αυτό το γήπεδο. Νοκ άουτ είναι οι Νιούνες (Α, 7/0), Στεκ (Α, 4/0), Ντρίγκας (Μ, 2/0) και Μάλεκ (Α.).
Αμφότερες κάνουν καλό πρωτάθλημα μέχρι στιγμής και δίκαια βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία. Η Γιαγκελόνια έχει ένα προβάδισμα λόγω έδρας, αλλά η Πογκόν φέτος δεν χάνει εύκολα. Ικανές και οι δύο στο σκοράρισμα, οπότε το over 2.5 έχει αξία.

18:30 Wisla Krakow – Cracovia
Η Βίσλα Κρακοβίας έχασε στην έδρα της Βίσλα Πλοκ με 2-1 και γνώρισε την 4η ήττα στη σεζόν. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 11 βαθμούς και έμεινε χαμηλά. Στα του αγώνα, μπήκε νωθρά και μόλις στο 16′ έμεινε πίσω στο σκορ. Το τέρμα των αντιπάλων την αφύπνισε και στη συνέχεια πήρε τα ηνία. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο ημίωρο με τον Μπρόζεκ και μέχρι το ημίχρονο θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο, αλλά ήταν άστοχη. Στην επανάληψη, δεν είχε καλή απόδοση, πιέστηκε και στο 76′ δέχθηκε το καταδικαστικό τέρμα. Μετά από αυτήν την ήττα, έχασε και στο Κύπελλο από την άσημη Στάργκαρντ, αποκλείστηκε από το θεσμό και το κλίμα δεν είναι και το καλύτερο δυνατό. Σήμερα παίζει ντέρμπι πόλης με την Κρακόβια και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ανέβει η ψυχολογία. Με αρνητικό αποτέλεσμα ίσως υπάρξουν εξελίξεις. Νοκ άουτ είναι οι Μπούρλιγκα (Α.) και Μπούκσα (Ε, 4/1).
Η Κρακόβια δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λέγκια Βαρσοβίας και έχασε 2-1 εντός. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 16 βαθμούς και βρίσκεται μέσα στην πρώτη εξάδα. Όσον αφορά στο ματς, από τα πρώτα λεπτά προσπαθήσει να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων, αλλά χωρίς επιτυχία. Στο 33′ έμεινε πίσω στο σκορ με πέναλτι και στο 47′ δέχθηκε και το δεύτερο και το έργο της δυσκόλεψε πολύ. Στα μέσα της επανάληψης μείωσε και παρότι πίεσε για την ισοφάριση δεν τα κατάφερε. Μεσοβδόμαδα, κέρδισε 4-2 εντός την Γιαγκελόνια και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Τώρα πάει στην έδρα της μισητής Βίσλα και θα προσπαθήσει να φύγει με το διπλό για να βυθίσει ακόμα πιο πολύ την αιώνια αντίπαλο. Νοκ άουτ είναι οι Πικ (Μ, 2/0), Ρούμπιο (Ε, 2/1) και Ντάντκοβιτς (Α, 4/0).
Ντέρμπι πόλης, με τις δύο ομάδες να διαγράφουν αντίθετη πορεία στο πρωτάθλημα. Η Βίσλα προέρχεται από αρνητικό σερί και αποκλεισμό από το Κύπελλο και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ξεπεράσει την κρίση. Σήμερα είναι μια καλή ευκαιρία, αλλά η Κρακόβια βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και έχει καλό σύνολο. Περιμένουμε κλειστό ματς και λίγα γκολ. Under 2.5.