Poland Ekstraklasa

19:00 Zaglebie Lubin – ŁKS Łódź
Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 στην έδρα της Σλασκ. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε χαμηλά, έχοντας εννιά βαθμούς. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά ανταγωνιστική και παρότι έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα με το 2-2. Στην επανάληψη, «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις και στο 68′ πήρε προβάδισμα. Ωστόσο, μέχρι το τέλος πιέστηκε πολύ και λίγο πριν το τέλος δέχθηκε την ισοφάριση. Μεσοβδόμαδα, πέρασε με 1-0 από την έδρα της Κορόνα Κίελτσε και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Σήμερα υποδέχεται την απογοητευτική Λοτζ και έχει την ευκαιρία να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Δεν αναφέρεται κάποια απουσία.
Η Λοτζ απογοήτευσε ξανά και την προηγούμενη εβδομάδα έχασε με 4-1 εντός από την Άρκα Γκντίνια. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε επτά συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και παρέμεινε μόνη στην τελευταία θέση. Όσον αφορά στο ματς, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά και μέχρι το ημίχρονο ήταν ήδη πίσω με 2-0. Στο δεύτερο 45λεπτο, κατάφερε να μειώσει νωρίς και ξαναμπήκε στο ματς, αλλά στη συνέχεια πλήρωσε ξανά τις αδράνειες στην άμυνα και δέχθηκε άλλα δύο. Την Πέμπτη κέρδισε 3-0 εκτός την Ζαγκλέμπιε Σοσνόβιεκ και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν, αλλά τα περιθώρια έχουν στενέψει και θέλει πάση θυσία βαθμούς. Νοκ άουτ είναι οι Ραντιόνοφ (Ε.), Κλίμτσακ (Α, 3/0), Σεκούλσκι (Ε, 6/4) και Κόλπμα (Τ, 7/0).
Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι το τελευταίο διάστημα και είναι ικανή να ξεπεράσει το εμπόδιο της απογοητευτικής Λοτζ και να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Οι νεοφώτιστοι έχουν πολλά θέματα και δεν θα αντέξουν. Άσος.