Poland Ekstraklasa

19:00 Zaglebie Lubin – Pogoń Szczecin
Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 2-1 στην έδρα της Λέχια Γκντανσκ και συνέχισε την ανοδική πορεία. Με το διπλό αυτό, συμπλήρωσε τέσσερα ματς μακριά από τις ήττες και έφτασε στους 15 βαθμούς. Στα του αγώνα, στάθηκε τυχερή και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 8′ με αυτογκόλ. Το γρήγορο προβάδισμα την βοήθησε να διαχειριστεί καλύτερα το ματς και στην επανάληψη πέτυχε και το δεύτερο. Στο 66′ δέχθηκε τη μείωση, ωστόσο κράτησε το πολύτιμο τρίποντο. Σήμερα υποδέχεται την πρωτοπόρο Πογκόν και ο στόχος είναι να συνεχίσει με νίκες και να σπάσει παράλληλα την κακή παράδοση που έχει τα τελευταία χρόνια που έχει κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο. Στα αγωνιστικά, εκτός είναι ο Πακούλσκι (Μ, 2/1).
Απρόσμενη ήττα γνώρισε η Πογκόν στην τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή, χάνοντας με 2-1 εντός από τη νεοφώτιστη Ρακόφ. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή, αλλά έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από τους υπόλοιπους. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, ωστόσο πλήρωσε τα κενά στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο. Παρότι ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σπιριντόνοβιτς στη συνέχεια και μέχρι το 14′ δέχθηκε την ολική ανατροπή. Στην επανάληψη, δημιούργησε συνολικά 13 ευκαιρίες, είχε υπέρ της την κατοχή (67%-33%), αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Τώρα πάει στην έδρα της ανεβασμένης Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και θα προσπαθήσει να φύγει με το διπλό, όπως έκανε δύο φορές την περσινή σεζόν. Εκτός παραμένουν οι οι Νιούνες (Α, 7/0), Ντρίγκας (Μ, 2/0) και Μάλεκ (Α.).
Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν προέρχεται από μεγάλο διπλό, τρέχει αήττητο σερί και γενικά βρίσκεται σε καλό φεγγάρι. Ωστόσο, η διακοπή μπερδεύει λίγο την κατάσταση. Στον αντίποδα, η Πογκόν γνώρισε ήττα σοκ από την Ρακόφ, αλλά παρέμεινε στην πρώτη θέση. Αμφίρροπη αναμέτρηση. Περιμένουμε γκολ, αφού και οι δύο είναι ικανές. Over 2.5.

21:30 Wisla Krakow – Piast Gliwice
Βαριά ήττα γνώρισε η Βίσλα Κρακοβίας στην έδρα της Λεχ Πόζναν, χάνοντας με 4-0. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες αποτυχίες στο πρωτάθλημα και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά πιέστηκε αρκετά και λίγο πριν το ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ. Το τέρμα αυτό την επηρέασε πολύ και στην επανάληψη κατέρρευσε, τρώγοντας τρία γκολ στο τελευταίο τέταρτο. Το κλίμα δεν είναι καλό και ο τεχνικός Στόλαρτσικ βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Ο σημερινός αγώνας κόντρα στην πρωταθλήτρια Πιάστ Γκλίβιτσε είναι «τελικός» και δεν υπάρχει περιθώριο για ακόμα μία ήττα. Συμπλήρωσε κάρτες ο Σαβίσεβιτς (Μ, 9/1) και χάνει το παιχνίδι. Εκτός είναι οι Μπλατσικόφσκι (Μ, 4/0), Μπούκσα (Ε, 4/1) και Μπαρτόσζ (Μ.). Αμφίβολος είναι ο Μπάσα (Μ, 6/0).
Η Πιάστ Γκλίβιτσε πανηγύρισε σημαντική νίκη, κερδίζοντας 2-0 εντός τη Λέγκια Βαρσοβίας. Με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 18 βαθμούς και βρίσκεται στο -3 από την πρώτη Πογκόν. Όσον αφορά στο ματς, το πρώτο μέρος ήταν κλειστό, δίχως ιδιαίτερες φάσεις. Στο δεύτερο 45λεπτο, ευτύχησε να προηγηθεί στο 57′ με τον Πάρζιζεκ και σχεδόν άμεσα πέτυχε και το δεύτερο, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Μέχρι το τέλος πιέστηκε από την αντίπαλο, αλλά κράτησε το μηδέν και το πολύτιμο τρίποντο. Τώρα πάει στην έδρα της απογοητευτικής Βίσλα και θα προσπαθήσει να φύγει με βαθμούς για να παραμείνει σε επαφή με την κορυφή. Στη συγκεκριμένη έδρα έχει κάκιστη παράδοση (μόλις μία νίκη στα τελευταία οκτώ) και θέλει να την σπάσει. Εκτός είναι ο Ακίνο (Ε, 1/0).
Οι δύο ομάδες πήγαν στη διακοπή με διαφορετική ψυχολογία και αγωνιστική κατάσταση. Η Βίσλα προέρχεται από σερί ηττών και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Από την άλλη, η Πιάστ τρέχει αήττητο σερί, βρίσκει σιγά σιγά ρυθμό και σήμερα έχει την ευκαιρία να σπάσει την κακή παράδοση. Διπλό.