Poland Ekstraklasa

19:00 Cracovia – Pogoń Szczecin
Η Κρακόβια δεν τα κατάφερε στην έδρα της Γιαγκελόνια και έχασε με 3-2. Με την 4η ήττα στο πρωτάθλημα υποχώρησε στην τέταρτη θέση και βρίσκεται στο -4 από την πρώτη Πογκόν. Στα του αγώνα, ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Σίπλακ. Η χαρά της δεν κράτησε πολύ και δύο λεπτά δέχθηκε την ισοφάριση. Το τέρμα των αντιπάλων την επηρέασε και με την έναρξη της επανάληψης έφαγε και το δεύτερο. Ωστόσο, με το ίδιο νόμισμα αντέδρασε και άμεσα έκανε το 2-2. Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε ροντέο, οι δύο ομάδες έχαναν ευκαιρίες, αλλά αυτή που χαμογέλασαν ήταν οι αντίπαλοι. Σήμερα παίζει με την Πογκόν και θέλει τη νίκη για να πλησιάσει μία ανάσα από την κορυφή. Με ήττα απομακρύνεται αρκετά. Τιμωρημένος είναι ο Χάνκα (Μ, 12/5) και χάνει το παιχνίδι. Εκτός είναι οι Ντιτιατίεφ (Α, 11/1), Πικ (Μ, 2/0), Βντόβιακ (Μ, 9/1) και Ντάνκοβιτς (Α, 4/0).
Η Πογκόν μπήκε δυνατά μετά τη διακοπή και πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν. Με το διπλό αυτό, παρέμεινε σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε και πάλι δυνατά και άνοιξε το σκορ με τον Μπούκσα. Το γρήγορο προβάδισμα της έδωσε ψυχολογία κι αν ήταν πιο προσεκτική θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη, οπισθοχώρησε θέλοντας να κρατήσει τη νίκη, πιέστηκε αρκετά, ωστόσο άντεξε και πανηγύρισε το έβδομο τρίποντο στη σεζόν. Τώρα παίζει στη δυνατή έδρα της Κρακόβια και ο στόχος είναι να φύγει με βαθμό ή βαθμούς και να διατηρήσει παράλληλα το εντυπωσιακό αήττητο σερί που έχει μακριά από την έδρα της. Νοκ άουτ παραμένουν οι Νιούνες (Α, 7/0), Ντρίγκας (Μ, 2/0) και Μάλεκ (Α.).
Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να κάνουν καλό πρωτάθλημα και δίκαια να βρίσκονται ψηλά. Η Κρακόβια προέρχεται από αρνητικά αποτελέσματα και θα προσπαθήσει στη δυνατή της έδρα να επιστρέψει στις επιτυχίες κόντρα στην πρωτοπόρο. Από την άλλη, η Πογκόν δεν εντυπωσιάζει, αλλά είναι άκρως αποτελεσματική. Ικανές να σκοράρουν και οι δύο. G/G.

21:30 Lech Poznan – Zaglebie Lubin
Η Λεχ Πόζναν το πάλεψε πολύ κόντρα στη Λέγκια Βαρσοβίας, αλλά εν τέλει έχασε με 2-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, έσπασε το αήττητο σερί και παρέμεινε στους 18 βαθμούς. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά ανταγωνιστική και με την έναρξη της επανάληψης προηγήθηκε με κοντινό πλασέ του Γέβτιτς. Το γκολ αυτό, αφύπνισε την αντίπαλο, πιέστηκε πολύ και δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε ένα τέταρτο, χάνοντας το παιχνίδι. Σήμερα υποδέχεται τον κακό της δαίμονα τα τελευταία χρόνια, την Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και ο στόχος είναι η νίκη για να μην μείνει κι άλλο πίσω. Η παράδοση όταν υποδέχεται τον συγκεκριμένο αντίπαλο δεν είναι υπέρ της και θέλει να την σπάσει. Χάνει το ματς ο Μούχαρ (Μ, 12/1) που συμπλήρωσε κάρτες.
Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν έχασε με 1-0 εντός από την Πογκόν και επέστρεψε στις ήττες μετά τις 31/8. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε πίσω, έχοντας 15 βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, δεν μπήκε καθόλου καλά και το πλήρωσε μόλις στο 6ο λεπτό. Το τέρμα των αντιπάλων την επηρέασε πολύ και μέχρι να συνέλθει θα μπορούσε να δεχτεί κι άλλα. Στην επανάληψη, ήταν σαφώς καλύτερη, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Τώρα πάει στην έδρα της Λεχ Πόζναν και θα προσπαθήσει να φύγει με το διπλό, όπως έκανε τον περασμένο Φλεβάρη. Ο Μπάλιτς (Α, 11/1) συμπλήρωσε κάρτες και θα χάσει το παιχνίδι.
Αμφότερες προέρχονται από άσχημο αποτέλεσμα και σήμερα θα ψάξουν την αντίδραση. Λόγω έδρας η Λεχ Πόζναν έχει τον πρώτο λόγο, αλλά η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν έχει καλή παράδοση σε αυτό το γήπεδο και τελευταία φορά που έφυγε με άδεια χέρια ήταν το 2015. Ικανές και οι δύο ομάδες στο σκοράρισμα, οπότε το over 2.5 είναι μια καλή επιλογή.