Poland Ekstraklasa

19:00 Raków – Śląsk Wrocław
Τεράστια νίκη πανηγύρισε η Ρακόφ την προηγούμενη αγωνιστική, η οποία επικράτησε με 2-1 στην έδρα της πρωτοπόρου Πογκόν. Με το διπλό αυτό, έφτασε τους 12 βαθμούς και πήρε σημαντική ανάσα. Στα του αγώνα, μόλις στο 2ο λεπτό έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά δεν πανικοβλήθηκε και μέχρι το 14′ είχε κάνει την ολική ανατροπή. Στη συνέχεια, όπως ήταν λογικό θέλησε να διαφυλάξει το αποτέλεσμα, πιέστηκε πολύ, ωστόσο άντεξε και πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο. Σήμερα υποδέχεται στο ουδέτερο Μπελτσάτοφ την Σλασκ και θα προσπαθήσει να συνεχίσει στα θετικά αποτελέσματα. Νοκ άουτ είναι οι Κασπερκίεβιτς (Α, 5/0) και Νιεβούλις (Α.).
Η Σλασκ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός με τη Γιαγκελόνια και συμπλήρωσε έξι αναμετρήσεις δίχως νίκη. Με το αποτέλεσμα αυτό, έφτασε τους 18 βαθμούς, αλλά έχασε κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ την κολακεύει αρκετά. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, αλλά στην επανάληψη πιέστηκε πολύ και στάθηκε τυχερή σε 2-3 περιπτώσεις. Κόντρα στη ροή άνοιξε το σκορ με τον Πιτς, αλλά η χαρά της δεν κράτησε πολύ και στο 69′ δέχθηκε την ισοφάριση. Τώρα πάει στην ουδέτερη έδρα της Ρακόφ και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να μην μείνει κι άλλο πίσω. Τιμωρημένος είναι ο Γκόλα (Α, 11/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός είναι οι Σέλεμπαν (Α, 4/0), Ραντέντσκι (Μ.) και Λίσζκζαρζ (Μ, 3/0). Αμφίβολος είναι ο Τσολέβιακ (Μ, 9/1).
Η Ρακόφ προέρχεται από μεγάλη νίκη και θα παραταχθεί με ανεβασμένη ψυχολογία. Από την άλλη, η Σλασκ τρέχει αρνητικό σερί, αγνοεί το τρίποντο από τις 17/8 και σήμερα θέλει πάση θυσία τους τρεις βαθμούς. Αμφίρροπο ματς. Περιμένουμε γκολ κι από τις δύο πλευρές, οπότε το G/G είναι μια καλή επιλογή.