Poland Ekstraklasa

16:00 Korona Kielce – Wisla Plock
Η Κορόνα Κίελτσε γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 στην έδρα της Λοτζ και επέστρεψε άμεσα στις αποτυχίες. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις οκτώ βαθμούς σε έντεκα αγωνιστικές. Στα του αγώνα, με βάσει τις ευκαιρίες το σκορ είναι υπερβολικό, αλλά πλήρωσε ξανά τα κενά στην άμυνα. Μέχρι το 29′ ήταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ και παρότι μείωσε λίγο πριν το ημίχρονο, στην επανάληψη δεν μπόρεσε να αντιδράσει και μέχρι το 66′ είχε διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Σήμερα υποδέχεται την πολύ φορμαρισμένη Βίσλα Πλοκ και δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες. Στα αγωνιστικά, δεν αναφέρονται απουσίες.
Η Βίσλα Πλοκ πανηγύρισε άλλη μία νίκη, επικρατώντας εντός με 4-1 της Άρκα Γκντίνια. Με το νέο τρίποντο συμπλήρωσε τέσσερις συνεχόμενες επιτυχίες και ανέβηκε στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος και πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 2-0. Στην επανάληψη, πέτυχε και το τρίτο και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Στο 74′ οι αντίπαλοι μείωσαν, αλλά στις καθυστερήσεις έβαλε το κερασάκι στη τούρτα. Τώρα πάει στην έδρα της Κορόνα Κίελτσε και ο στόχος είναι να συνεχίσει το τρομερό νικηφόρο σερί και παράλληλα να σπάσει την κακή παράδοση που έχει σε αυτό το γήπεδο. Νοκ άουτ είναι ο Ανγκέλσκι (Ε.).
Η Κορόνα πήγε στη διακοπή με κακή ψυχολογία και σήμερα έχει την ανάγκη των βαθμών για να ανασάνει. Από την άλλη, η Βίσλα Πλοκ εντυπωσιάζει ευχάριστα, τρέχει νικηφόρο σερί και σίγουρα τη δεδομένη στιγμή βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση. Ωστόσο, κάποια στιγμή οι γηπεδούχοι θα συνέλθουν. Δεν θα τους στηρίξουμε, αλλά τα γκολ εκατέρωθεν έχουν αξία. G/G.

18:30 Legia Warszawa – Lech Poznan
Η Λέγκια συνέχισε τις κακές εμφανίσεις και την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή έχασε με 2-0 στην έδρα της Πιάστ Γκλίβιτσε. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε κι άλλο πίσω στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος ήταν κλειστό, χωρίς ρυθμό και φάσεις. Στην επανάληψη, μπήκε με στόχο να πάρει τη ηνία, αλλά μέχρι το 67′ πλήρωσε δύο αδράνειες στην άμυνα. Στο τελευταίο 20λεπτο προσπάθησε μπας και ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Το κλίμα δεν ήταν καλό, αλλά η διακοπή λόγω των Εθνικών ομάδων ίσως να βοήθησε για να αποφορτιστεί η κατάσταση. Σήμερα φιλοξενεί τη Λεχ Πόζναν και η νίκη είναι μονόδρομος. Με νέα απώλεια ίσως υπάρξουν εξελίξεις. Τιμωρημένοι είναι οι Γεντρετσίκ (Α, 10/0) και Ρότσα (Α, 5/0) που συμπλήρωσαν κάρτες. Εκτός παραμένουν οι Καφού (Μ, 5/0), Ρεμί (Α, 1/0) και Σανόγκο (Ε.).
Η Λεχ Πόζναν ισοπέδωσε με 4-0 εντός τη Βίσλα Κρακοβίας και πήγε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη διακοπή. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε δύο σερί νίκες και έφτασε τους 18 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά στο ματς, από τα πρώτα λεπτά είχε την πρωτουβολία και τις φάσεις, ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Λίγο πριν το ημίχρονο ο αρχηγός Γέβτιτς άνοιξε το σκορ και στην επανάληψη έπαιξε έξυπνα, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στο τελευταίο τέταρτο ήταν καταιγιστική. Τώρα έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Λέγκια και θα προσπαθήσει να φύγει με αποτέλεσμα. Μετράει πέντε διαδοχικές ήττες στο συγκεκριμένο γήπεδο και ο στόχος είναι να σπάσει την κακή παράδοση. Εκτός είναι ο Κλουπς (Μ, 2/0).
Η Λέγκια Βαρσοβίας με τρεις ήττες στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και σήμερα θέλει πάση θυσία τη νίκη. Από την άλλη, η Λεχ Πόζναν έδειξε να συνέρχεται πριν τη διακοπή, αλλά απόψε δύσκολα να αντέξει. Πάμε με το κίνητρο, την έδρα και την ανάγκη των βαθμών. Άσος.

21:00 Jagiellonia – Cracovia
Η Γιαγκελόνια έφυγε με το 1-1 από την έδρα της Σλασκ, αλλά παρέμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι μακριά από τις νίκες. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 17 βαθμούς, ωστόσο υποχώρησε κι άλλο στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, συνολικά ήταν ανώτερη κι αν έκανε τις ευκαιρίες γκολ θα μπορούσε να φύγει με ένα σημαντικό διπλό. Το ημίχρονο έληξε δίχως τέρματα και στην επανάληψη παρότι είχε τα ηνία, κόντρα στη ροή έμεινε πίσω στο σκορ. Ωστόσο, αντέδρασε σχετικά άμεσα και ισοφάρισε στο 69′ με τον Καμαρά. Σήμερα φιλοξενεί την Κρακόβια και ο στόχος είναι η νίκη για να μην μείνει κι άλλο πίσω. Η παράδοση τα τελευταία χρόνια είναι υπέρ της και θα προσπαθήσει να τη διατηρήσει. Αμφίβολοι είναι οι Κλιμάλα (Ε, 10/2) και Μπίντα (Ε, 8/2).
Η Κρακόβια αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός με την Γκόρνικ και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη θέση και να πάει στη διακοπή με καλή ψυχολογία. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ την αδικεί σε μεγάλο βαθμό, αλλά πλήρωσε το πολύ κακό της ξεκίνημα στο παιχνίδι. Μόλις στο 13′ έμεινε πίσω και παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 35′ με τον Ντιτιάετεφ στην επανάληψη δεν μπόρεσε να πετύχει το νικητήριο τέρμα. Τώρα πηγαίνει στην έδρα της Γιαγκελόνια και το παιχνίδι αναμένεται απαιτητικό. Τα τελευταία χρόνια δεν περνάει καλά στο συγκεκριμένο γήπεδο και θα προσπαθήσει να σπάσει την κακή παράδοση. Χάνει το ματς ο Γιαμπλόνσκι (Α, 8/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός είναι ο Ντάτκοβιτς (Α, 4/0).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο. Η Γιαγκελόνια τρέχει κακό σερί και θέλει να κάνει νέο ξεκίνημα μετά τη διακοπή. Στον αντίποδα, η Κρακόβια βρίσκεται ψηλά, χάνει δύσκολα και γενικά κάνει σοβαρό πρωτάθλημα. Αμφίρροπο ματς, αλλά περιμένουμε γκολ και από τις δύο πλευρές. Οπότε έχει αξία το G/G.