Poland Ekstraklasa

19:00 Wisla Plock – Arka Gdynia
Η Βίσλα Πλοκ πέρασε και από την έδρα της Ρακόφ, επικρατώντας με 2-1. Με το νέο τρίποντο συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος δεν ξεκίνησε καλά και λίγο πριν το ημίχρονο το πλήρωσε, μένοντας πίσω στο σκορ. Στη επανάληψη, «ξύπνησε», ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και στο 53′ ισοφάρισε με τον Σβοχ. Το τέρμα αυτό της έδωσε ψυχολογία για τη συνέχεια, πήρε μέτρα στο γήπεδο και στις καθυστερήσεις πέτυχε το νικητήριο με τον Τόμασικ. Σήμερα υποδέχεται την Άρκα Γκντίνια και έχει την ευκαιρία να συνεχίσει το νικηφόρο σερί. Εκτός είναι ο Άνταμτσικ (Μ.).
Η Άρκα Γκντίνια «κόλλησε» στο 0-0 εντός με την πρωταθλήτρια Πιάστ Γκλίβιτσε, αλλά το αποτέλεσμα θεωρείται θετικό. Με αυτόν τον βαθμό έφτασε τους 9, αλλά παρέμεινε αρκετά χαμηλά. Όσον αφορά στο ματς, ήταν αρκετά ισορροπημένο και αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να σκοράρει. Στην επανάληψη, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο στάθηκε και τυχερή σε κάποιες στιγμές. Όπως και να χει, το αποτέλεσμα είναι θετικό και δείχνει ότι το τελευταίο διάστημα βελτιώνεται. Τώρα πάει στην έδρα της φορμαρισμένης Βίσλα Πλοκ και θα προσπαθήσει να φύγει με βαθμό ή βαθμούς, διατηρώντας παράλληλα την καλή παράδοση που έχει τα δύο τελευταία χρόνια. Νοκ άουτ είναι οι Αραούχο (Α.), Νάντο (Μ, 1/0) και Σαμανές.
Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε καλό φεγγάρι το τελευταίο διάστημα και αναμένεται να γίνει ένα ωραίο παιχνίδι. Η Βίσλα Πλοκ τρέχει νικηφόρο σερί και αν εκμεταλλευτεί την έδρα της είναι ικανή να πανηγυρίσει το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο. Θα της δώσουμε ψήφο εμπιστοσύνης. Άσος.

21:30 Śląsk Wrocław – Jagiellonia
Η Σλασκ έχασε με 1-0 στην έδρα της Κορόνα Κίελτσε και γνώρισε την ήττα για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα έμεινε για πέμπτη αγωνιστική χωρίς νίκη και υποχώρησε στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, το τελικό σκορ την αδικεί σε μεγάλο βαθμό, αλλά ήταν αφελής και επιπόλαια στην επίθεση. Μέχρι την ανάπαυλα θα μπορούσε να προηγηθεί, δεν το έκανε και στην επανάληψη, κουράστηκε και στο 76′ δέχθηκε το μοιραίο τέρμα. Σήμερα υποδέχεται τη Γιαγκελόνια και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να σταματήσει το άσχημο σερί. Κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο έχει καλή παράδοση μπροστά στον κόσμο της και θα προσπαθήσει να το διατηρήσει. Νοκ άουτ είναι οι Ραντέντσκι (Μ.), Ματσίνσκι (Μ, 6/0) και Λίσζκζαρζ (Μ, 3/0).
Μετά από επτά αγωνιστικές η Γιαγκελόνια επέστρεψε στις ήττες, χάνοντας με 3-2 εντός από την Πογκόν. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε πίσω στη βαθμολογία και στο -5 από την κορυφή. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος ήταν ανώτερη, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και λίγο πριν την ανάπαυλα άνοιξε το σκορ με τον Καμαρά. Στην επανάληψη, έπαθε «μπλακ άουτ», πιέστηκε πολύ και δέχθηκε τρία γκολ από το 55′ μέχρι το 84′. Στις καθυστερήσεις μείωσε με τον Ιμάζ, αλλά ήταν ήδη αργά. Τώρα πάει στην έδρα της Σλασκ και ο στόχος είναι να ρεφάρει την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας. Με άσχημο αποτέλεσμα μένει αρκετά πίσω. Εκτός είναι οι Μπίντα (Ε, 8/2), Στρούσκι (Μ.) και Ναβρόσκι (Μ, 1/0).
Αμφότερες ξεκίνησαν καλά το πρωτάθλημα, αλλά το τελευταίο διάστημα βγάζουν κούραση και χάνουν έδαφος. Αναμένεται ισορροπημένο παιχνίδι, αφού πάνω-κάτω βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο. Περιμένουμε γκολ εκατέρωθεν, οπότε το g/g έχει αξία.